Rozmach automatů s mraženými potravinami v Japonsku

Japonsko je zemí prodejních automatů. Ty nápojové, které tvoří více než 50 % všech automatů, jsou rozmístěny doslova na každém kroku.

Kromě konkurenčních obchodů s rychlým občerstvením se toto odvětví potýká s nedostatkem personálu doplňující prodávané produkty.

Ilustrační fotografie

Statistiky Japonské asociace výrobců prodejních automatů ukazují, že počet prodejních automatů, včetně těch, které prodávají cigarety, potraviny i jízdenky, klesl z přibližně 5,6 milionu kusů v roce 2000 na asi 4 miliony v roce 2021. Řada výrobců tento obor opustila a v současnosti v Japonsku vyrábějí prodejní automaty na nápoje a potraviny pouze společnosti Sanden Retail Systems Corp. a Fuji Electric Co., obě sídlící v Tokiu.

Na pozadí stále se zmenšujícího trhu s prodejními automaty se ale v poslední době po celém Japonsku rozmáhají automaty na nejrůznější mražená jídla, např. nudle ramen, misky s mořskými plody, vařený úhoř nebo koláče.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Společnost Sanden, která se zabývá také výrobou skleněných vitrín pro prodejny smíšeného zboží, začala v lednu 2021 prodávat nový automat nazvaný Dohiemon. Ten pojme výrobky různých velkostí díky kombinaci uvnitř zabudovaných přepážek a může tak prodávat širokou škálu výrobků, od malých sladkostí po velké obědové bento boxy. Do letošního března firma uvedla do provozu více než 3 tisíce těchto automatů. A v únoru letošního roku zahájila prodej mrazicích automatů také společnost Fuji Electric, která jich dosud prodala přibližně 500.

Automaty byly rozmístěny v komerčních objektech, na parkovištích, stanicích metra, nádražích i v ulicích. Jeden automat zpravidla obsahuje 60 produktů a provozovatelé nestíhají jídla doplňovat. Ačkoliv byla původně hnací silou jejich rozšíření pandemie, počty automatů nyní rostou bez ohledu na ni, a předpokládá se, že rozmach automatů s mraženými potravinami tak bude dál pokračovat.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: Mainichi

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme