Rozvoj chovu masného skotu v Kazachstánu a další novinky ze zemědělského sektoru

Dne 28. listopadu 2024 uspořádal kazachstánský ministr zemědělství Aidarbek Saparov pracovní schůzku, na níž se diskutovalo o rozvoji chovu masného skotu.

Podle výsledků prvních deseti měsíců letošního roku dosáhl meziroční nárůst stavu skotu 120,6 %. Celkový počet hovězího dobytka tak činí 8,2 mil. kusů, z toho více než 4 mil. kusů plemen s masnou a kombinovanou užitkovostí.

Ilustrační fotografie

Vyprodukováno bylo 313,8 tis. tun hovězího masa, což představuje nárůst o 106,2 %. Kazachstán nyní pokrývá vlastní spotřebu na 101 %. „Chov hospodářských zvířat je jedním z hlavních odvětví zemědělsko-průmyslového komplexu země. Tvoří přibližně 40 % hrubé zemědělské produkce. Odvětví se rozvíjí stabilním tempem. Existuje však řada problémů, o kterých dnes musíme diskutovat a vypracovat způsoby jejich řešení,“ uvedl šéf resortu zemědělství.

ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi

Mezi výzvy patří nedostatek provozního kapitálu, logistické potíže při vývozu masa, zdanění, zařazení farem do registru vývozců atd. Na základě těchto skutečností dal ministr zemědělství pokyn k vytvoření pracovní skupiny zabývající se problematikou chovu masného skotu.

Situace na trhu s osivy v Kazachstánu

Ve dnech 4. a 5. prosince 2024 se v Astaně konala konference „Tukym 2025“, na které se poprvé společně setkali šlechtitelé osiv. Konference byla zahájena zasedáním „Strategie rozvoje šlechtění a semenářství v Kazachstánu“. Na ní odborníci diskutovali o současné nabídce kvalitního semenného materiálu v zemi.

Osetá plocha Kazachstánu činí co do rozlohy 23 milionů hektarů. Země potřebuje ročně 2 miliony tun osiva. V současné době je 72 % osiva zajištěno vlastní produkcí. Dovoz činí 11 %, v roce 2024 Kazachstán dovezl 270 tisíc tun osiva. Dalších 17 % tvoří osivo vyrobené specializovanými semenářskými podniky. Dostupnost vlastních osiv je u některých druhů plodin velmi nízká. Například u řepky je to pouze 10 %, 90 % osiva řepky je nutno dovážet.

Zahraniční šlechtitelské společnosti se zdráhají spolupracovat s kazašskými kolegy, neboť Kazachstán není členem mezinárodní organizace pro ochranu nových odrůd rostlin. Za účelem zlepšení kvality osiva přijala vláda komplexní plán rozvoje semenářství a šlechtění na období 2024–2028. Jeho realizace umožní vytvořit 108 nových odrůd a hybridů a zvýšit dostupnost vlastního osiva na 80 % u všech plodin.

Autor: Artyom Lukashov, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Almatě.
Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroje: Agrosektor.kz, ElDala.kz

• Teritorium: Asie | Kazachstán | Zahraničí

Doporučujeme