Rozvoj IT sektoru v Palestině táhnou soukromé firmy

Palestina patří v oblasti IT mezi méně rozvinuté státy blízkovýchodního regionu. To se do budoucna může změnit, zejména v návaznosti na přechod ke 4G sítím, k němuž by mělo dojít do konce roku 2023.

Už nyní se ale v Palestině rozvíjí ekosystém technologických firem, start-upů a inkubátorů, které sází na mezinárodní spolupráci a dokazují, že moderní technologie mohou překračovat fyzické hranice.

Ilustrační fotografie

Podle indexu rozvoje ICT publikovaného Mezinárodní telekomunikační unií v roce 2017 zaostává Palestina za průměrem rozvojových zemí i za většinou zemí regionu – před ní jsou např. Egypt nebo Libye.

Palestinská vláda, která digitalizaci považuje teoreticky za jednu ze svých priorit, se k rozvoji sektoru staví vlažně, a situaci neusnadňují restrikce ze strany Izraele. Ty komplikují rozvoj infrastruktury nebo dovoz vybavení, které Izrael považuje za zboží dvojího užití. Na rozhodnutí Izraele závisí rovněž přechod palestinských mobilních operátorů na 4G sítě. Palestinci na Západním břehu se mohou připojit k 3G sítím teprve od roku 2018, v Gaze mají k dispozici dokonce jenom 2G, zavedené v roce 2017.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

O přechodu na 4G se mluví již delší dobu, nový impulz přišel během návštěvy amerického prezidenta Bidena v Izraeli a v Palestině letos v červenci, a dojít by k němu mělo do konce příštího roku. Od přechodu na 4G sítě si Palestina slibuje rozvoj sektoru, který může přinést i nové obchodní příležitosti, zejména v oblasti dovozu vybavení, ale zřejmě i zapojení se do samotného budování infrastruktury pro tyto sítě.

V současné době představuje sektor informačních a telekomunikačních technologií v Palestině okolo 7 % HDP, z toho největší část, cca 3 % HDP, připadá na telekomunikace. Přístup k internetu je celkově poměrně rozšířený, má ho k dispozici 90 % domácností, a poskytovatelé mobilních sítí evidují 4,3 mil. předplatných na Západním břehu i v Gaze, což odpovídá více než 80 % populace. Na druhou stranu v oblasti e-komerce zaostává a platby online se stále používají jen výjimečně.

V zemi působí více než 450 IT firem, které zaměstnávají kolem 5000 lidí, a tato čísla stále rostou. Z podstatné části působí tyto firmy přes hranice – 40 % z nich exportuje své služby a produkty, polovina jich má partnery za hranicemi Palestiny. Častá je spolupráce s firmami sídlícími v Izraeli, palestinské firmy ale cílí i na spolupráci zejména (ale nejen) s Evropou, čemuž napomáhá nepříliš velký časový posun, všeobecně rozšířená dobrá znalost angličtiny, podobná mentalita a konkurenceschopné ceny.

Ilustrační fotografie

Některé místní firmy se mohou pochlubit spoluprací s giganty v oboru, včetně Microsoftu, Amazonu nebo CISCO, a stojí o navazování nových partnerství. Většina palestinských IT firem je sdružena v PITA – Palestinské IT asociaci firem (the Palestinian Information Technology Association of Companies), která slouží jako základní orientační bod na trhu.

Palestinský IT sektor může těžit z výhody relativně vzdělané populace – každoročně dokončí studium tři tisíce absolventů IT oborů na některé ze čtrnácti univerzit, které nabízejí studijní programy spojené s tímto oborem, a na nichž učí téměř výhradně vyučující se zkušenostmi ze zahraničí. Ačkoli část talentů odčerpá izraelský trh, palestinský IT sektor zatím není tak velký, aby dokázal absorbovat všechny absolventy, a firmy si tak mohou vybírat. Ty největší spolupracují s univerzitami a studentům nabízejí stáže či školení.

Při univerzitách vznikají inkubátory, v některých případech s podporou zahraničních donorů. Specifickým projektem, který má potenciál přispět k rozvoji sektoru, je město Rawábí. Jedná se o první a jediné palestinské město stavěné od roku 2010 na zelené louce, a to na základě spolupráce palestinského soukromého sektoru a katarských investorů.

Jedním z cílů projektu je přitáhnout a rozvíjet právě IT sektor. Zatím byla dokončena jen část plánované výstavby, už nyní zde ale sídlí několik IT firem, které představují špičku v oboru, a podle plánů by do budoucna mělo v Rawábí vzniknout až 5000 hi-tech pracovních míst.

Informace poskytnuta Styčným úřadem České republiky v Ramalláhu (Palestina). Autorka: Anna Morávková, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Asie | Palestina | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme