Rozvoj pivovarnictví v Libanonu a možnosti výroby libanonského piva v ČR

Mladá generace libanonských pivovarníků a konzumentů piva jde ruku v ruce s evropským trendem výroby tzv. pivních speciálů, které se vaří v minipivovarech (Elmir a 961 v Bejrútu, Colonel v Batrounu).

Vzhledem k tomu, že české pivo má celosvětový ohlas kvalitního chmelu a dostatečný surovinový potenciál k výrobě sladu, byla česká ambasáda v Bejrútu oslovena nově vzniklým minipivovarem Elmir, který má zájem přenést svoji výrobu pivních speciálů typu IPA, Wheat Ale a Amber Ale do Česka.

Záměrem libanonského výrobce Elmir je navázat spolupráci s některým z českých minipivovarů  s cílem oslovit nejen zákazníky v ČR, ale otevřít si trh Evropské unie, zejména Francii, kde je nepočetnější libanonská komunita v EU.

Myšlenka se datuje do roku 2019, ve kterém se vrchní sládek libanonského pivovaru Elmir zúčastnil mise do ČR v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie organizovaného českou ambasádou v Bejrútu ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR a měl příležitost nahlédnout do procesu výroby českého piva a poznat českou pivní kulturu, která ve spojitosti s prvotřídní kvalitou potřebných ingrediencí k výrobě pivních speciálů, byla rozhodujícím faktorem při hledání zahraničního partnera pro realizaci přenesení výroby libanonského piva do ČR.

Přenesením výroby do ČR by se tak výroba piva Elmir  značně zlevnila, výrobek by se stal více konkurenceschopným na trhu EU a zároveň, vzhledem k možné spolupráci mezi libanonským a českým minipivovarem, by se posílilo dobré jméno České republiky jakožto světového šampióna v pivovarnictví.

Vzhledem k tomu, že Libanon nemá žádné výrobní možnosti  pro výrobu sladu, pěstování chmelu a  žádný sklářský průmysl, je libanonský trh skvělou příležitostí pro české exportéry v těchto odvětvích.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bejrútu (Libanon). Autoři: Petr Sochor, Lýdia Skolilová.

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme