V některých regionech dosahují ztráty až 70 % oproti minulým létům. To je hlavním důvodem, proč výroba ovocných produktů poklesla o 35 %.
Současně s tím dochází ke snížení kvality produktů, což ovlivní jejich trvanlivost a skladování. To vše podle analytiků povede k tomu, že do jara příštího roku dosáhnou ceny jablek v Bělorusku a Rusku rekordních úrovní.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
Teoreticky může Rusko nahradit ztráty dovozem, ale již dříve si sami Rusové zakázali dovážet ovoce z většiny zemí, kde se produkuje. To platí zejména pro Evropskou unii, Moldavsko a samozřejmě Ukrajinu. Nyní Rusové dovážejí jablka složitými a drahými cestami, aktuálně přes Bělorusko a Kazachstán. To však výrazně zvyšuje konečnou cenu, protože zprostředkovatelé a dopravci si za své služby nechávají dobře zaplatit.
Rusko dováží jablka ze Srbska, ale sami Srbové se snaží diverzifikovat dodávky a sami raději prodávají jiným zemím. Z tohoto důvodu se prodej srbských jablek do Ruska každým rokem snižuje. Problémy jsou také s dovozem tureckých, íránských a ázerbájdžánských jablek, zejména kvůli jejich kvalitě a složité a drahé dopravě.