Covid: Cesta do Ruska je pro Čechy stále otevřená, PCR test platí jen dva dny

Počty nakažených se aktuálně v Rusku mírně snižují, ačkoli byla v minulých týdnech situace velmi složitá a v mnoha oblastech kritická. Situace se liší region od regionu, protiepidemická opatření se přijímají na úrovni administrací jednotlivých regionů, platnost PCR testů byla zkrácena na 48 hodin. Nově se budou QR-kódy vydávat na základě protilátek.

Aktuální informace v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu

Ilustrační fotografie

Rusko zahájilo vydávání vstupních víz i pro turisty a podnikatele, výstavy a veletrhy většinou probíhají ve standardním formátu s dodržováním protiepidemiologických opatření (tzv. akce „COVID-free“).

. Situace s covid-19 se vyvíjí v každém regionu různě, čísla nakažených v posledních dnech stagnují. Omezení a opatření se zavadí na regionálních úrovních.

Školní rok začal bez distanční výuky. Ruský průmysl se zotavuje navzdory pandemii. Její dopady na ruskou ekonomiku v roce 2021 budou zřejmě méně drastické, než se původně očekávalo. Mezinárodní měnový fond zlepšil prognózu ohledně růstu ruského HDP.

V některých ruských regionech se aktuálně zavádí povinná vakcinace některých skupin obyvatelstva. Stát se nadále výrazně angažuje v pomoci pandemií postiženým oblastem ekonomiky i v sociálním sektoru. Nadále probíhá také dobrovolné očkování proti covid-19.

Aktuální vývoj situace

Po několika měsících každodenního snižování počtu nově nakažených se v létě v některých regionech opět objevily alarmující signály v podobě přibývání nových případů. U většiny z nich byl potvrzen výskyt indické mutace covid-19 (delta). K 14. prosinci bylo v Rusku novou mutací “omikron” nakaženo 16 lidí.

Podle vyjádření zástupců ministerstva zdravotnictví se těmto zbytečným komplikacím dalo předejít, pokud by obyvatelé Ruska uposlechli doporučení dobrovolné vakcinace, která je již několik měsíců dostupná po celém území Ruska a vakcín je dostatek.

Aby nedošlo k dalšímu masovému rozšíření epidemie, přistoupilo vedení některých regionů k povinné vakcinaci vybraných skupin obyvatelstva (zdravotníci, pracovníci sociálních služeb atd.) K začátku prosince byla tato opatření zavedena ve všech subjektech RF.

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin podepsal v půlce června vyhlášku, která nařizuje minimálně 60procentní vakcinaci osob ve vybraných segmentech ekonomiky. Jmenovitě se jedná o tyto oblasti: sféra služeb, pohostinství, obchodu, zdravotnictví, bytového hospodářství, školství, kultury a dopravy. Tyto vybrané skupiny obyvatel musí projít povinnou vakcinací oběma dávkami vakcíny nejpozději do 15. srpna 2021.

Za nedodržení vyhlášky může být dotyčnému podnikateli, respektive zaměstnanci uložena pokuta ve výši až 50 tisíc rublů v případě fyzické osoby a 300 tisíc rublů v případě právnické osoby. Po vzoru Moskvy s podobnými pravidly přišly i další výše uvedené regiony.

Dobrovolná vakcinace pro všechny zájemce z řad dospělého obyvatelstva byla v Rusku spuštěna 18. ledna 2021. Do tohoto termínu byly očkovány pouze nejvíce ohrožené skupiny obyvatelstva, tj. lidé starší 65 let, lékaři, zdravotnický personál, pracovníci sociálních služeb, ozbrojených složek státu atd. Dobrovolná vakcinace byla spuštěna ve všech regionech Ruska.

Zájemci se mohou zaregistrovat prostřednictvím mobilní aplikace, telefonních center nebo i bez předchozí registrace v místních poliklinikách a nákupních centrech, kde jsou za tímto účelem vybudovány speciální vakcinační centra. Pro tyto zájemce jsou k dispozici již tří registrované vakcíny, Sputnik V nebo jednodávková Sputnik light, Epivak Korona a CoviVac, výběr vakcíny je na každém zájemci. Očkování je pro všechny občany Ruska bezplatné. Pro revakcinaci se doporučuje jednodávková vakcína Sputnik Light.

Po předešlých novoročních svátcích, které v Rusku trvaly až do 11. ledna se k normálnímu pracovnímu režimu vrátila značná část obyvatelstva, tam kde je to možné využívají firmy a instituce nadále možnosti práce z domova.

Školní rok v RF začal v klasickém formátu, bez distanční výuky. S tím ale, že pří zhoršení situace školy jsou připraveny k přechodu na výuku online. Rozhodnutí o tom se již nepřijímají plošně, ale o jejich zavedení / zrušení rozhodují jednotlivé regiony dle aktuálního vývoje pandemie.

V celém Rusku nadále platí povinnost nosit roušky ve veřejných prostorách, včetně MHD, taxi, výtahů atd.

Stát aktivně pokračuje v přijímání dalších podpůrných ekonomických opatření. Výrazná pomoc státu je nadále věnována rovněž sociální oblasti.

Hranice Ruska zůstávají z preventivních důvodů nadále uzavřeny. Podrobné informace najdete na webové stránce стопкоронавирус.рф.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Od. 8. prosince kvůli výskytu mutace “omikron” zkrátil Rospotrebnadzor RF platnost
PCR testů ze 72 hodin na 48 hodin.

Začátkem prosince starosta Moskvy podepsal usnesení, na základě kterého z rozpočtu města
bude poskytnuto dalších přes 252 milionů rublů (přes tři miliony rublů) na bezplatnou dopravu lékařů a
pacientů. Během uplynulých 1,5 roku využilo této pomoci přes 260 tisíc zdravotníků a vice než 85
tisíc pacientů.

V polovině prosince vicepremiérka Taťána Goliková informovala veřejnost podrobněji o podmínkách, na základě kterých si ruští občané mohou vyřídit QR-kódy. Nově budou moci získat QR-kód lidi, které prodělali nemoc po 1. lednu 2021 (měli pozitivní PCR testy), ale přítom nejsou evidovaní v systému (nebyla potvrzena diagnóza). Tito občané budou moci získat QR-kód na základě testů na protilátky.

Zdůrazňuje se, že test na protilátky bude ne o tom, kolik protilátek dotyčný má, ale pouze ve smyslu jestli protilátky jsou přítomny v tělo nebo nikoliv. Takový QR-kód bude platit rok. V případě, že občan nebude schopen doložit PCR-test, ale test na protilátky prokázal, že protilátky jsou v jeho organism přítomny, tak dotyčný získá QR-kód s platnosti na půl roku. Dále se zmiňuje, že QR-kód, který by platil půl roku, mohou získat Rusové, kteří se nechali očkovat jinými vakcínami, než které Rusko uznává, a to na základě testů na protilátky.

Vývoj počtu nakažených

K 14. prosinci je v Rusku více než 29,5 tisíc nových případů. Nejvíce zasaženými oblastmi (podle počtu nemocných na 100 tisíc obyvatel) jsou dnes Moskva, Petrohrad, Moskevská oblast, Nižegorodská a Samarská oblast.

Na území Ruské federace bylo k dnešnímu dni od vypuknutí epidemie oficiálně potvrzeno více než 10 milionů případů nákazy covid-19 (z toho byl největší výskyt onemocnění, asi dva miliony, zaznamenán v Moskvě). Celkový počet lidí, kteří byli v Rusku z nákazy vyléčeni, převýšil 8,7 milionů. V Rusku je aktuálně hlášeno více než 290 tisíc úmrtí spojovaných s novým koronavirem.

Do všech nových epicenter posílá vláda lékařskou výpomoc z centrálních regionů RF, aktivně je stále do pomoci zapojeno ministerstvo obrany, které ve vzdálenějších a hůře dostupných regionech rozmístilo mobilní nemocnice.   

K 24. listopadu bylo v RF naočkováno přes 64,8 milionů osob, z toho přes 54 milionů lidí oběma dávkami vakcíny (pouze 37,4 procent obyvatel). Revakcinací podstoupilo přes 3,6 milionů Rusů. Aktuálně je denně naočkováno přibližně 403 tisíc dávek.

Statistiky k průběhu vakcinace v Rusku

Moskva a Moskevská oblast musely v minulých dnech bohužel znovu připravit záložní lůžka v infekčních nemocnicích vybudovaných ve výstavních centrech atd., protože denní nárůsty počtu nových případů se dostaly k hranici, kdy přestávají stačit kapacity ve standardních nemocnicích.

Aktuálně se jedná o pavilony v některých výstavních komplexech a kongresových centrech Moskvy. U všech lůžek v těchto zařízeních je zajištěn přívod kyslíku, pokoje jsou stavěny z modulových bloků pro maximálně dva pacienty. Počty lůžek na výstavištích a v obchodních centrech jsou následující:

 • Výstaviště Krokus Expo: 4 tisíce lůžek
 • Výstaviště VDNCH: 1,7 tisíce lůžek
 • Výstaviště Sokolniki: 1,2 tisíce lůžek
 • Komplex Krylatskoe: 1,1 tisíce lůžek
 • Obchodní centrum Moskva: 1,8 tisíce lůžek

Starosta Moskvy 19. října vyhlásil nová opatření a omezení:

– Od 25.10. 2021 do 25. 2. 2022 obyvatelé Moskvy ve věkové kategorii 60+ a osoby, které trpí chronickým onemocněním, musí zůstávat doma (krátké procházky v okolí bydliště se ale nezakazují). Povinnost být doma neplatí pro očkované osoby nebo pro ty, kteří prodělali nemoc v průběhu posledního půlroku;

– Od 25.10. 2021 do 25.2. 2022 moskevští zaměstnavatelé musejí převést minimálně 30 % zaměstnanců na home office, nařízená práce z domova platí rovněž pro osoby starší 60 let a s chronickými nemocemi. Nařízení neplatí pro očkované osoby a lidi, kteří prodělali nemoc v průběhu posledního půlroku;

– Procento povinné vakcinace ve vybraných segmentech ekonomiky se zvyšuje ze 60 na 80 %. První dávku vakcíny zaměstnanci musí dostat do 1. prosince 2021, druhou pak nejpozději do 1. ledna 2022.

Prezident Vladimir Putin dne 20.10. z doporučení premiéra Mišustina podepsal vyhlášku o tom, že dny 30.10.-8.11. byly vyhlášeny placeným volnem.

Od začátku prosince lidi, které se vracejí z několika afrických zemi (JAR, Zimbabwe, Madagaskar a dalších) musí jít do dvoutýdenní karantény a dvakrát se nechat otestovat PCR testy (během prvních dvou dnů po návratu a během 10. až 12. dne karantény).

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Nejdůležitější ekonomická opatření

Přehled ekonomických opatření:

 • Vláda RF v roce 2020 uvolnila přes 4 mld. rublů (přes 44,4 mil. EUR) na vytvoření dočasných pracovních míst. Toto opatření zabezpečilo práci více než 80 tisícům lidi.
 • Výše podpory vědeckých, vzdělávacích a zdravotnických zařízení dosáhne skoro 30 mld. rublů (333 mil. EUR).
 • Moratorium na plánové kontroly kategorie malých a středních podniků (MSP) platí do konce roku 2021.
 • Společnosti, které podnikají v nejvíce poškozených oborech (společnosti letecké přepravy, provozovatelé letišť, společnosti autodopravy, přístavy; společnosti kulturního odvětví; společnosti ze sféry sportovní činnosti; cestovní ruch; hoteliérství; podniky veřejného stravování, společnosti, které poskytují služby doplňujícího vzdělání a nestátní vzdělávací instituce; společnosti, které se zabývají organizací výstav a veletrhů; společnosti, které poskytují služby obyvatelstvu), mají nárok na „daňové prázdniny“ nebo možnost využít splátkový řežim (některé po dobu až 3 let).
 • Podniky státního, strategického významu měly možnost využití několika druhů podpory (subvence nákladů, odklad placení daně, statní záruky na úvěry, zlevněné úrokové sazby).
 • Státní podpora letišť v roce 2020 činila 10,9 mld. rublů (přes 121,1 mil. EUR).
 • Státní nevratná podpora MSP nejvíce poškozených oborů ve výši 12 130 rublů (cca 135 EUR) na jednoho zaměstnance. Celkem činil objem této podpory 104,4 mld. rublů (1,16 mld. EUR), podpory využilo přes 1,7 mil. firem.
 • Výše podpory automobilového průmyslu činí celkem 25 mld. rublů (přes 277,7 mil. EUR).
 • Výše podpory zoologickým zahradám, delfináriím apod. činí 238 mil. rublů (přes 2,6 mil. EUR).
 • Subvence bankám za poskytnuté úvěry.
 • Subvence exportérům na certifikaci produkce pro zahraniční trhy. Celková výše podpory může dosáhnout až 450 mil. rublů (5 mil. EUR).
 • Objem podpory pro letecké společnosti činí 23,4 mld. rublů (260 mil. EUR), objem podpory pro společnosti, které podnikají ve sféře říční a námořní přepravy činí 320 mil. rublů (přes 3,5 mil. EUR).
 • Kompletní seznam vládních opatření naleznete na webu vlády.
 • Plán zotavení ruské ekonomiky naleznete na webových stránkách vlády.

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil prognózu ohledně růstu HDP Ruské federace v roce 2021 z dubnových 3,8 % na 4,4 %. V roce 2022 MMF očekává růst ruského HDP o 3,1 %.

Dle hodnocení Mezinárodního měnového fondu poklesla loni ekonomika Ruska o 3 %. 

Pro porovnání, v roce 2021 MMF očekává v Německu růst HDP o 3,6 %, v roce 2022 zase o 4,1 %. Pokles německé ekonomiky v minulém roce byl 4,8 %. 

V Ministerstvem ekonomického rozvoje RF publikované zprávě růst ruského HDP v květnu dosáhl 10,9 % ročně. Dle předpovědní centrální banky RF bude ve druhém pololetí roku 2021 růst ruského HDP pokračovat. 

Růst průmyslové výroby v květnu, dle dat Ruského statistického úřadu („Rosstat“) činil 11,8 % oproti květnu 2020 a 7,6 % oproti dubnu 2021. V období leden–květen 2021 rostla PV o 3,2 %. Největším tahounem zotavení průmyslu se stala zpracovatelská odvětví, která v květnu 2021 rostla o 11,4 % (v meziročním sorvnání) a o 6,3 % oproti květnu 2019. 

Největší přínos pro tempo výroby měly chemický a hutnický průmysl, jejichž růst v květnu 2021 činil 10,7 % a 12,9 % oproti květnu 2020. Oproti květnu 2019 pak růst těchto odvětví činil 16,7 % a 8,7 %.

Ministr průmyslu a obchodu RF začátkem května pronesl, že na konci prvního pololetí 2021 růst zpracovatelského průmyslu dosáhne 4 % a stejné tempo bude zachováno do konce roku.  

Jedním z dalších důležitých faktorů, který pomohl relativně rychlému zotavení ruské ekonomiky, jsou státní opatření a podpora v době pandemie. Například podle sdělení ministra průmyslu a obchodů, realizace motivačního programu na tzv. „importozameščenie“ stála 2,8 bilionů rublů (přes 32 miliard eur). Klíčový mechanismus tohoto programu – Fond rozvoje průmyslu – již se zúčastnil financování 825 projektů za 187 mld. RUB (cca 2,14 mld. eur). 

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Opatření v Moskvě

V Moskvě i přes nárůsty počtu případů covid-19 v posledních cca 3 měsících nedošlo k žádnému plošnému omezení volnočasových aktivit, ty se vztahovaly na činnost barů, restaurací: na několik týdnu se tyto podníky staly tzv. „covid-free“: dovnitř směli pouze očkování lidé, kteří prodělali covid během posledních 6 měsíců nebo lidé s platným PCR-testem (prokazovali se QR-kódem).  Ostatní dříve přijatá opatření zůstávají v platnosti.

 • Dne 5.3. primátor Moskvy Sergej Sobjanin oznámil, že od 8. března přestává platit povinnost samoizolace pro osoby starší 65 let a osoby s chronickými onemocněním.
 • Pro zaměstnavatele již neplatí povinnost 30 % zaměstnanců na home office.
 • Moskevská muzea, galerie, knihovny, kulturní centra a volnočasová zařízení pro děti jsou od 22.1. otevřena.
 • Maximální obsazenost divadel, kin a koncertních sálů je 50 %.
 • Pravidlo 50% obsazenosti platí i pro účast na hromadných sportovních, zábavních, reklamních, apod. akcích.

Od jara se v  Moskvě konají veletrhy a další společenské akce v normálním režimu. Na jednom z nich, veletrhu NěftěGaz 2021 (sektor energetiky, petrochemie, plynárenství), který probíhal v Moskvě koncem dubna a který tradičně patří do seznamu klíčových akcí ZK CzechTrade Moskva, byl moskevskou kanceláři CzechTrade poprvé od začátku pandemie organizován společný stánek českých firem pod hlavičkou CzechTrade. 

Vystavující firmy hodnotily akci jako velmi úspěšnou, efektivní a důležitou pro další práci nejen na ruském trhu ale i teritoriální expanzi do blízkého zahraničí. Určitě zajímavé jsou i statistické údaje, kdy oproti „normálnímu, předcovidovému ročníku“ byl pokles zájmu vystavovatelů opravdu zanedbatelný (z 573 exponentů v roce 2019 na 449 účastníků v roce 2021). Co se týče zúčastněných zemí, bylo to obdobné, představených zemí na veletrhu bylo pouze o jednu méně než na předešlé výstavě.

Ve dnech 11. až 13. listopadu proběhl v Moskvě veletrh Metal-Expo, na kterém ZK CzechTrade Moskva již tradičně organizovala společný stánek českých firem. Na společném stánku se představilo 3 české firmy, navzdory omezením a komplikacím (nutnost QR-kódů, posunutí termíny konání veletrhu), české účastníky byly spokojené jak s návštěvnosti (přes 17,5 tisíc lidi) tak i s obsazením exponenty (přeš 500 firem z 25 zemi).

Další veletrhem v roce 2021, na kterým ZK CzechTrade Moskva plánuje organizaci společného stánku českých firem, je Zdravoochranenie (Moskva, sektor zdravotnictví, prosinec)

Poslední týden v květnu se v Moskvě konal největší strojírenský veletrh „Metalloobrabotka“, kterého se zúčastnilo celkem 790 firem ze 30  zemí. Nechyběla ani česká národní expozice, která měla navzdory vízovým a dalším problémům úctyhodných 11 firem. Veletrh celkem navštívilo 32 tisíc lidí.

Ve dnech 7.-9. září se v Moskvě konal veletrh EcwaTech, na kterém Ministerstvo průmyslu a obchodů ČR organizovalo oficiální účast v rámci které se na veletrhu představily šest českých firem z oboru vodohospodářství a ekologie.

Ve dnech 6.-10. prosince se v Moskvě v rámci „Ruského týdne zdravotnictví“, konal největší mezinárodní zdravotnický veletrh na území Ruska a SNS „Zdravoochranenie“. Mezí stovkami exponentů na veletrhu tradičně nechyběly zástupci české podnikatelské sféry. V rámci společné výstavní expozice pod hlavičkou CzechTrade využilo možnosti přímého kontaktu se stávajícími a potencionálními partnery celkem pět společnosti různého zaměření.

V prvním pololetí roku 2022 ZK CzechTrade Moskva znovu plánuje nabídnout českým firmám možnost společné účastí na nejzajímavějších veletrzích evropské části Ruska. Jde o veletrhy “Climate Expo“ (Moskva, březen, sektor vzduchotechnika), “WASMA” (Moskva, březen, sektor ekologie), “Petrohradský technický veletrh” (Petrohrad, duben, sektor strojírenství), “NěftěGaz” (Moskva, duben, sektor energetiky, petrochemie, plynárenství), “PIVO” (Soči, květen, sektor pivovarnictví), “ELEKTRO” (Moskva, červen, sektor elektro).

Samozřejmě se ZK Moskva také aktivně zapojí do přípravy oficiální účásti Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky na veletrhu “Metalloobrabotka” (Moskva, květen, sektor strojírenství).

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (Ruská federace)

Podmínky pro cestu do Ruska

Od 27. srpna je ČR zařazena na seznam bezpečných zemí to znamená mezi země, na jejichž občany se při vstupu do země již neuplatňují žádné restrikce. Z toho plyne, že přicestovat mohou všichni, včetně turistů. Přicestovat je ovšem nutno přímo z České republiky.

Otevřené hranice: ano, možné jsou i turistické cesty

Při cestě ve směru do Ruska musíte splnit tyto podmínky:

PCR-test: dokument v anglickém nebo ruském jazyce potvrzující negativní PCR test, který nesmí být starší než 48 hodin.

Karanténa: Aktuální karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území RF, doporučujeme vždy ověřit na stránkách Rospotrebnadzoru, respektive dle místních podmínek příslušné (cílové) oblasti. Podmínky se mohou lišit v závislosti na regionu.

Formulář: ano (je rovněž distribuován v letadle při příletu, nebo je v papírové formě k dispozici při příletu do RF)

TRANZIT PŘES Rusko: Bez omezení

Podmínky pro návrat do ČR

Ruská federace je na českém cestovatelském semaforu zařazena do tmavé červené kategorie, což značí následující podmínky:

Cestovatelé s očkováním nebo po prodělání nemoci:

 • cesta bez omezení, v případě, že cestovatel je očkován některou z uznávaných vakcín v EU
 • vyplnit příjezdový formulář
 • očkování musí být dokončené a od poslední dávky musí uplynout minimálně 14 dní
 • prodělání nemoci se počítá jen v posledních 180 dnech
 • certifikáty o prodělání nemoci nebo očkování stáhnete na portálu ocko.uzis.cz, stačí ukázat QR kód v mobilu)

Cestovatelé bez očkování:

 • negativní test před odletem/odjezdem ze zahraničí: PCR max. 72 hodin starý (ruští přepravci mohou vyžadovat max. 48 hodin starý)
 • negativní test po návratu: nejdříve 5., nejpozději 14. den od návratu PCR test
 • karanténa: minimálně 5 denní zakončená jen negativním PCR testem

Aktuální informace najdete na webu Ministerstva vnitra RF nebo českého Ministerstva zahraničí.

Další informace:

Odkazy na oficiální informace a podmínky cestování do a z Ruské federaci:

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Přehled vývoje situace – archiv

Ekonomická opatření:

Dne 2. června projednal prezident Putin s ruským premiérem Mišustinem základní parametry „Národního plánu stabilizace a dalšího růstu ruské ekonomiky“. Podle premiéra realizace tohoto plánu dává Rusku reálný předpoklad k provedení dlouhodobých, zásadních strukturálních změn a reforem.

Plán je rozdělen do devíti oblastí a počítá s realizací více než 500 konkrétních opatření, jejichž cílem je obnovení ekonomického růstu, stabilizace a následně další snížení nezaměstnanosti, zachování a zvýšení reálných příjmů obyvatelstva, zajištění a zvýšení epidemiologické bezpečnosti. Ruský premiér rovněž nazval celkový finanční rámec, se kterým vláda počítá při realizaci plánu. V průběhu poměrně krátkého období 2020–2021 bude na realizaci vyčleněno celkem pět bilionů rublů. 

Velké pozornosti a pomoci se ze strany státu dostává nejen ekonomice, ale rovněž sociálními sektoru. Stát si je vědom nelehké situace milionů občanů, do které se dostali doslova ze dne na den. Z projevu prezidenta Putina k národu, který se konal 11. května, zazněl jasný signál další finanční pomoci rodinám s dětmi. Kromě všech dříve přijatých vládních opatření pomoci bylo ústy prezidenta doporučeno vyplatit jednorázově všem rodinám, které mají děti ve věku od 3 do 16 let finanční částku ve výši 10 tis. rublů.

Tato finanční pomoc se bude týkat všech více než 22 mil. dětí, bez jakéhokoliv omezení, tj. bez prokazování příjmu rodičů atd. Financování opatření, stejně jako dalších, je zajištěno ze státního rozpočtu, rezervních fondů státu. Pro rodiny s dětmi ve věku do 3 let byla podpora schválena již dříve, tyto rodiny dostávají měsíčně 3 tis. rublů příspěvek na každé dítě. K dalším důležitým opatřením, které zmínil prezident v průběhu svého vystoupení k národu, patří:

 • ukončení celostátní samoizolace dnem 12. 5. 2020. Od tohoto data je na rozhodnutí jednotlivých regionů případné prodloužení / zrušení tohoto opatření,
 • nadále trvá doporučená samoizolace pro osoby starší 65 let,
 • nadále jsou zakázány hromadné akce,
 • dříve přijatá opatření na zamezení šíření pandemie budou rušena postupně, dle aktuální epidemiologické situace v regionu.

Prezident se ve sém vystoupení tentokrát zaměřil na opatření, která jsou směřována na pomoc soukromým podnikatelům a MSP. Mezi hlavní patří:

 • stát poskytne všem podnikům možnost čerpání úvěru na platy zaměstnancům, které má sloužit pro podporu zachování zaměstnanosti v podnicích a snížení nezaměstnanosti v regionech. Procentní sazba u těchto úvěrů bude 2 %, splatnost úvěru 1. 6. 2021 a při splnění podmínky, že se podaří po tuto dobu zachovat zaměstnanost ve firmě na úrovni min. 90 % zaměstnanců jako bylo před pandemií, budou žadateli odpuštěny všechny úroky.
 • Individuálním podnikatelům, MSP, odpustit placení všech daní za 2 kvartál 2020, s výjimkou DPH.
 • Na pomoc individuálním podnikatelům a MSP bude vyčleněno dalších 12 mld. rublů.

Ruská vláda navrhla zmrazit ceny některých strategických potravin, aby nedocházelo k jejich skokovým výkyvům. Vláda věnuje zvýšenou pozornost i strategickému zemědělskému sektoru. Potravinová soběstačnost je pro Rusko prioritní.

Dne 30. dubna schválila ruská vláda zásadní usnesení, které se může dotknout mnohých zahraničních dodavatelských firem. Jedná se o zákaz nákupu poměrně širokého spektra průmyslového zboží, které pochází ze zahraničí a mělo být určeno a hrazeno ze státních finančních prostředků. Celé znění tohoto usnesení včetně seznamu zboží lze nalézt na webových stránkách ruské vlády.

Znovu se rozjely některé velké závody, které byly dočasně pozastaveny, např. výrobce nákladních automobilů KAMAZ, výrobce vrtulníků „Kazanskyj vertolotnyj závod“, atd. Výrobci zdravotnických přístrojů – plicních ventilátorů, hygienických pomůcek a podobně pracují v třísměnných provozech.

Již koncem března rozšířila vláda seznam sektorů, kde podniky jako první dostanou státní podporu kvůli pandemii (původně se plánovala pouze podpora MSP, dopravy a cestovního ruchu).

Prvotní pomoc firmám je ve výši 100 miliard rublů.

Kompletní seznam oborů, kde mají podniky nárok na státní podporu:

 • společnosti letecké přepravy, provozovatele letišť, společnosti autodopravy, přístavy;
 • společnosti kulturního odvětví;
 • společnosti ze sféry sportovní činnosti;
 • cestovní ruch;
 • hoteliérství;
 • podniky veřejného stravování, společnosti, které poskytují služby doplňujícího vzdělání a nestátní vzdělávací instituce;
 • společnosti, které se zabývají organizací výstav a veletrhů;
 • společnosti, které poskytují služby obyvatelstvu (kadeřnictví, čistírny, kosmetické salony atd.).

Přijatá vládní opatření na pomoc hospodářství:

 • šestiměsíční odklad v odvodech všech daní (kromě DPH);
 • šestiměsíční odklad placení pojistného do státních mimorozpočtových fondů pro mikro podniky;
 • půlroční odklad splacení úvěrů pro MSP;
 • další opatření k stabilnímu úvěrování reálného sektoru ekonomiky, včetně státních garancí;
 • šestiměsíční moratorium na žádosti věřitelů k vymáhání pokut;
 • odklad v splátkách nájemného za federální majetek pro MSP;
 • rozšíření úvěrových možností MSP se zvýhodněnou sazbou – max. 8,5 %;
 • moratorium na konání plánovaných i neplánovaných kontrol firem.

Ve svém dalším projevu k národu dne 15. 4. prezident Putin nařídil:

 • doplnit do seznamu poškozených firem ty společnosti, které obchodují s nepotravinářským zbožím;
 • poskytnout nevratnou státní podporu na dubnové a květnové výplaty těm společnostem, které udržely 90 % kmenových zaměstnanců ve svém stavu k datu 1. 4. 2020. Objem podpory je 12,1 tis. rublů (cca 4 tis. Kč) na jednoho zaměstnance;
 • zabezpečit 75 % objemu úvěrů na výplaty zárukami korporace VEB;
 • vypracovat pro strategické ruské společnosti nový speciální úvěrový produkt: zlevněný úvěr pro byznys na doplnění cash-flow. Sazba se bude subvencovat státem ve výši klíčové sazby centrální banky RF – 6 %;
 • poskytnout podporu leteckým společnostem v objemu přes 23 mld. rublů (cca 7,7 mld. Kč);
 • poskytnout 200 mld. rublů (cca 67 mld. Kč) na zajištění rovnováhy rozpočtů regionů.
Ilustrační fotografie

Další opatření na podporu ruské ekonomiky

 • Ruská vláda zřizuje protikrizový fond, v němž bude částka 300 miliard rublů (cca 96 miliard korun). Peníze budou určeny především na pomoc leteckým společnostem, turistickým operátorům, menším podnikatelům a firmám z nejvíce postižených sektorům ekonomiky.
 • Centrální banka nebude penalizovat pozdní splátky hypoték občanům, u kterých se projevila nákaza covid-19. Centrální banka prohlásila, že má dostatek rublové i valutové likvidity, rekordní devizové rezervy převyšující 560 miliard dolarů.
 • Ruská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na stejné výši – 6 %.
 • Na hranicích je otevřen „zelený koridor“ pro kamiony s potravinami, léky, zdravotnickými pomůckami.
 • Je zrušeno clo na některé léky, zdravotnické pomůcky a zboží denní potřeby.

Souběžně s dalšími opatřeními je každodenně přijímána řada opatření na podporu ekonomiky, kam jsou směřovány miliardy rublů. Ruská vláda s centrální bankou rozpracovaly dva „stres scénáře vývoje krize v klíčových oblastech ekonomiky“, tedy jak by se mohla situace dále vyvíjet a jaké by byly dopady.

Pozitivnější scénář hovoří o tom, že ekonomika bude zamrazena do konce druhého kvartálu 2020, pesimističtější scénář hovoří o tom, že karanténa a samoizolace, ve které se nyní ruské obyvatelstvo nachází, by mohla mít vliv na ekonomické aktivity až do konce třetího kvartálu. Finanční částka, kterou Rusko již zarezervovalo ve svém rozpočtu na boj s koronavirem, je ve výši 1,2 % HDP, tedy 1,4 bilionu rublů.

Nikdo dnes již nepochybuje, že se Rusko stejně jako většina světových ekonomik se dostane v následujícím období do recese, většina ekonomů se dnes přiklání k názoru, že by se mohlo jednat o zhruba dvouleté období. „Finanční polštář“ ve formě rezerv, převyšující částku 12,9 bilionu rublů (zhruba 11,3 % HDP), který si Rusko „schovalo na horší časy“ přijde nyní určitě vhod.

Zpět na začátek

Rychlejší hospodářské zotavení?

Ruská ekonomika by se mohla zotavit rychleji, než se předpokládalo. Data z ekonomiky mohou naznačovat její rychlejší zotavení, již ke konci roku 2021 by se mohla vrátit do růstové trajektorie.

Dle údajů ruského statistického úřadu byl ve druhém kvartálu 2020 zaznamenám propad HDP o 9,6 %, což není bráno například ve srovnání s propadem EU o 14,4 % a USA o -31,7 % za úplně tragický výsledek.

Pokud se podíváme na dynamiku HDP Ruska v posledních měsících, můžeme skutečně vidět postupné narovnávání (duben propad -12 %, květen -10 %, červen -6,4 %, červenec -4,7 %). Od ledna 2020 se poměrně výrazně podařilo navýšit o mezinárodní rezervy Ruska, ty nyní dosahují celkem 591 miliard dolarů (oproti 554 miliardám na začátku roku). 

Rusko pracuje se státním rozpočtem ne jeden rok, jak je tomu standardně zvykem, ale přijímá rozpočet se kterým pracuje tři roky, tj. přijatý rozpočet bude platný pro období let 2021–2023. Po mnoha letech se bude jednat o deficitní rozpočet. Návrh počítá s deficitem 2,4 % HDP v roce 2021, 1,0 % HDP v roce 2022 a 1,1 % HDP v roce 2023. Při sestavování rozpočtu se vycházelo z předpokladu a bylo kalkulováno s tím, že ekonomika Ruska poroste v následujících letem následujícími tempy: +3,3 % v roce 2021, +3,4 % v roce 2022 a +3,0 % v roce 202 a míra inflace nepřekročí 4 %.

Dopad pandemie na některá průmyslová odvětví

Pomoc automobilovému průmyslu musí přijít okamžitě

Putin připomněl, že v odvětví je zaměstnáno přes 300 tisíc zaměstnanců a prioritou v této chvíli musí být zachování maximální možné zaměstnanosti v odvětví. Vláda dostala za úkol vypracovat podrobný materiál k finanční pomoci a okamžitě stimulovat všechna ministerstva a státní organizace k nákupům vozů vyrobených výhradně na území RF. Tato podpora se bude týkat nejen osobních vozů, ale i prostředků MHD.

Putin na schůzce oznámil, že s některými svými kolegy ze silových ministerstev projednal nákupy cca 25 tis. kusů nových vozů, bližší informace však neposkytl. Dalších 5 miliard rublů je připraveno na profinancování nákupu nových sanitních vozů pro potřeby ministerstva zdravotnictví, které budou určeny především pro ruské regiony.

Mezi další přijatá opatření patří snížení ceny vozů tuzemské provenience o 10 %; umožnění odložení výplaty utilizačního poplatku automobilkám; podpora již lokalizované zahraniční producenty; částkou 6 miliard rublů podpořit auto-leasing a částkou 6 miliard rublů finanční úvěry při nákupu nových vozů.

Stavební sektor má být lokomotivou ekonomiky

Mezi hlavní opatření patří níže uvedená podpora ze strany státu:

 • Snížení procentní sazby hypotéky do 6,5 %.
 • Dotace, granty, zvýhodněné úvěry stavebním firmám – stát na tyto účely vydělí ze státního rozpočtu celkem 12 mld. RUB, podmínku jejich získání budou garance současné zaměstnanosti ve firmách a závazné termíny dokončení staveb.
 • Pomoci lidem, kteří byli podvedeni ze strany stavebních firem – finančním navýšením speciálního fondu, ze kterého se financuje dostavba těchto problematických objektů na tyto účely bude vyděleno 30 mld. RUB.
 • Výkup již hotových bytů v novostavbách, které ještě nenašly své kupce – státní záruky na tyto účely, celková částka 50 mld. RUB.
 • Navýšit zálohové financování velkých infrastrukturních projektů, jejichž objednavatelem je stát (doposud se jednalo o 30 %, nově 50 % finančních prostředků).
 • Bude vytvořen seznam největších developerů, jejichž činnost je pro stát nezbytná (firmy, jejichž roční produkce je minimálně 500 tisíc metrů čtverečních vystavěné plochy v nových bytech), tyto firmy budou mít nárok na speciální preference od státu.
Ilustrační fotografie

Prezident uložil odpovědným ministerstvům a organizacím bezodkladně připravit návrhy na úpravy některých již dříve přijatých opatření, jejich cílem má být snížení rizika větší nezaměstnanosti ve stavební oblasti, které se naopak musí stát lokomotivou a hybnou silou ekonomiky.

Ropa na horské dráze

Došlo k největším cenovým výkyvům na trhu s ropou. Ve vyrovnaném státním rozpočtu Ruské federace, jehož příjmová část je přímo závislá na ceně ropy, se kalkuluje s cenou 42 dolarů za barel. Vše, co je nad touto cenou, dává předpoklad k přebytkovému rozpočtu, vše pod touto hranicí naopak k deficitnímu rozpočtu.

Logicky tedy krátkodobý propad ropy Brent k hranici 20 dolarů za barel nemohl projít bez povšimnutí, rubl se krátkodobě propadl až k hranici 80 rublů za dolar. Ke stabilizaci trhu s ropou by mělo vést plánované snížení těžby ropy všech hlavních těžařských států. Toto téma bude předmětem schůzky zemí OPEC+.

Zpět na začátek

V Moskvě a Moskevské oblasti zaveden propustkový režim

Ruská vláda i místní samosprávy přistupují k dalším restriktivním opatřením, aby se podařilo snížit intenzitu šíření koronaviru.

Mezi nejdůležitější opatření patří zavedení speciálního propustkového režimu pro pohyb osob v Moskvě a Moskevské oblasti, vjezdu a pohybu osobních dopravních prostředků po Moskvě a Moskevské oblasti, viz chronologie přijatých opatření níže. Tyto propustky a povolení si mohou občané vyřídit na portálu městské správy.

Některé ruské regiony, například Tatarstán, zavedly pro osoby, které přicestují z nejvíce zasažených regionů (Moskvy a Petrohradu) čtrnáctidenní karanténu. Tato opatření však narazila na kritiku vlády a regiony je musely omezit.

Důvodem největšího výskytu a nejrychlejšího šíření nákazy v Moskvě je podle starosty města především počet lidí, kteří se v minulých dnech či týdnech vraceli do Moskvy, přičemž mnozí pokračovali tranzitem přes Moskvu do míst svého trvalého bydliště.

Největší nemocnost se očekává na konci dubna. Režim samoizolace, tedy částečné karantény, zavedla po vzoru Moskvy a Moskevské oblasti už převážná většina ruských regionů.

Moskva a další velká města procházejí celkovou dezinfekcí. Dezinfekčními prostředky se myjí ulice, silnice, volná prostranství, dopravní prostředky MHD, atd. Nošení roušek není povinné, nicméně na ulicích, které v těchto dnech spíše zejí pustotou, téměř nepotkáte osobu bez tohoto ochranného prostředku.

Lidé nakažení nemocí covid-19 jsou automaticky umístěni do speciálních infekčních nemocničních zařízení. V moskevské oblasti je pro tyto účely vyčleněna nová infekční klinika „Kommunarka“, jejíž kapacita je více než 500 lůžek.

Ilustrační fotografie

Covid-19 ve Sverdlovské oblasti

Na základě rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina byly předány pravomoci ohledně řešení situace koronaviru gubernátorům jednotlivých ruských oblastí a krajů, protože situace se v jednotlivých regionech liší a je potřeba zavádět opatření podle potřeby.

Gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kujvašev rozhodl o režimu samoizolace do 20. dubna. Tento režim znamená, že není možné vycházet z domu s výjimkou návštěvy lékaře, vykonávání zaměstnání (pokud nebyl přerušen provoz), nákup potravin či léků, venčení domácích mazlíčků maximálně 100 metrů od domu atd. Rovněž osoby, které přijedou do Sverdlovské oblasti, by měly dodržovat karanténu.

V současné době platí zákaz služebních cest do jiných regionů mimo Sverdlovskou oblast, obzvláště se to týká cestování do Moskvy a Moskevské oblasti, kde je situace s rozšířením covid-19 nejzávažnější. Gubernátor Jevgenij Kujvašev oznámil toto nařízení všem podnikům v regionu dne 14. dubna. „Musíme spolupracovat s majiteli společností, aby co nejvíce omezili cestování do Moskvy a epidemiologicky znevýhodněných oblastí,“ zdůraznil gubernátor Kujvašev.

Podle Dmitrije Kozlovského, vedoucí odboru Rospotrebnadzor pro Sverdlovskou oblast, se v tomto regionu změnila metoda přenosu. Dříve byla ve většině případů importována ze zahraničí, nyní virus proniká na Ural z jiných ruských regionů nebo se šíří v rodinách.

Úřady Sverdlovské oblasti uvažují o zavedení elektronického kontrolního systému pro pohyb občanů. Neočekává se však, že kontroly dosáhnou měřítek Moskvy. Uvažuje se také o dalších systémech, které budou řídit pohyb občanů.

Nadále budou fungovat policejní hlídky. Přes víkend se jejich počet rozrostl. Podle vyjádření vlády oblasti však úkolem hlídek není potrestat, ale varovat.

Ilustrační fotografie

Koronavirus zasáhl i byznys na Uralu

Podobně jako v dalších státech byly i v Jekatěrinburgu zrušeny průmyslové veletrhy, kterých se účastnily také české firmy. Zrušen byl například veletrh Metalloobrabotka či výstava Innoprom, kterých se každoročně účastní obrovský počet účastníků z desítek zemí světa. Tyto akce nebyly přesunuty na náhradní termíny, jak to udělaly některé jiné veletržní správy, ale byly úplně zrušeny s tím, že se budou konat až v roce 2021.

Některé závody fungují, nicméně významná část výroby, obchodu a služeb je vzhledem k situaci paralyzována, podobně jako i v jiných státech.

V průmyslovém Jekatěrinburgu je situace lepší

Nákaza se Jekatěrinburgu v oblasti Uralu dosud vyhýbala, to však může být zapříčiněno snahou úřadů zatajovat informace před veřejností nebo tím, že bylo v podstatě velmi složité nechat se otestovat na přítomnost koronaviru v těle. Dříve se objevovaly informace o větším počtu nemocných, které však byly neoficiální. Před několika dny byl zaznamenán případ nemocného muže z Jekatěrinburgu, který se však nechal otestovat až v Moskvě, takže se do statistiky města pod Uralem nepočítá.

První případ byl ve městě zaznamenán až 17. března. Šlo o nákazu u ženy, která přijela z Itálie. Hned další den bylo potvrzeno pět onemocnění. Gubernátorem oblasti byl ihned zaveden režim zvýšené pohotovosti a do 12. dubna zakázal organizaci akcí nad 50 osob.

Podle zkušeností z dalších zemí se dá očekávat, že počet nakažených poroste, nicméně je otázkou, jaká budou oficiální čísla. V současné době je na tom Jekatěrinburg co do počtu nakažených lépe než Moskva, ve které již byla přijata významnější restriktivní opatření. Dá se však očekávat, že Jekatěrinburg čeká s několikadenním zpožděním obdobný scénář.

Virové onemocnění se bohužel objevilo v době, kdy se na základě sporů v OPEC snížila cena ropy a rubl se tím významně oslabil. Pokud dojde ve spojitosti s koronavirem k oslabení produkce, může mít celá situace velmi negativní vliv na celou ruskou ekonomiku.

V prvních dnech od zavedení nařízení se pravidla obecně dodržovala, nicméně postupně lidé přestali pravidla respektovat. Společnost Yandex (ruská nadnárodní korporace specializující se na internetové služby) realizovala průzkum a došla k zajímavým závěrům. Na základě zveřejněných výsledků uvedla, že Jekatěrinburg příliš nedodržuje režim izolace.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Humanitární pomoc Ruska

Rusko vypravilo do severní Itálie celkem 16 velkokapacitních letounů, ve kterých byly prostředky individuální ochrany proti koronaviru, zdravotnické přístroje – především plicní ventilátory, ale i vybavení nemocnic.

Do Itálie přiletěl tým zdravotníků a odborníků, kteří na místě pomáhají řešit krizový stav pandemie. Podobnou pomoc Rusko poskytlo v minulých dnech i Srbsku, dodávky zdravotnického materiálu a techniky směřovaly i do USA.

„Zůstaňte doma,“ vyzval občany prezident

Prezident Putin ve svém druhém projevu k národu ve spojitosti s covid-19 dne 2. dubna 2020 vyhlásil prodloužení placeného volna na celém území Ruské federace až do 30. dubna, (původně bylo vyhlášeno pouze do 6. dubna), ale zároveň upomenul, že v případě, kdyby se situace diametrálně zlepšila, bude možné toto opatření kdykoliv zrušit.

Stát uklidňuje: Potravin je dost

Obecně lze situaci v Rusku popsat jako poměrně klidnou, nedochází k žádným extrémním situacím, zásobování obchodní sítě probíhá vcelku bez problému. Obyvatelstvo se samozřejmě předzásobilo některými trvalými potravinami (těstoviny, mouka, luštěniny), což vyvolalo na některých místech krátkodobý nedostatek, který byl ale ve většině případů operativně vyřešen. Státní úředníci uklidňují obyvatelstvo, aby nepodléhalo zbytečné panice, že zásoby všech důležitých potravin jsou zajištěny v dostatečném množství a je pouze otázkou logistiky jejich včasné dodání a doplnění do regálů.

Co se týče zásobování lékařskými ochrannými prostředky, prioritně jsou zásobena lékařská zařízení a stát má údajně poměrně velké rezervy ve svých skladech.

Celkově lze konstatovat, že vláda i místní orgány samosprávy operativně připravují důležitá opatření a situaci mají pod kontrolou. Bez jakýchkoliv omezení funguje vnitrostátní letecká i pozemní doprava, městská hromadná doprava včetně metra, kompletně obchodní síť. Pro případ zhoršení epidemiologické situace má Moskva i ostatní velká města připraven plán uzavření měst a zavedení zákazu vycházení.

Nemoc prý přivezli Rusové z cest po Evropě

Většina nově infikovaných pobývala v minulých týdnech v zahraničí, většinou se jednalo o evropské státy (Itálii, Francii, Španělsko, Nizozemsko, Pobaltí). Všechny tyto státy patří mezi oblíbené destinace Rusů, kam létají trávit i kratší dovolené na pár dní.

Poměrně velké množství Rusů se právě v minulých dnech ze zahraničí vrátilo, stále jich ale za hranicemi zůstávají desítky tisíc. Vzhledem k zavedeným omezením v letecké dopravě se tito lidé již nedostanou zpět do Ruska regulérními lety a vláda pro ně většinou vysílá speciály, respektive organizuje další náhradní řešení. Všichni občané, kteří se vracejí ze zahraničí, musí povinně na 14 dní do domácí karantény.

I váleční veteráni dostanou podporu s předstihem

Veškerá již zavedená sociální podpora obyvatelstva se musí automaticky prodloužit o dalších šest měsíců. Finanční podpora veteránů k 75. výročí vítězství ve II. světové válce musí být proplacena do konce dubna, jedná se o 50 až 75 tisíc rublů pro každého veterána.

Rodinám, které mají právo na takzvaný „mateřský kapitál“, se bude vyplácet měsíčně navíc 5000 rublů na každé dítě ve věku do tří let. Podpora mladých rodin je v Rusku poměrně výrazná, v současné době stát vyplácí matkám při narození prvního dítěte 467 tisíc, na druhé dítě v závislosti od data narození od 467 nebo 617 tisíc rublů, na třetí a další dítě 617 tisíc rublů.

Finanční podpora rodinám, které mají děti ve věku 3 až 7 let, se bude vyplácet od června (původně se počítalo, že až od července 2020). Podpora v nezaměstnanosti naroste do výše minimální mzdy.

Dividendy, které budou vyváděny na zahraniční účty, budou nově zdaněny 15 % (doposud dvě procenta).

Tento krok se týká mnohých firem se zahraniční účastí, záměrem opatření je zajistit, aby se kapitál nevyváděl, ale refinancoval. Pro osoby, které investovaly do obligací více než milion rublů, se zavádí 13procentní zdanění výnosů z těchto obligací.

Zpět na začátek

Další aktuální informace lze nalézt na ruském webovém portálu o epidemii koronaviru nebo na webu стопкоронавирус.рф.

Zdroj: Zahraniční kanceláře CzechTrade v Moskvě a v Jekatěrinburgu

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Rusko | Zahraničí