Růst cen potravin ve Velké Británii a jeho dopady na chování spotřebitelů

Podle údajů společnosti Kantar, která se zabývá průzkumem trhu, se britští zákazníci začali zaměřovat na levnější potraviny soukromých značek a diskontní prodeje, a tak se snaží čelit růstu cen potravin.

V průběhu posledního měsíce došlo ke zvýšení cen potravin v UK o 5,2 %, což je nejvyšší úroveň růstu od dubna 2012.

Ilustrační fotografie

Je zřejmé, že dominantním faktorem, který ovlivňuje nákupní chování, přestala být pandemie covid-19. Stále více se však projevuje vliv inflace, protože se spotřebitelé snaží snižovat rostoucí životní náklady.

Celková inflace ve Spojeném království dosáhla v únoru 30letého maxima ve výši 6,2 %. Dle vládních předpokladů se inflace v UK na konci roku 2022 přiblíží 9 %, což bude mít za následek největší pokles životní úrovně od 50. let 20. století.

Na druhé straně společnost Kantar uvedla, že se snížil prodej potravin, protože spotřebitelé se nyní opět s větší důvěrou stravují mimo domov. Podíl spotřebitelských výdajů za výrobky soukromých značek, které jsou obvykle levnější než značkové alternativy, se v tomto roce zvýšil zhruba o jedno procento.

Nejrychleji v současnosti rostou ceny produktů, jako jsou slané pochutiny nebo krmivo pro psy a kočky.

Stavebnictví zažívá v Británii po pandemii boom. V čem jsou šance pro české firmy?

UK uvažuje o čtvrtém odkladu zavedení kontrol dovozu z EU

Britská vláda uvažuje o dalším odkladu kontrol zboží vstupujícího do Británie z EU, aby zabránila tomu, co by podle varování průmyslu znamenalo katastrofu v dodavatelském řetězci.

Ministři britské vlády zvažují, zda počtvrté neodsunout zavedení úplných kontrol dovozu z EU, které měly vstoupit v platnost 1. července 2022, jako součást snahy o řešení růstu životních nákladů, uvedly zdroje informované o aktuálních debatách. Vysoce postavení představitelé britské vlády jsou podle zdrojů „nakloněni“ myšlence dalších odkladů kontrol na hranicích UK po červenci 2022.

Premiér Boris Johnson se zatím nerozhodl, ale je vyzýván k prodloužení „odkladu“ zavedení kontrol pro dovoz z EU.

Shane Brennan, výkonný ředitel organizace Cold Chain Federation, uvedl, že zavedení úplných veterinárních kontrol dovozu potravin z EU by vedlo ke „zhroucení dodávek“ pro britské podniky, které jsou závislé na častých dodávkách malých objemů čerstvých potravin z EU.

Autoři: Paul Wilkins a Tibor Angyal, místní zástupci ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme