Evropská unie zpřísňuje rybářské kvóty pro příští rok. V Baltském moři se výrazně omezí lov sleďů a tresek. Dříve hojné populace ryb jsou zejména ve východní části Baltu v ohrožení. Ministři zemí EU zodpovědní za rybolov se shodli na snížení limitu pro lov tresek o 60 procent, pro sledě se kvóta sníží o 65 procent oproti letošnímu roku.
Také rekreační rybáři, kteří jezdí k Baltskému moři kvůli rybaření, budou výrazně omezeni. Dosud mohli vylovit až sedm kusů tresky obecné. Od příštího roku by to mělo být jen pět kusů, v únoru a březnu pouze dva kusy.
Evropská komise přitom požadovala snížení na dva kusy po celý rok. Proti tomu se postavila německá ministryně zemědělství Julia Klöcknerová z CDU.
„To by mohlo znamenat konec rybářského turismu na pobřeží s Baltským mořem,“ varovala politička. Regulace by podle ní měla vzít v úvahu také zájmy rybářů a obecně komunit, jež na pobřeží z rybolovu profitují.
Ochránci životního prostředí přitom požadují, aby byl lov tresky i sleďů úplně zakázán do doby, než se stavy ryb v moři zvýší. Eurokomisař pro rybolov Karmenu Vella varoval, že stavy ryb jsou v baltském regionu v ohrožení. Organizace pro ochranu mořského života Oceana tvrdí, že bez úplného zákazu nepůjde obnovit populace oblíbené tresky ani sleďů.
Andrzej Białaś z evropské pobočky americké organizace upozornil, že treska je zásadní pro celý mořský ekosystém na severu Evropy, a pokud nedojde k obnovení její populace, zanikne v celé oblasti rybolov úplně.
Snížení kvót se vztahuje také na platýse a šproty. Rybolov těchto druhů má klesnout o 32 a 22 procent.
Převzato z webu Euro.cz. Autor: František Novák