Rychle rostoucí rezidenční trh v Polsku nabízí zajímavé příležitosti

Polský trh s rezidenčními nemovitostmi je stále atraktivnější, protože dosahuje stabilní růst a dlouhodobé výnosy. 

Zaznamenali to také čeští podnikatelé – developerská firma UDI Group oznámila zahájení výstavby 960 bytů ve Varšavě v hodnotě více než 2,5 miliardy korun. Švédská skupina Heimstaden, která vlastní 42 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji, prostřednictvím investičního centra v Praze investovala do dvou developerských bytových projektů Eiffage v polském hlavním městě za 1,7 miliardy korun a nyní zde potvrdila další nákup 647 bytů od developerské firmy Marvipol.

V rámci Evropské unie zaznamenávají rezidenční nemovitosti v Polsku druhý největší vzrůst.  Jak potvrzuje cenový index HPI (House Price Index), ceny ve třetím čtvrtletí 2020 byly ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku vyšší o 10,9 %, zatímco na Slovensku o 8,5 %, v ČR o 8,4 % a v Německu o 7,8 %. Vyššího růstu dosáhlo pouze Lucembursko (13,6%).

Podle analýzy Polského ekonomického institutu se investice soustřeďují na Varšavu a šest dalších největších měst – Gdaňsk, Gdyni, Krakov, Lodž, Poznaň a Wroclaw. V hlavním městě rostou ceny především na primárním, v dalších městech na sekundárním trhu.

Pozitivní vývoj v tomto tržním segmentu se odráží také na stavebnictví. Podle statistických údajů v prosinci 2020 vzrostla stavební výroba o 3,4 %, především v oblasti bytové výstavby. Firmy podnikající ve stavebnictví zaznamenaly minimální množství případů úpadků a restrukturalizací. Bylo vydáno rekordní množství stavebních povolení na 34,6 tisíce bytů.

Český developer UDI Group prostřednictvím holdingu Hochtief postaví sedm bytových domů na brownfieldu po továrně na traktory Ursus. Podle projektového manažera J. Chromečka jsou povolovací procesy v Polsku velmi předvídatelné a rychlé – po roční přípravě projektu trval samotný povolovací proces pouhé dva měsíce. V Praze by povolení stavby bytového domu trvalo více než 5 let.

Z porovnání společnosti Central Group vyplývá, že ve Varšavě se v posledních pěti letech povoluje na tisíc obyvatel v průměru 13 bytů, zatímco v Praze jen 3,4. Na pořízení bytu v Praze musí občané šetřit 13,9 roku, ve Varšavě 8,5 roku.

Podle realitní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle (JLL) se v Polsku teprve začíná rozvíjet trh s institucionálními investicemi do rezidenčních nemovitostí. Hodnota transakcí v segmentu „living“ (tj. bydlení na pronájem, studentské koleje, bydlení pro seniory) v roce 2020 dosáhla 260 milionů EUR. Zatím je takto ve správě pouze 4,5 tisíce bytů (dalších 17 tisíce bytů je plánováno nebo ve výstavbě) a 6 tisíc míst na studentských kolejích (připravuje se dalších 8,5 tisíce). Odhaduje se, že v roce 2021 v oblasti PRS (Private Rented Sector) nákupní transakce institucionálních investorů překročí 10 tisíc nových bytů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Varšavě (Polsko).

• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Investice | Stavebnictví a stavební materiály

Doporučujeme