Základem současné německé politiky pro digitální bezpečnost se stala strategie kybernetické bezpečnosti spolkové vlády, přijatá v roce 2021 a agenda kyberbezpečnosti spolkového ministerstva vnitra z roku 2022. Svou strategii kybernetické bezpečnosti připravuje také Sasko.
Vláda Svobodného státu Sasko v rámci svých kompetencí navazuje na výše uvedené spolkové strategické dokumenty a v současné době probíhá příprava saské strategie kybernetické bezpečnosti, která by měla být schválena koncem letošního roku. V Drážďanech by měla v blízké době rovněž vzniknout projektová kancelář, která bude součástí již existující Agentury pro inovace a kybernetickou bezpečnost se sídlem ve městě Halle (spolková země Sasko-Anhaltsko).
ExportMag.cz: Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů
Inovativní projekty pro menší podniky
Sasko v současné době realizuje inovativní projekty posílení kybernetické bezpečnosti malých a středních podniků, které by se mohly stát cenným zdrojem inspirace i pro obdobné projekty v Česku a zároveň obchodní příležitostí pro české dodavatele IT zboží a služeb. V roce 2023 zahájila Digitální agentura Saska společně se saskými průmyslovými, obchodními a řemeslnickými komorami a se Zemským kriminálním úřadem projekt „Síť kybernetické bezpečnosti v Sasku“.
Společným cílem projektu je spojit zkušenosti, know-how a odborné znalosti všech zúčastněných stran, aby byly saské malé a střední podniky účinně chráněny před nadměrnými škodami v případě kybernetického útoku. „Síť kybernetické bezpečnosti v Sasku“ informuje malé a střední podniky o bezpečnostních IT incidentech a nabízí saským firmám preventivní poradenské služby zaměřené na obranu proti kybernetickému útoku a na minimalizaci následných škod.
Digitální záchranný řetězec
V průběhu loňského roku proběhla v rámci projektu intenzivní jednání s mnoha poskytovateli IT služeb v Sasku, kteří jsou ochotni podpořit malé a střední podniky, postižené kybernetickým útokem v rámci digitálního záchranného řetězce. Někteří IT specialisté prošli školením a stali se tak v rámci projektu „Síť kybernetické bezpečnosti v Sasku“ odborníky na řešení krizových kybernetických situací.
Kromě toho obdržely všechny malé a střední podniky v Sasku v září 2023 IT nouzovou kartu, která poskytuje přehled opatření pro reakci v případě IT bezpečnostního incidentu. Tato pomůcka poskytuje pokyny, jak nahlásit kybernetický incident a přehled opatření pro omezení takto způsobených škod. „Síť kybernetické bezpečnosti v Sasku“ plánuje v roce 2024 doplnit nouzovou kartu o multimediální obsah, aby malým a středním podnikům nabídla ještě účinnější podporu.
Saský zemský kriminální úřad dále nabízí saským firmám odborné poradenství v rámci bezplatného programu „Bezpečná firma“, a to včetně analýzy identifikující bezpečnostní nedostatky v oblasti zabezpečení majetku i personální a organizační bezpečnosti. Na základě takto provedené identifikace potenciálních rizik jsou vypracována individuální bezpečnostní doporučení, která jsou specificky přizpůsobena požadavkům konkrétní firmy, patřící do segmentu malých a středních podniků. Saské průmyslové a obchodní komory a profesní sdružení kvalifikovaných IT odborníků nabízejí komplexní poradenství a nástroje v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Den kybernetické bezpečnosti v Lipsku
Významnou letošní akcí „Saské sítě kybernetické bezpečnosti“ bude soubor přednášek, které se uskuteční v Lipsku dne 17. dubna 2024 v rámci „35. dne kybernetické bezpečnosti“. Akce ponese název „Co dělat, když vypadne počítačová síť? – Připravte se na kybernetický útok“ („Die IT fällt aus – was tun? – Gewappnet sein für einen Cyberangriff“). Bližší informace o akci a o zmíněných projektech lze nalézt na webových stránkách Saské sítě kybernetické bezpečnosti.