Saúdové rozšiřují prodej zbraní civilistům, exportérům rostou šance

Držení střelných zbraní bylo v Saúdské Arábii donedávna doménou pouze příslušníků ozbrojených složek. To se však v posledních letech mění.

Kulturně zakořeněná tradice lovu a nově i podpora střeleckého sportu otevírá zajímavé příležitosti i pro české firmy.

Držení střelných zbraní civilisty nebylo donedávna v Saúdské Arábii legální. S nástupem korunního prince Muhammada bin Salmána došlo k zásadnímu posunu. Předně byla umožněna registrace stávajících střelných zbraní v držení civilistů, čímž se výrazně zlepšil přehled a evidence, a zároveň, zároveň byl umožněn omezený legální prodej na vybraných akcích, a to dosud pouze na Saudi Falconry and Hunting Exhibition (dosud proběhly dva ročníky v letech 2018 a 2019). V současné době není v zemi přítomen žádný obchod se střelnými zbraněmi, povolení nejsou prozatím udělována, na implementační legislativě se pracuje.

Prodej zbraní civilistům na Saudi Falconry and Hunting Exhibition podléhá přísným omezením. Veškeré střelné zbraně putují z přístavů přímo do skladů pod dohledem Ministerstva vnitra, odkud jsou vydávány pouze proti potvrzeným nákupním povolením (příslušný kiosek se na výstavě nachází, případně je možno registraci provést přes aplikaci Absher, což je vládní portál pro občany a rezidenty).

Nákup byl na těchto ročnících omezen na pět zbraní a 100 ks střeliva na osobu. Prodávající fyzicky se zbožím vůbec nepřichází do kontaktu s výjimkou kontroly při přejímce v přístavu, a to taktéž pod dohledem pracovníků Ministerstva vnitra.

V letošním roce by prodej měl být rozšířen na 4–6 měsíců po veletrhu. Zboží bude po celou dobu uskladněno ve shora uvedených skladech. Pro české exportéry je nezbytností nalezení spolehlivého místního distributora s kvalitní sítí kontaktů a praxí v dynamicky se měnícím legislativním prostředí obchodu v tomto sektoru.

Druhým důvodem pro umožnění držení střelných zbraní civilisty je nová institucionální podpora střeleckého sportu, včetně zakládání sportovních střelnic. Střelba je významnou součástí kulturního dědictví Saúdské Arábie, vláda tedy usiluje o zachování a rozvoj této stránky místní kultury. Z tohoto důvodu jsou plánovány výstavy a soutěže zaměřené na sportovní střelbu pod hlavičkou General Entertainment Authority. Tyto akce by měly rozšířit počet příležitostí, kdy je umožněno civilním osobám legálně zakoupit střelné zbraně.

Právě očekávaný rozkvět střeleckého sportu představuje příležitost pro dodavatele vybavení střelnic, včetně projekčních a záchytných stěn, terčových zařízení, bezpečnostního obložení či střeleckých simulátorů.

České střelné zbraně mají v Saúdské Arábii a v celém regionu vynikající pověst. Název města Brna se historicky stal synonymem pro české zbraně a je asociován s nejvyšší kvalitou. Celé generace dětí se se střelbou seznamovaly prostřednictvím dnes již legendárních vzduchovek značky Slavia.

Popularita vzduchových zbraní a „Airsoftu“ v Saúdské Arábii taktéž roste a na trhu je přítomno již několik českých výrobců airsoftových zbraní. Právě v dnešní době je tedy ideální doba pro vstup českých výrobců střelných zbraní pro civilní a lovecké použití na saúdský trh.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rijádu (Saúdská Arábie). Autor: Vojtěch Hromek.

• Teritorium: Asie | Saúdská Arábie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme