Na právě proběhnuvším summitu Green Saudi Initiative pak korunní princ Muhammad bin Salmán představil Strategii pro udržitelný Rijád, která rozpracovává a konkretizuje další kroky.
Na implementaci strategie má být vynaloženo 92 mld. USD a tvoří ji 68 iniciativ v pěti pilířích: energetika a klimatická změna, kvalita ovzduší, vodohospodářství, odpadové hospodářství a biodiverzita/přírodní zóny. Cílem je, aby uhlíkové emise v Rijádu klesly o 50 %.
V oblasti vodohospodářství se počítá s úpravou veškerých odpadních vod a jejich použití k zavlažování (v současné době pouze 11 %) Na tento projekt je vyčleněno 8 mld. USD. V oblasti odpadového hospodářství je známa alokace 15 mld. USD s cílem využití 94 % odpadu k výrobě elektrické energie (waste to energy), čímž by se také mělo výrazně omezit skládkování.
Postupně se také pracuje na systému veřejné hromadné dopravy v Rijádu (dlouhodobě stavěné metro a zavádění pravidelných autobusových linek). Do roku 2030 by se mělo použití MHD zvýšit z 5 % na 20 %. Očekává se tím snížení použití vozidel až o jeden milion denně. Zároveň by mělo dojít ke zvýšení podílu elektrických vozidel na 30 %.
Strategie také,v souladu s dříve oznámeným projektem Zelený Rijád počítá s vysázením 15 mil. stromů ve 43 velkých parcích a 3300 menších zelených plochách.
Změnit by se také měl energetický mix města, kdy do roku 2030 by až 50 % jeho elektrické energie mělo pocházet z obnovitelných zdrojů.
Vedle lepší kvality vzduchu, lepšího veřejného zdraví a zvýšení obecné kvality života ve městě by strategie ve svém důsledku měla přispět až 40 mld. USD do místní ekonomiky a vytvořit 350 000 pracovních míst. Více detailů je možné nalézt na webových stránkách Královské komise pro město Rijád.
Příležitosti pro české firmy je možné spatřovat zejména v dodávkách technologií pro úpravu odpadních vod, zpracování a recyklaci odpadů, stejně jako plánování veřejné dopravy nebo řešení pro zavlažování a údržbu městských zelených ploch.