Saúdský zákaz dovozu ovoce a zeleniny z Libanonu je příležitostí i pro české exportéry

Od 25.4.2021 zakázala Saúdská Arábie dovoz veškerého ovoce a zeleniny z Libanonu v reakci na odhalení několika zásilek drog ukrytých právě uvnitř těchto produktů. Vzhledem k vysoké závislosti země na potravinářských importech skýtá uvolněné místo na trhu příležitosti pro další zahraniční exportéry, včetně českých.

Zpráva o zákazu přišla po odhalení více než 7,8 milionu tablet metamfetaminu v zásilce ovoce a zeleniny v Džiddě. Těchto případů se v minulosti objevilo více. V reakci na oznámení Saúdské vlády zareagoval obdobným opatřením také Kuvajt. Vyjádření podpory saúdskému kroku přišlo z Bahrajnu a Spojených arabských emirátů.

Pro Libanon byla ztráta vyčíslena na 33 mil. USD, to však pouze odpovídá dovozu z roku 2019. Součet jednotlivých položek se spíše blíží 40 mil. USD, libanonské zdroje zase uvádějí 24 mil. USD. Pěti největšími vývozními položkami v sektoru ovoce a zeleniny do Saúdské Arábie jsou salát (10 mil. USD), hroznové víno (8,2 mil. USD), pomeranče (6,4 mil. USD), jablka (3,47 mil. USD) a brambory (2,7 mil. USD).

V čase posvátného měsíce Ramadánu je potravinová bezpečnost vždy důležitým tématem. Během tohoto období vzroste v Saúdské Arábii pravidelně poptávka po ovoci a zelenině až o 15%. Ceny však rostly v průměru trojnásobně, přičemž ceny rajčat 2,5 násobně, okurek dokonce pětinásobně. U položek, jako je hroznové víno, mango, či banán pak dvojnásobě. Prodejci se odvolávají nejen na zvýšenou poptávku a změny pracovního trhu (zvyšující se podíl místní pracovní síly), ale také nestabilní politickou situací v blízkých státech, které jsou velkými exportéry potravin do země. Saúdská Arábie ročně doveze ovoce a zeleninu v hodnotě cca 1 mld. USD, hlavními zdrojovými zeměmi importu jsou Egypt, Chile, Filipíny, Jižní Afrika, Indie, Pákistán, Francie, USA a Čína.

Saúdské úřady zatím neoznámily, zda, kdy, případně za jakých podmínek by zákaz mohl být uvolněn.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rijádu (Saúdská Arábie). Autor: Vojtěch Hromek.

• Teritorium: Asie | Libanon | Saúdská Arábie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme