Sbližování s Tchaj-wanem přineslo možnost čerpat z fondů pro střední a východní Evropu

Návštěva tchajwanské delegace v čele s ministrem Národní rady pro rozvoj v Česku, Slovensku a Litvě v říjnu 2021 přinesla podpis 18 memorand o spolupráci mezi Tchaj-wanem a třemi středoevropskými zeměmi.

Tchaj-wan, který se v posledních letech potýká s odlivem mozků a nedostatkem mladých talentů v technických oborech, se snaží různými pobídkami přilákat ty nejschopnější a nejinovativnější. Zahraničním hi-tech firmám tak neváhá zaplatit uvítací balíček čítající zpáteční letenku, krátkodobější ubytování a řadu služeb prostřednictvím různorodých programů, často financovaných ministerstvem hospodářství. Jedná se například o setkání s investory, obchodníky, dodavateli či odběrateli, B2B setkání aj.

Ilustrační fotografie

Cílem je také oživit start-upový ekosystém. Na druhou stranu potřebuje Tchaj-wan diverzifikovat svůj export a také vazby. Propojenost firem z Evropy je jistě jen utuží. K tomu mají napomoci také dva fondy – úvěrový a investiční.

Již v lednu 2022 Národní rada pro rozvoj ohlásila založení úvěrového fondu v hodnotě 1 miliardy dolarů na podporu průmyslové a obchodní spolupráce mezi Tchaj-wanem a zeměmi střední a východní Evropy. Oborové zaměření není limitováno. Půjčka jednomu žadateli nesmí překročit 67 mil. dolarů.

Tento fond je provozován tchajwanskou bankou Export-Import Bank, zkráceně EximBank, která si zřídila zastoupení v Praze, a společně s tchajpejskými hospodářskými a kulturními kancelářemi v Evropě poskytuje poradenství firmám včetně čerpání z tohoto fondu. Kromě EximBank ulehčí tchajwanským firmám expanzi do Evropy také nově zřízené zastoupení Taiwan Cooperative Bank v Česku. Obě banky mají zpočátku fungovat zejména jako zprostředkovatelé obchodu a časem plánují své služby rozšířit.

Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Investiční fond pro střední a východní Evropu v hodnotě 200 milionů dolarů byl zřízen Národním rozvojovým fondem exekutivního jüenu Tchaj-wanu v dubnu 2022. Spravuje ho Taiwania Capital, národní společnost rizikového kapitálu.

Fond funguje obousměrně – financuje jak tchajwanské firmy, které chtějí investovat v Evropě, tak je určen i pro evropské společnosti, které mají zájem se etablovat na tchajwanském trhu. Vzhledem k nadstandardně dobrým vztahům se zeměmi regionu fond upřednostňuje spolupráci s Českou republikou, Slovenskem a Litvou. Těmto třem zemím tak může být alokováno 60 až 80 % prostředků.

Prostřednictvím fondu chce Tchaj-wan posílit spolupráci především v následujících odvětvích: polovodiče, biotechnologie, letecký a vesmírný průmysl, chytrá města, finanční technologie, elektromobily, laserová optika, umělá inteligence a chytré strojírenství.

Ilustrační fotografie

Taiwania Capital

Společnost Taiwania Capital byla založena v roce 2017. Stojí za ní jak tchajwanská administrativa, tak soukromé podniky. Má ambici financovat nejlepší inovativní firmy. V popředí jejího zájmu stojí biotech. Investuje do firem, avšak granty ani půjčky neposkytuje. Plánuje mít zastoupení ve východní i střední Evropě včetně Česka, Litvy a Slovenska.

Svou pozornost však nesměřuje jen na Evropu, svou pobočku má už v USA. Prostřednictvím dalších fondů podporuje např. sítě 5G, IoT, robotiku, cloudy, technologie v personalizované medicíně, digitální zdraví aj. 

Svůj business plán mohou zaslat české firmy i start-upy, které mají zájem o realizaci své hlavní obchodní činnosti na Tchaj-wanu nebo o technologickou spolupráci s tchajwanskými společnostmi, které již založily nebo plánují založit pobočku na Tchaj-wanu, nebo které založily či plánují založit joint venture s tchajwanskými firmami. Výběrové řízení, jež končí přeposláním peněz na účet, trvá dva měsíce až půl roku.

Informace poskytnuta Českou ekonomickou a kulturní kanceláří v Tchaj-peji (Tchaj-wan). Autorka: Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku.

• Teritorium: Asie | Tchaj-wan | Zahraničí

Doporučujeme