Senegalské letectví nabízí příležitosti pro české firmy

Dne 23. ledna 2023 přijal první náměstek Jiří Kozák senegalského ministra pro letectví a leteckou infrastrukturu Doudou Ka s početnou delegací a s doprovodem senegalského velvyslance se sídlem ve Varšavě, Papa Diopem.

Náměstek ministra zahraničních věcí Kozák jednal se senegalskou delegací především o pokračování projektu výstavby a rekonstrukce pěti regionálních letišť v Senegalu firmou TRANSCON ELECTRONIC SYSTEMS (Transcon).

Ilustrační fotografie

Projekt je bezesporu nejvýznamnějším kontraktem, který v posledních desetiletích firma z ČR v subsaharské Africe v tvrdé konkurenci získala. Podílí se na něm asi dva tisíce pracovních sil z ČR. Projekt rovněž vytvoří zhruba tisíc pracovních míst v samotném Senegalu.

Projekt firmy Transcon je senegalskou vládou označován za klíčový v rozvoji dopravní infrastruktury. Zakládá se na unikátním programu modulárních letištních systémů, který umožňuje výstavbu a uvedení do provozu regionálního letiště v rekordním čase dvanácti měsíců. Jedná se o průlomový český vynález v letištním průmyslu, a to v celosvětovém měřítku.

Optická kabeláž od výrobce z Jihlavska slouží vojskům NATO i armádě Ukrajiny

V červenci 2022 bylo za účasti prezidenta Mackyho Salla a náměstka ministra Martina Tlapy slavnostně otevřeno první rekonstruované letiště v Saint-Louis. Na druhém letišti Ourossogui-Matam úspěšně pokračují stavební práce, které by měly být ukončeny do poloviny roku 2023.

Náměstek Kozák konstatoval, že vzájemné vztahy jsou ve vynikající kondici, obzvláště pak obchodní spolupráce. Nedávno jsme oslavili 55 let od uzavření diplomatických vztahů a deset let od znovuotevření ZÚ v Dakaru. Náměstek vyzdvihl také silnou demokratickou tradici Senegalu a roli stabilizátora v těsném sousedství neklidného Sahelu.

Kromě jednání o druhé fázi projektu rekonstrukce výstavby a rekonstrukce letišť se diskuse zaměřila i na možný transfer technologií, spolupráci v dopravní infrastruktuře a zajištění bezpečnosti silniční dopravy či na chystanou modernizaci autobusového parku spojenou se školením servisních zaměstnanců Dakarského dopravního podniku.

Další příležitosti se nabízí v leteckém průmyslu, ve zdravotnictví a v zemědělství. V současné potravinové krizi vyvolané agresí Ruska na Ukrajině si Senegal stále více uvědomuje, že i země s tradičně vysokou zemědělskou produkcí může bez modernizace rychle ztratit svoji potravinovou soběstačnost.

Ministra Doudou Ka přijal také ministr dopravy Martin Kupka. Senegalská delegace dále jednala v Praze s financujícími bankami (ČEB/KB) a navštívila společnost Letiště Praha a.s.

• Teritorium: Afrika | Senegal | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme