Setkání ministrů zahraničí ČR a Bulharska

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček přijal 9. července 2020 místopředsedkyni vlády pro justiční reformu a ministryni zahraničních věcí Bulharské republiky Ekaterinu Zaharievovou. Ministři hovořili o posílení ekonomické spolupráce, boji proti šíření pandemie koronaviru i o evropských tématech.

Jedním z hlavních bodů jednání byla možnost posílení ekonomické spolupráce mezi oběma státy. „V této oblasti existuje široký potenciál pro další rozvoj. Pro české firmy zůstává Bulharsko zajímavým trhem. V minulém roce přesáhl vzájemný obchod obratu 1,6 mld. EUR a dále postupně roste. Důležitým bodem jednání byla také výměna zkušeností s bojem proti šíření pandemie koronaviru,“ komentoval jednání ministr Petříček.

Bulharsko bylo jednou z prvních zemí, se kterou ČR obnovila turistický ruch, a to i proto, že obě země epidemii zvládly velmi dobře. Ministři také hovořili o evropských otázkách, zejména pak o procesu rozšíření EU, víceletém finančním rámci, balíčku obnovy a spolupráci v rámci EU.

Mezi další témata jednání patří také oslavy 100. výročí navázání diplomatických vztahů. K připomenutí tohoto výročí pak oba ministři zahájili v Bulharském kulturním centru výstavu s názvem Bulharští Češi. “Málokdo to ví, ale už desítky let před navázáním diplomatických vztahů naši předci spoluvytvářeli kulturní i politický život v tehdy mladém bulharském státě,“ uvedl k zahájení výstavy šéf české diplomacie.

Jednání ministrů navázalo na návštěvu ministra Petříčka v Sofii v listopadu roku 2019.

Ministryně Ekaterina Zacharievová se v dalším průběhu návštěvy setkala také s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radkem Vondráčkem a předsedou vlády České republiky Andrejem Babišem. „Oba jsme právníci, čemuž odpovídala témata jednání. Mluvili jsme například o justičních reformách a protikorupční legislativě u nás a v Bulharsku, a to i v souvislosti se zprávou skupiny Rady Evropy Greco. Probrali jsme také zákon o lobbingu,“ uvedl po jednání předseda PSP ČR Radek Vondráček. 

„Mnoho Čechů se rozhodlo strávit v Bulharsku dovolenou, tak jsme mluvili o nejnovějším vývoji situace kolem covidu-19 v jejich zemi. Probírali jsme i obnovu ekonomik po pandemii a rozdělování evropských peněz,“ sdílel po setkání na Twitteru premiér Andrej Babiš.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Sofii (Bulharsko).

• Teritorium: Bulharsko | Česká republika
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme