Severoamerický obchodní tým ČR jednal o společných prioritách

Ve dnech 3. a 4. března 2022 se v Mexico City uskutečnila porada severoamerického obchodně-ekonomického týmu, tedy zástupců ambasád a generálních konzulátů i agentur CzechTrade, CzechTourism a CzechInvest.

Cílem porady byla zejména výměna informací o obchodně-ekonomických aktivitách v Kanadě, USA a Mexiku, i společných projektech, dále sdílení aktualit k hospodářské situaci v regionu a stanovení místních priorit na nadcházející předsednictví ČR v Radě EU.

Ilustrační fotografie

Jednání vedl zástupce náměstka a ředitel odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR Marek Svoboda. Porady se dále zúčastnil vedoucí oddělení Amerik Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Jan Chmelík, ředitelka odboru zahraničně obchodní spolupráce Ministerstva zemědělství ČR Karolína Bartošová a za sekci průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR Šimon Levíček.

První den porady Marek Svoboda informoval o aktuálních dopadech protiruských sankcí na českou ekonomiku i o novinkách v ekonomické diplomacii, Jan Chmelík se zaměřil na současný stav a hlavní cíle obchodně-ekonomické relace ČR s Kanadou, USA a Mexikem. Karolína Bartošová se pak věnovala bezprostředním důsledkům omezení zemědělských vývozů do Ruska a prioritám a nástrojům proexportní politiky Ministerstva zemědělství ČR. V závěru bloku vyzdvihl Šimon Levíček hlavní oblasti zájmu Ministerstva obrany ČR v regionu Severní Ameriky.

V další části porady shrnuli své aktivity a plánované projekty jednotliví členové severoamerického obchodně-ekonomického týmu, tj. ekonomičtí diplomaté z ambasád v Mexico City, Washingtonu a Ottawě, z generálních konzulátů v Chicagu, New Yorku, Los Angeles a Torontu, i jejich kolegové ze státních agentur CzechTrade, CzechTourism a CzechInvest.

V rámci porady vystoupil i předseda mexické Asociace automobilového průmyslu (AMIA), Dr. José Zozaya, který představil trendy mexického automobilového sektoru i příležitosti pro český export a investice. Další tematický blok byl zaměřen na zkušenosti českých firem působících v Mexiku.

Ředitel mexického zastoupení mmcité, výrobce městského mobiliáře, Jan Matějček a zástupce mexické pobočky firmy LINET, výrobce nemocničních lůžek, Mauricio Valero, se s přítomnými podělili o zkušenosti nejen s etablováním společnosti na mexickém trhu, ale také s praktickým fungováním místní pobočky.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Mexiku (Mexiko).

• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme