Severomakedonský premiér vyhlásil nový plán reforem Akcia 21

Premiér Republiky Severní Makedonie Zoran Zaev ve svém projevu oznámil národní plán reforem pro rok 2021 s přiléhavým názvem Akcia 21. Pro české firmy je v něm nejzajímavější přestavba tepelné elektrárny TPP Negotino na plynovou elektrárnu.

Premiér Zaev oznámil komplexní plán reforem Akcia 21, který obsahuje 10 dále konkretizovaných bodů. Ekonomicky zajímavý je bod 6 „Nová makedonská energetika“ a bod 7 „Budujeme a připojujeme“. V druhém zmíněném bodu se chce severomakedonská vláda soustředit na pokračování modernizace železničního koridoru 8, ale také slíbila 937 milionů denárů (1 CZK je cca 2,5 MKD) na stavbu a rekonstrukci kanalizace a vodovodů a 615 milionů denárů na výstavbu a opravu místních silnic a ulic.

V rámci energetiky oznámil premiér zrychlení tempa plynofikace domácností a firem, ale také pokračování další fáze projektu hydroelektrárny Cebren, výstavbu solární elektrárny TPP Oslomej, stavbu větrného parku Bogdanci 2 a konečně i přestavbu tepelné elektrárny TPP Negotino na elektrárnu plynovou.

Většina projektů již byla vysoutěžena, či probíhá jejich realizace, ale poslední zmíněný projekt by mohl být do budoucna pro české investory zajímavý. Tepelnou elektrárnu TPP Negotino vlastní polostátní firma Elektrárny v Severní Makedonii (ESM) a její prodej by měl proběhnout v průběhu roku 2021.

V současnosti ještě vláda nerozhodla, zda půjde o privatizaci státní elektrárny nebo zda zvolí cestu PPP projektu. Dle informací bude muset budoucí investor zaplatit mezi 100 až 500 miliony eur. Aktuální instalovaná kapacita elektrárny je 230 megawattů a po přestavbě se očekává podobný výkon. Optimální technická varianta bude záviset na samotném investorovi.

Velvyslanectví ČR ve Skopji je připraveno případným zájemcům z řad českých firem poskytnout další informace. E-mail: commerce_skopje@mzv.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Skopji (Severní Makedonie). Autor: David Černohorský, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Severní Makedonie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme