Šikulové na hodinu

Muži mnoha řemesel mají žně. Je to ale tvrdý byznys, ve kterém se chyba neodpouští.V osm hodin ráno, před prací, měli dorazit pánové ze specializované firmy na výrobu a montáž venkovních žaluzií. Pár minut před devátou volají, že špatně odhadli délku cesty a že dorazí tak zhruba za hodinu až dvě. Vůbec nechápali, že bych třeba i já mohl jít do práce.

S povzdechem mi tedy dali číslo na centrálu, kde jsem si měl domluvit náhradní termín. Paní na telefonu bylo zcela ukradené, že mě její kolegové nechali zbytečně čekat, a bez špetky pochopení nebo vstřícnosti neustále opakovala, že mi může nabídnout termín nejdříve až za tři neděle. Během tohoto jednání s velkou firmou, kde má zaměstnanec na starost dílčí úkol a výsledek, tedy spokojený zákazník, je mu zcela ukradený, jsem pochopil, proč zažíváme takový rozmach takzvaných hodinových manželů, řemeslníků s živnosťákem, kteří pracují na sebe.

Hodinoví manželé začínali drobnými opravami v domácnostech a postupně se vypracovali až k rekonstrukcím a různým specializacím. Mají svoji pověst ve vlastních rukou, pokud je s nimi zákazník spokojený, dá jim dobrou referenci, díky níž dostanou další zakázku. Pokud ale odvádějí špatnou práci, rychle se to rozkřikne a brzy o zakázku nezavadí. Pokud by si dovolili to, co firma s žaluziemi, už by si v oboru neškrtli.

Obor, který vznikal živelně posledních několik let, se ale nelíbí vlivné Asociaci malých a středních podniků a živnostníku ČR. Předevšíma jim vadí, že hodinoví manželé často vykonávají i práce, na které nemají živnostenské oprávnění. A chtějí to v připravované novele živnostenského zákona změnit. Zejména chtějí přetřídit živnosti, které jsou volné a vázané.

Pro hodinové manžele to může být první výraznější komplikace v podnikání. Představujeme příběhy, práci i názory třech řemeslníků, kteří se dali na dráho hodinových manželů.

Převzato z časopisu Profit, autor článku: Petr Švihel, foto: Hynek Glos

Doporučujeme