I přesto je pro mnoho našich krajanů s výbornými nápady, talentem nebo podnikatelskými plány obtížné uspět na takto rozmanitém a především kompetitivním trhu. A když už se prosadíte, není jednoduché udržovat vztahy s českým prostředím.
Jak vytvořit půdu pro návrat talentů
Když žijete a studujete nebo pracujete delší dobu v zahraničí, můžete lehce ztratit kontakt s domovinou. Cítíte se od ní odtržený a vyhlídky na návrat a na to, že nabyté zkušenosti využijete na domácí půdě, se mohou vytrácet. A tak se pomalu a jistě roztáčí spirála odlivu talentovaných studentů či perspektivních firem, což je v každém případě škoda.
Stejně náročné začátky zažil i Adam Pruška, když v roce 2018 zahájil doktorské studium na prestižní švýcarské univerzitě ETH Zürich. Jako vědec zaměřující se na vývoj a inovace v oblasti analytické chemie a strukturní biologie, který zároveň plánuje založit vlastní start-up ve Švýcarsku. Přestože má po šesti letech práce na nejrůznějších vědeckých projektech rozsáhlou síť kontaktů nejen mezi Čechy, zpočátku se cítil docela osamělý.
Ferdinand Bardoly-Küzmös: Je mi ctí, že mohu své znalosti dát do služeb ČR
„Myslel jsem si, že jsem jediný Čech na celé univerzitě. Ano, dnes vím, že to bylo tak trochu domýšlivé a nefér vůči talentovaným kolegům, kterých je tu řada. Já o nich ale jednoduše nevěděl,“ přiznává.
Právě tato osobní zkušenost ho přivedla k myšlence pomáhat dalším Čechům a Slovákům žijícím ve Švýcarsku, aniž by o sobě vůbec tušili. Společně s mnoha nadšenci dnes hledá způsoby, jak stmelit krajany, pomoci jim najít nové přátele a partnery pro osobní i kariérní růst, a tím budovat silnou komunitu propojenou s Českem.
Come and Meet Expats
Neustálá práce v laboratoři a touha po nových kontaktech vedla Adama Prušku v roce 2021 k založení a následnému rozvoji platformy nazvané CometX – Come and Meet Expats. Tato nezisková organizace funguje ve spolupráci s ambasádami a obchodními komorami jako platforma, v jejímž rámci se lidé mohou setkávat, sdílet zkušenosti a získávat klíčové kontakty na švýcarském trhu.
Porozumět švýcarské kultuře a mentalitě není totiž vždycky jednoduché, a proto CometX staví na vzájemné krajanské solidaritě. „Tím zásadním, co nás odlišuje od všech obdobných organizací, je to, že se snažíme seznamovat krajany napříč obory, a využít tak společného zájmu a vztahu k naší domovině pro získání originálních kontaktů v nové zemi.“ Dnes CometX organizuje krajanské konference, veřejné debaty a workshopy, které sdružují krajany z celého Švýcarska.
Urs Bucher: Češi i Švýcaři jsou velmi pracovití a jde jim o to, aby se věci dělaly pořádně
Kromě přípravy krajanských setkání se tato nezisková organizace věnuje také podpoře českých firem a dalších organizací z Česka na jejich cestě do Švýcarska. Jak říká Adam Pruška: „Představte si, o kolik jednodušší by byl kontakt se zástupci nového partnera nebo klienta, pokud byste předtím znali Čecha, který v dané firmě pracuje nebo s ní už spolupracuje. Ve Švýcarsku je to velmi důležité.“
V CometXu všichni věří, že takový člověk vám může pomoci rozšířit obzory, pochopit myšlení Švýcarů v daném oboru anebo vás přímo spojit s těmi správnými lidmi, a tak vám ušetřit často zdlouhavou a frustrující snahu získat první obchodní spojení.
Kreativní setkání Čechů a Slováků v Curychu
Dnes se můžete na celé řadě profesních networkingových akcích setkat s akademiky, zástupci firem a různými experty. S odkazem na proslulou českou kreativitu Adam Pruška vysvětluje: „Často kombinujeme témata tak, že na první pohled mohou vypadat podivně, ale právě díky tomu jsou o to více obohacující.“ Této myšlenky se drží také největší networkingová akce pro Čechy a Slováky ve Švýcarsku nazvaná Slovak and Czech Annual Symposium, která se koná každý rok druhý zářijový pátek.
Letos se uskutečnil již čtvrtý ročník, jehož se zúčastnilo přes 200 zájemců z více než pěti zemí. Akci zahájil náměstek ministra zahraničních věcí České republiky Jiří Kozák společně s velvyslanci České i Slovenské republiky ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Během konference se Jiří Kozák a velvyslanec Tomáš Podivínský setkali a diskutovali s mladými českými vědci, vedenými molekulárním biologem a biochemikem profesorem Martinem Jínkem, který působí na vynikající Curyšské univerzitě.
Mezi dalšími přednášejícími se ukázaly osobnosti jako Honza Vojtko, párový psychoterapeut, který mluvil o interkulturních vztazích, a Jan Lukačevič, který se zaměřil na excelenci českého vesmírného inženýrství a vědy. Během let se na akci představila také řada českých a slovenských firem a organizací jako například MapTiler, Sotio Biotech, ABRA, CF Plus Chemicals, GoBigname, Plasma for People, Notum, Neodat, Azteka, Story. Matters.Online, Prague.Bio nebo Unico Analytics. Symposium se tak stalo jednou z největších krajanských akcí zaměřenou na networking a představuje formát produktivní konference, která spojuje profesionální prostředí s příjemnou až rodinnou atmosférou.
Spojení profesionality a lidskosti
„Aktivity CometX ilustrují, že poloformální akce a přátelské prostředí společně s krajanským duchem mohou nabídnout atraktivní alternativu k tradičním byznys konferencím a obchodním schůzkám. Nejen poslední ročník sympozia, ale i další zorganizované akce ukazují, že skupina nadšenců může vytvořit networkingovou platformu pro lidi a firmy směřující do Švýcarska, ale také sloužící jako odrazový můstek pro ty, kteří se chtějí vrátit domů a rozvíjet dále svůj talent v tuzemsku.
Během čtyř let své činnosti CometX stavěl mosty mezi různými obory a typy lidí, pomohl najít nová partnerství a snad i inspiraci k originálním možnostem spolupráce. Věřím, že jejich aktivity v budoucnu dále přispějí k rozvoji české vědy a průmyslu nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí a pomohou i vám poznat Švýcarsko z trochu jiné strany. Jsme tu i pro vás,“ uzavírá Adam Pruška.