Inflaci se též podaří udržet na uzdě a nezdá se, že by větší efekt mělo mít zvolení nového amerického prezidenta. Podle prognóz bude singapurská ekonomika v roce 2025 pokračovat ve svém stabilním růstu: roční výhled reálného HDP se očekává na hodnotě 2,6 %.
V tom se zrcadlí silnější než očekávaný hospodářský výkon zejména ve třetím čtvrtletí roku 2024, což zvýšilo projekci celoročního růstu Singapuru na 3,1 % z dříve očekávaných 2,7 %.
ExportMag.cz: Omán a jeho ekonomika možná ještě všechny překvapí
Také inflace se v roce 2025 snad konečně dostane pod kontrolu: dle prognózy singapurské centrální banky (Monetary Authority of Singapore – MAS) se ta jádrová bude pohybovat kolem středu jejího cílového rozpětí 1,5–2,5 %. Singapur většinu svých potřeb dováží, takže určujícím faktorem prognózy je očekávání snížení inflace ve světě a stabilizované náklady na dovoz v důsledku normalizace světové dopravy. K pozitivnímu výhledu přispívají i výhodnější ceny ropy (kvůli důležité roli Singapuru v zásobování ropných produktů námořní dopravě) a plynu (na němž je postaven energetický mix země).
V návaznosti na to by MAS v dubnu 2025 měl uvolnit svou měnovou politiku, čímž lehce oslabí singapurský dolar oproti koši měn, s cílem podpořit růst v prostředí stabilizované inflace. Protože ale náklady práce v roce 2025 budou i nadále růst a protože vláda posiluje domácí sociální programy – což oboje částečně vyváží pokračující zvyšování produktivity –, růst inflace může poskočit k vyššímu okraji cílového pásma a MAS by musel držet singapurský dolar na vyšší hodnotě.
Oživení ve výrobě čipů
Výhled Singapuru dále podporují pozitivní prognózy globálního obchodu. Světová obchodní organizace (WTO) předpovídá v roce 2024 růst objemu světového obchodu se zbožím o 2,7 % a v roce 2025 o 3,0 %.
Pro ostrovní stát vypadá nejrůžověji oživení technologického sektoru, který je jeho hlavním výrobním sektorem, navíc se silnými vazbami na důležité trhy, jako jsou Čína a Spojené státy, kde roste poptávka po spotřební elektronice, umělé inteligenci a tím i čipech. Jejich celosvětový prodej vzrostl v polovině letošního roku meziročně o 23 % díky segmentu pamětí a předpokládá se, že globální růst v tomto sektoru v roce 2025 skončí na hodnotě 12,5 %. Pomůže tomu zejména stále vysoká poptávka po pamětech s vysokou šířkou pásma (HBM) pro aplikace umělé inteligence i zařízení náročná na paměť. To vše by znamenalo dobré zprávy pro odbyt singapurských produktů.
Inovační a finanční centrum
Jako součást bloku ASEAN hraje Singapur i nadále významnou roli inovačního a finančního centra. Pro ostrovní stát je důležité, že jednou z priorit bloku je digitální konektivita. Hodnota digitální ekonomiky ASEAN do roku 2030 vzroste na 2 biliony USD, proto prvním důležitým milníkem byla integrace digitálních platebních systémů v rámci celého uskupení, která již usnadnila maloobchodní investice a podpořila cestovní ruch. Výhledově má vzniknout i rámec pro tyto systémy, aby mohl zpracovávat významnější mezinárodní transakce.
Významnou probíhající iniciativou je Rámcová dohoda ASEAN o digitální ekonomice (DEFA), jejíž dokončení je naplánováno na konec roku 2025, k čemuž se budou singapurské firmy upínat z pozice lídrů digitální transformace regionu.
Nelze opomenout, že v roce 2025 nastoupí do úřadu amerického prezidenta Donald Trump. USA jsou důležitým strategickým bezpečnostním spojencem, obchodním partnerem (avšak se silným deficitem ve prospěch Singapuru) i technologickým spoluinovátorem. Na žádnou z těchto rolí by změna v úřadu neměla mít vliv, ovšem otázkou je, jak by se potenciální obchodní válka mezi Čínou a USA na ekonomice ostrovního státu projevila.
Pokud by Čína (nejvýznamnější obchodní partner Singapuru) hledala odbytiště pro své výrobky, mohlo by to zlevnit dovoz a zároveň zvýšit obchodní toky mořskými cestami okolo Singapuru (na Blízký východ, do Evropy a Afriky). Platí tedy, že čím více by se USA uzavíraly zahraničnímu obchodu, tím více by ho mohlo proudit přes singapurské prostředníky díky silné síti dohod o volném obchodu.
Na druhou stranu, pokud by prezident Trump zavedl bariéry obchodu i na prostředníky, singapurské HDP by to silně pocítilo – 70 % exportu do Číny pochází ze zapojení do globálních hodnotových řetězců. Singapur se též obává z možné záplavy levného zboží z čínského dovozu, které by konkurovalo kvalitnějšímu zboží na místním trhu.
Singapur vyčnívá z regionu jihovýchodní Asie díky svému stabilnímu růstu, pro nějž se v současnosti na obzoru nejeví významnější ohrožení. Díky své pozici technologického lídra a bezpečného finančního přístavu se naopak zdá jako ideální místo pro expanzi do Asie zejména pro výrobky s vysokou přidanou hodnotou, či pro partnerství pro výzkum.
V případě zájmu o proniknutí na trh kontaktujte, prosím, ekonomický tým českého Velvyslanectví v Singapuru v čele s velvyslankyní Michaelou Froňkovou: Petr Manoušek (manousek@mzv.gov.cz), ekonomický diplomat velvyslanectví, a Ladislav Graner, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade (singapore@czechtrade.cz).