Singapur je ideální odrazový můstek do Asie a Pacifiku

IDEA StatiCa je první českou firmou, jež se rozhodla pro zřízení pobočky v Singapuru po znovuotevření české ambasády před třemi lety.

„Pokud někdo zvažuje expanzi do regionu Asie a Pacifiku, tak podle mě není lepší místo pro založení pobočky než Singapur,“ říká Lukáš Maňásek, obchodní ředitel společnosti IDEA StatiCa, který odpověděl na několik otázek zastupitelského úřadu.

Ilustrační fotografie

Zastupitelský úřad (ZÚ): Mohl byste krátce popsat vaši firmu, produkty a pobočky po světě?

Lukáš Maňásek (LM): IDEA StatiCa je přední mezinárodní rodinná společnost se sídlem, která vyvíjí inženýrský software pro návrh a posouzení styčníků, průřezů, nosníků a dalších detailů. Vznikla v roce 2009 a v průběhu let otevřela pobočky ve Velké Británii, Německu, Nizozemsku a Spojených státech. V roce 2018 obdržela společnost významné ocenění Česká hlava a v roce 2020 pak majitelé Juraj a Luboš Šabatkovi získali titul EY Technologický podnikatel roku.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

ZÚ: Proč jste si pro expanzi vybrali právě jihovýchodní Asii a Singapur?

LM: Po otevření poboček v Evropě a USA jsme přemýšleli, jak nejlépe podpořit naše obchodní partnery a zákazníky v Asii. V regionu jsme již měli několik obchodních partnerů a generovali jsme tam obrat přes 500 tis. eur. Bylo nám však jasné, že bez lokálních lidí nebudeme schopni plně vytěžit potenciál regionu, který je mnohonásobně větší. Problém poskytování podpory z Česka netkví jen v časovém posunu, ale roli hrají i významné kulturní rozdíly a také jazyk.


ZÚ: Jak dlouho trval celý proces od prvních úvah až k vyslání pracovníka do země?

LM: Od začátku jsme chtěli mít v Singapuru okolo pěti lidí s tím, že chceme relokovat jednoho člověka z Česka. Založení pobočky jsme si dali jako úkol na loňský rok. V prvním kvartále jsme si udělali analýzu trhu a zjistili, co vše bude potřeba udělat. Pak jsme našli místní společnost, která nám pomohla se založením pobočky, a vypsali jsme inzeráty na nově otevřené pozice. Ve třetím kvartále byla společnost založena a přijali jsme prvního místního zaměstnance.

Zároveň jsme pronajali kancelář a vybrali interně kolegu pro relokaci do Singapuru. Následně jsme najmuli další tři místní zaměstnance a kolega se z Česka společně s celou rodinou přestěhoval do Singapuru. V průběhu daného roku vyrostl obrat v regionu o 25 % oproti předchozímu roku. V roce 2024, kdy jsou již kolegové zaškoleni a plně podporují naši obchodní síť, rosteme přes 65 %.

Ilustrační fotografie

ZÚ: Zarazila vás nějaká překážka, a co vás naopak potěšilo?

LM: Potěšila nás rychlost celého procesu založení pobočky a to, že jsme mohli všechny věci zařídit vzdáleně.

Do Singapuru posíláme kolegy na zkušenou

ZÚ: Jaké máte nyní plány?

LM: Budujeme v jihovýchodní Asii síť našich obchodních partnerů a prezentujeme naše produkty na lokálních trzích. Posilujeme také náš tým: v dubnu nastoupil další produktový inženýr a jednu pozici máme stále otevřenou. Mezitím průběžně vysíláme do Singapuru kolegy z různých oddělení na dvou – až čtyřtýdenní pracovní cesty. Do budoucna se chceme pak více zaměřit na Tchaj-wan, Jižní Koreu, Hongkong a Japonsko.


ZÚ: Můžete na základě dosavadních zkušeností doporučit expanzi do Singapuru?

LM: Pokud někdo zvažuje expanzi do regionu Asie a Pacifiku, tak podle mě není lepší místo pro založení pobočky než Singapur. Náklady za kancelář a lidi jsou zde sice mnohem vetší než v okolních zemích, ale proces založení pobočky je rychlý a transparentní. Navíc je to velmi bezpečná a krásná země, kam jsou lidé ochotni cestovat, případně se tam přesunout s rodinou. Zároveň zákazníci v regionu vnímají velmi pozitivně, pokud má společnost pobočku v Singapuru; je to určitá prestiž.


V případě zájmu o založení pobočky či proniknutí na trh s vaším produktem či službou, můžete kontaktovat ekonomický tým českého velvyslanectví v Singapuru v čele s velvyslankyní Michaelou Froňkovou.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Singapuru (Singapur) a CzechTradem. Autoři: Petr Manoušek, ekonomický diplomat, Ladislav Graner, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Singapuru.

• Teritorium: Asie | Singapur | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme