Singapur vede v oblasti umělé inteligence a posiluje rozpočet na výzkum

Singapur se stal světovým lídrem ve vývoji umělé inteligence (AI), a to díky kombinaci strategicky zaměřené státní podpory, výzkumné infrastruktury a progresivního přístupu k technologickým inovacím.

Země nedávno aktualizovala svou AI strategii a na rozvoj oboru vyčlenila dalších 120 milionů singapurských dolarů (asi 2 mld. Kč). Singapurská vláda učinila umělou inteligenci národní prioritou a již investovala přes 500 mil. singapurských dolarů (8,9 mld. Kč) do výzkumu a vývoje.

Ilustrační fotografie

Singapur podporuje takzvané disruptivní technologie, národní AI strategie (NAIS), aktualizovaná na konci roku 2023, si pak klade za cíl rozvoj excelence k řešení globálních výzev a umožnění využívání AI jednotlivcům, podnikům i komunitám. Vnímá umělou inteligenci již jako nutnost, nikoli jako příležitost, a zabývá se tak podporou globální spolupráce a zlepšení infrastruktury i schopností občanů pro zvládnutí jejích dopadů. S tímto cílem také identifikuje deset klíčových podoblastí, na nichž je nutné pracovat: od rozvoje lidského kapitálu přes infrastrukturu až k mezinárodní spolupráci a odpovídající regulaci.

ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi

V rámci strategie existují hlavní iniciativy jako AI Singapore (AISG) poskytující podporu inovativním projektům. Například „Program 100 experimentů“ (100E) nabízí až 1 milion SGD (18 mil. Kč) na projekty řešící reálné problémy pomocí AI. Další specifické granty pro výzkum AI existují v sektorech zdravotnictví, městského plánování a fintechu, přičemž se jedná o podporu jak inkubace startupů, tak i rozsáhlých výzkumných iniciativ. Letos v říjnu Singapur oznámil dalších 120 milionů SGD (asi 2 miliardy Kč) na vývoj nástrojů a platforem spolupráce mezi výzkumníky umělé inteligence a odborníky v tematických oblastech, jako je například pokročilý materiálový výzkum a biomedicínské a zdravotnické vědy.

Medicína i jazykové modely

Špičkový výzkum AI by nemohl existovat bez špičkových akademických institucí. Nejlépe hodnocená singapurská univerzita National University of Singapore (NUS) disponuje výzkumným centrem N.1 se specializací na pokročilou AI a datovou vědu. Toto centrum samo například vyvinulo systém detekující diabetickou retinopatii s 90% přesností či algoritmy pro autonomní navigaci dronů.

Ilustrační fotografie

Jedinečný singapurský přístup k AI demonstruje nedávno vyvinutý multijazykový model SEA-LION, který hostuje a koordinuje právě NUS. Model disponuje 33 miliardami parametrů pokrývající deset jihovýchodních asijských jazyků a je výjimečný tím, že poskytuje AI s kontextem lokální kultury a hodnot, na nichž region funguje. Navíc se jedná o open-source produkt, který může využít kdokoli na světě. Druhá univerzita, Nanyang Technological University (NTU), zase významně přispěla k vývoji zařízení, které pomocí AI pomáhá obnovení mozkových funkcí po mrtvici.

Stipendia i na vzdělávání občanů

Vynikajícího zázemí využívají i nadnárodní technologické společnosti. Například Google se v zemi zaměřuje na zpracování přirozeného jazyka pro jihoasijské jazyky a na městské plánování a zdravotnické aplikace. NVIDIA vyvíjí řešení pro chytrá města a pokročilé výpočetní aplikace. Banka DBS nasadila AI na prediktivní detekci finančních podvodů. Firmy využívají i důraz Singapuru na rozvoj vlastních občanů – existuje komplexní strategie pro budování schopností v oboru AI a lákání expertů v této oblasti ze zahraničí. Studijní stipendia SkillsFuture poskytují občanům 5 000 SGD (89 tisíc Kč) pro profesní rozvoj AI dovedností a v rámci AI Singapore také existuje program profesionálních stáží pro odborníky. Ti získávají až 2000 SGD (35 tisíc Kč) měsíčně pro práci na konkrétních AI projektech.

Pro akademické instituce i jednotlivé společnosti nabízí malý městský stát fungující ekosystém aktivně podporovaný všemi aktéry od jednotlivců až po veřejnou sféru. Nelze pominout i tradiční výhody Singapuru: jeho strategickou geografickou polohu v jihovýchodní Asii, robustní právní prostředí s pevnou ochranou duševního vlastnictví, ale i silné finanční a investiční zázemí.

Singapur vyčnívá v regionu jihovýchodní Asie díky svému stabilnímu růstu, pro nějž se v současnosti na obzoru nejeví významnější ohrožení. Díky své pozici technologického lídra a bezpečného finančního přístavu se naopak zdá jako ideální místo pro expanzi do Asie zejména pro výrobky s vysokou přidanou hodnotou či pro partnerství pro výzkum. Navíc je třeba mít na paměti podporu plynoucí z dohody o volném obchodu EU – Singapur a nedávno podepsaného Digitálního partnerství EU-SG. V případě zájmu o proniknutí na trh kontaktujte, prosím, ekonomický tým českého velvyslanectví v Singapuru v čele s velvyslankyní Michaelou Froňkovou.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Singapuru (Singapur). Autoři: Petr Manoušek, ekonomický diplomat, Ladislav Graner, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Singapuru.

• Teritorium: Asie | Singapur | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice | Software a ICT služby

Doporučujeme