Síť inovačních center roste. Pomáhají malým podnikům

Inovační centrum Olomouckého kraje se stalo (za finanční podpory Olomouckého kraje) dalším členem celostátní platformy inovačních center Platinn.cz, která poskytuje mimo jiné konzultační podporu malým a středním podnikům po celé republice.

Stávající síť expertů se tak rozroste o další odborníky na témata, jako jsou zahraniční expanze, rozvoj lidí, financování nebo řízení firem. Olomoucký ICOK se zařadil po bok dalších šesti inovačních center včetně inovační agentury JIC, která platformu před několika lety zakládala.

Naším cílem je zvýšení inovační výkonnosti malých a středních firem a tím i konkurenceschopnosti regionu. Díky našemu vstupu do sítě Platinn.cz se podnikatelům z Olomouckého kraje otevírá možnost využít podporu zkušených expertů i z dalších krajů České republiky,“ vysvětluje některé z důvodů vstupu ředitelka ICOK Marie Studená.

Dvě největší inovační centra v ČR spojila síly

Základ pro platformu Platinn.cz položil konzultační program s názvem Platinn – neboli PLATform for INNovation. Švýcarská metodika programu nabízí poradenství expertů, mezi kterými jsou majitelé úspěšných firem, zkušení nezávislí experti, konzultanti či vrcholoví manažeři. Ti podnikům nabízejí konzultace a další služby. S jejich podporou dokážou firmy často najít inovační příležitosti a provést změny, které jim pomohou v dalším růstu a rozvoji.

Malí mají jen omezené možnosti

Podle slov manažera ICOK Martina Ohlídala je ekonomika Olomouckého kraje do určité míry závislá na působení nadnárodních firem. 

„Možnosti malých a středních firem vlastními silami dosáhnout inovací, které je posunou dále, mohou být omezené. Díky zkušeným odborníkům, které Platinn nabízí, však mohou firmy tento handicap snadno překonat. Konzultanti, které lze v rámci programu získat za velmi příznivých podmínek, za sebou mají kromě vlastní úspěšné kariéry i desítky zdárných realizací ve firmách,“ připomíná Ohlídal. Vstup ICOK do zmíněné platformy by měl podle Ohlídala podpořit rozvoj místních firem tak, aby byly na trhu úspěšnější.

„Naší vizí je otevřený inovační ekosystém, který je domovem globálně úspěšných podnikatelů a inspiruje svět. Chceme vidět úspěšný nejenom region, ve kterém působíme, ale i celé Česko,“ říká ředitel inovační agentury z jižní Moravy JIC Petr Chládek, která z původně konzultačního programu celostátní síť spolupracujících inovačních center vybudovala.

Nyní síť sdružuje inovačních centra z poloviny krajů České republiky. Kromě JIC a ICOK jsou členy liberecký Lipo.ink, Moravskoslezské inovační centrum, Technologické inovační centrum Zlín, Středočeské inovační centrum a Inovační centrum Ústeckého kraje.

Podle Petra Chládka tím ale rozšiřování platformy nekončí. „Chceme sdílet naše know-how do ostatních krajů Česka. Neznamená to ale, že budeme síť rozšiřovat za každou cenu. Potřebujeme mít stoprocentní jistotu, že služby, které inovační centra a experti poskytují, jsou skutečně kvalitní a profesionální,“ upřesňuje Chládek.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme