Sklářská značka Lasvit přivezla na Expo do Dubaje déšť zlatých světel

Česká výprava přivezla do Spojených arabských emirátů nejvzácnější klenot pouště – vodu. Světelná instalace Zlatý déšť je uměleckým ztvárněním procesu výroby vody ze vzduchu. Instalaci pro český pavilon vytvořila sklářská a designérská společnost Lasvit, která je partnerem českého pavilonu.

Instalace Zlatý déšť je podobně jako stejnojmenná rostlina doslova vrostlá do interiéru pavilonu. Svým tvaroslovím rovněž navazuje na architektonické pojetí domu, jehož součástí jsou viditelné struktury symbolizující tok energie a vody. „Skleněná instalace má tvar zlatých lián a perfektně doplňuje design celého pavilonu.

Jednotlivé ‚stvoly‘ připomínají spletité svazky hadic, které procházejí celým pavilonem a umožňují jeho fungování,“ vysvětluje koncept světelné instalace kreativní ředitel Lasvitu Maxim Velčovský, jenž plastiku ze skla a kovu pro pavilon navrhl.

Jak se na českém sklářství podepsala pandemie?

Plastika pulzuje světlem a životem

Český pavilon ukazuje, že lze vyrobit vodu ze vzduchu a nechat rozkvést i poušť. Systém S.A.W.E.R. funguje na principu kondenzace a horký pouštní vzduch přeměňuje na životadárnou tekutinu. Plastika LASVITu pomocí dynamického nasvícení pulzuje světlem a budí dojem, že skrze ni voda stéká do nitra domu.

„Jsem rád, že tentokrát jsme se jako Češi spojili a pomáháme propagovat ve světě něco tak prospěšného a ambiciózního, jako je dar vody do pouště,“ říká generální ředitel společnosti Lasvit Aleš Stýblo.

Instalace prochází dvěma patry pavilonu a dosahuje výše až šesti metrů. Celková hmotnost činí 1 600 kilogramů. Instalace sestává z desítek skleněných závěsů, které jsou obaleny v pozlaceném opletu, a více než tisícovky kusů LED modulů. V součtu bylo na oplet použito přes 800 metrů mosazného pletiva. Barevné ladění instalace koresponduje s hi-tech vybavením pavilonu.

„Zlatá barva, kterou využívám v instalaci, vychází z funkčního systému zlatavých membrán, na kterých v rámci zařízení S.A.W.E.R. kondenzuje voda. Historicky světové výstavy prezentují vedle technologického pokroku i inovace na poli řemesla, užitého umění a designu. Mým záměrem bylo dekorativní část expozice složit z čistě technických principů a přístupů. Výsledná kompozice tak sestává ze speciálního kovového opletu, který zvenku chrání komponenty z borosilikátového skla, jež se běžně používá v laboratořích a ve vědeckém výzkumu. Ona dekorativní součást je tedy složena z technických materiálů, povrchů a principů, čímž navazuje na tradiční řemeslné zásady,“ popisuje podstatu vzniku instalace Velčovský.

Jak Češi mění na Světové výstavě vzduch ve vodu?

Řemeslo se spojilo s moderní technologií

Lukáš Černý, generální ředitel sklářské firmy pro oblast Blízkého východu a jihovýchodní Asie, dodává: „Hlavním posláním Lasvitu je povznést každého vytvářením jedinečných prostorových zážitků, které pohladí duši každého člověka, který se v prostoru ocitne. Věříme, že naše instalace Zlatý déšť významně přispěje k šíření dobrého jména České republiky, a zejména pak českého sklářství, na mezinárodní scéně.“

Společnost vytvořila instalaci v duchu tématu Expa, které zní „Connecting Minds, Creating the Future“. Organicky působící instalace je designovým zpracováním environmentální tématiky a zároveň propojením tradičního sklářského řemesla s moderními technologiemi.

Lasvit je globálním lídrem v oblasti vytváření odvážných prostorových a světelných zážitků. Firmu založil podnikatel Leon Jakimič. V průběhu let přilákala renomované designéry a umělce, kteří si přáli spolupracovat s odvážnou, nekonvenční českou společností. Spolupracuje tak s významnými osobnostmi, jako jsou The Campana Brothers, Kengo Kuma, Yabu Pushelberg, Nendo nebo Ross Lovegrove.

Tisková zpráva společnosti Lasvit

• Témata: Expo
• Oblasti podnikání: Sklo

Doporučujeme