Škoda Group dodá třicet vlakových souprav do Uzbekistánu

Český výrobce vozidel pro veřejnou dopravu Škoda Group se stane dodavatelem nových nízkopodlažních vlaků do Uzbekistánu.

Úspěchu společnosti předcházela účast ve státním tendru a opakovaná jednání s uzbeckou stranou, která byla zahájena již během návštěvy premiéra ČR Petra Fialy v Uzbekistánu v dubnu letošního roku.

Ilustrační fotografie

Celková hodnota kontraktu dosahuje téměř 320 mil. EUR (skoro 7,6 mld. Kč), jedná se tak o největší obchod v historii česko-uzbeckých vztahů. K podpisu smlouvy mezi uzbeckou státní železniční společností O’zbekiston temir yo’llari a českou Škoda Group na dodávku 30 souprav elektrických vlaků v hodnotě 320 milionů eur došlo během návštěvy uzbeckého premiéra Abdully Aripovova v České republice ve dnech 10.–12. října 2023.

Premiér Aripov označil dohodu za revoluční pro železniční infrastrukturu Uzbekistánu. Výroba částečně nízkopodlažních vlaků začne příští rok. Ceremoniál podpisu kontraktu se konal za přítomnosti premiérů, ministrů dopravy a velvyslanců obou zemí v Plzni. Projekt financují české banky s podporou české Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Podepsaná dohoda je největší za celou historii dvoustranné spolupráce Česka a Uzbekistánu, jakou kdy česká firma v Uzbekistánu získala. Výroba čtyřvozových souprav vlaků pro širokorozchodné železnice (1520 mm) začne v příštím roce. Výroba hlavních dílů bude probíhat na závodě v Ostravě a část montáže vozidel bude probíhat v Uzbekistánu. Vozy budou částečně nízkopodlažní, vybavené Wi-Fi a také vnitřními a vnějšími kamerovými systémy.

Uvedené vlakové soupravy budou jezdit v okolí velkých uzbeckých měst – Taškentu, Samarkandu a Buchary. V Samarkandu navíc jezdí tramvaje české výroby, které sem byly přesunuty z Taškentu v roce 2017. Spolupráce v oblasti dopravy tak tímto historickým kontraktem nekončí. Naopak se české firmy poohlížejí po možné další účasti, ať už v dodávkách dalších tramvají pro Samarkand nebo vozů metra do Taškentu.

Potenciál spolupráce s Uzbekistánem je obrovský, a to nejenom v oblasti dopravy, proto jsou aktivity ekonomické diplomacie v poslední době směřovány právě do tohoto teritoria. V rámci projektů PROPED organizovaných zastupitelským úřadem v Taškentu navštívili Uzbekistán v letošním roce ministr průmyslu a obchodu ČR Josef Síkela a ministr zemědělství ČR Marek Výborný, oba v doprovodu početných podnikatelských delegací. Obdobné akce, které mají za cíl rozšířit spolupráci např. v oblasti energetiky, petrochemie nebo obrany, se připravují na rok 2024.

Uzbekistán je po Kazachstánu druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka ve Střední Asii. Loni se z Česka do Uzbekistánu vyvezlo zboží v hodnotě přesahující 2 miliardy korun, zatímco v roce 2021 činil vývoz pouze 1,2 mld. korun. Naopak hodnota dovozu z Uzbekistánu loni činila asi 243 milionu korun.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Taškentu (Uzbekistán). Autorky: Nikola Hrušková, ekonomická diplomatka, Kumušoj Abdurachmonova, ekonomická expertka.

• Teritorium: Asie | Uzbekistán | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika

Doporučujeme