Slané pochutiny ze Zlína vyvážejí až na Mauricius nebo do Japonska

Díky spolupráci s agenturou CzechTrade se firmě daří pronikat do nových, často exotických zemí. Důležitá je pro ni především účast na potravinářských veletrzích. Nové trhy jsou pro firmu klíčové i kvůli rostoucí mezinárodní konkurenci.

Foto: VestTypickou šestihrannou papírovou krabičku obsahující slané tyčinky znají zákazníci nejenom v České republice, ale i v mnoha zemích světa. Firmu Vest, která je vyrábí, založili v roce 1996 v Bohuslavicích u Zlína jako rodinný podnik Jana a Stanislav Večerkovi. Oba od roku 1990 pracovali v oblasti maloobchodu a především velkoobchodu s cukrovinkami.

K nim se později přidali další členové rodiny: Kamil Večerka, který byl schopen zaštítit výrobu díky svému pekařskému vzdělání, Daniela Večerková a jejich rodiče. „V devadesátých letech jsme byli plní elánu začít podnikat. Hledali jsme trvanlivý výrobek a nakonec z toho vyšly tyčinky,“ vzpomíná Jana Večerková, spoluzakladatelka, majitelka a jednatelka firmy. „Nejtěžší bylo vůbec začít… Čili zajistit výrobní prostory, finance a úplně vše vyřídit, zajistit povolení a tak dále,“ pokračuje Jana Večerková.

Video dále v článku

Nestačili vyrábět

První velký úspěch přinesly Večerkovy Slané Tyčinky, takzvané Vestky, v momentě, kdy o ně v roce 1997 projevil zájem řetězec Kaufland. „Tyčinky se zavážely přímo ‚z pece‘ do jednotlivých hypermarketů bez skladového mezičlánku, což vedlo k tomu, že byly regály hned vyprodané. V začátcích výroba nestíhala pokrýt poptávku,“ popisuje Jana Večerková. Proto zažívali majitelé firmy krušné chvilky, kdy museli osobně strávit třeba i vánoční svátky ve výrobě.
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl | Služby
• Teritorium: Afrika | Asie | Japonsko | Mauricius | Zahraničí