Slovensko schválilo státní rozpočet na rok 2021

Poslanci NR SR schválili státní rozpočet SR na rok 2021. Zároveň vzali na vědomí rozpočet veřejné správy na následující 3 roky. Slovensko má v roce 2021 hospodařit s deficitem veřejných financí ve výši 7,41 % HDP, což je více než 7 mld. EUR.

S vyrovnaným rozpočtem v nejbližších letech současná vláda zatím nepočítá. Cílem je do roku 2024 směřovat k dosažení strukturálně vyrovnaného hospodaření. Pro rozpočet hlasovalo 91 poslanců, jeden poslanec se zdržel, proti bylo 49 poslanců ze 141 přítomných zákonodárců.

Celkové příjmy rozpočtu veřejné správy by v roce 2021 měly dosáhnout 39,6 mld. EUR a výdaje 46,78 mld. EUR. Hrubý veřejný dluh by v roce 2021 měl dosáhnout až 65 % HDP. Podle předloženého plánu na roky 2022 a 2023 by v roce 2023 měl dluh skončit na úrovni téměř 70 % HDP. V roce 2019 dluh představoval 48,5 % HDP. 

Aktuální odhad deficitu pro letošní rok předpokládá schodek ve výši 9,68 % HDP, což představuje 8,67 mld. EUR.

Zatímco premiér Matovič rozpočet na rok 2021 označil za kompromisní, ministr financí Heger představil rozpočet jako rozpočet pravdy, záchrany a odpovědnosti. I přesto, že Slovensko čeká podle ministra propad příjmů řádově o 2,2 mld. EUR, stát některým resortům přidává. Resort zdravotnictví získá o 350 mil. EUR více než v letošním roce. Vyšší rozpočet bude mít dále resort školství a resort sociálních věcí a rodiny.

Slovensko podle ministra financí plánuje využít výjimku z Bruselu, která uvolňuje pravidla pro konsolidaci veřejných financí. Cílem výjimky je neohrozit oživení ekonomiky. I to je dle ministra financí důvodem, proč je deficit na rok 2021 vyšší než byl původní plán. V návrhu rozpočtu je zapracována rezerva přes 1 mld. EUR, která by měla být použita na rizikové následky pandemie v roce 2021.

Ministr zároveň připouští, že dluh je vysoký a konsolidace bude potřebná, ale aktuálně není podle něj důležité o konsolidaci mluvit. Zároveň však uvedl, že zatímco předcházející vlády Fica své rozpočty přikrášlovaly, tento je pravdivý a vytváří prostor na to, že reálné čísla budou ještě lepší. Dluh ani deficit nemusí být takový, jaký je nyní uveden v rozpočtu.

Předseda největší opoziční strany Smer-SD Fico označil schválený rozpočet na rok 2021 „cestou do pekla“. Poukázal především na nárůst zadluženosti, na vysoký schodek veřejných financí. Nesouhlasí ani s názorem ministra na neaktuálnost otázky konsolidace, protože právě absence konsolidace je důvodem, proč ratingové agentury podruhé snížily rating Slovenska: v červenci letošního roku na A+ negativní výhled a v listopadu na A negativní výhled. Fico zároveň uvedl, že i rozpočet a zadlužování jsou důvodem, pro který jde strana Smer-SD do referenda za předčasné volby.

Na nulovou konsolidaci rozpočtu upozornila i Rada pro rozpočtovou odpovědnost (RRZ) a ve svém stanovisku uvedla, že absence konsolidace je nejslabším místem rozpočtu. Bez přijetí výraznějších opatření, a tedy konsolidace veřejných financí a změn v penzijním systému, zůstane dlouhodobá udržitelnost veřejných financí v pásmu vysokého rizika.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bratislavě (Slovensko). Autorka: Hildegarda Horská, ekonomická specialistka.

• Teritorium: Evropa | Slovensko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme