Slovensko zvýšilo výdaje státního rozpočtu na rok 2021

Výdaje slovenského rozpočtu se oproti schválenému rozpočtu zvýší o 3,74 mld. EUR a deficit rozpočtu se zvýší z necelých 8,1 mld. EUR na 11,8 mld. EUR. Celkový deficit veřejné správy tak překročí 10 % HDP.

Poslanci Národní rady SR (NR SR) schválili 28. 5. 2021 novelu zákona o státním rozpočtu SR na rok 2021. Proces schválení proběhl ve zkráceném legislativním řízení. Úpravu státního rozpočtu podpořilo 79 poslanců (strana OĽANO, Sme rodina a Za Ľudí) ze 127 přítomných poslanců. Proti návrhu bylo 37 poslanců (strana Smer – SD, Lidová strana naše Slovensko a nezařazení poslanci) a 11 poslanců se zdrželo hlasování (strana SaS).

Vládní návrh novely zákona roku z dílny ministra financí I. Matoviča původně počítal se zvýšením letošních výdajů o necelých 3,4 mld. EUR, z toho 2,4 mld. EUR na negativní vlivy pandemie covid-19 a 0,984 mld. EUR na pokrytí dalších výdajů státního rozpočtu. Další zvýšení výdajů na opatření přímo související s pandemií a na pokrytí rozpočtem nekrytých titulů o téměř 351 mil. EUR vyplynulo z pozměňujících návrhů z poslaneckých výborů.

Při původním zvýšení výdajů o 3,4 mld. EUR se pro letošní rok počítalo s celkovým deficitem veřejné správy na úrovni 9,9 % HDP, ale po poslaneckém navýšení výdajů již deficit překračuje 10 % HDP. Koaliční strana SaS vyjadřovala nesouhlas i se zvýšením výdajů o necelých 3,4 mld. EUR.

Důvodem úpravy výdajové stránky rozpočtu je podle ministra financí a předkladatele návrhu novely zákona I. Matoviče skutečnost, že v zákoně rozpočtovaná rezerva na negativní vlivy pandemie covid-19 v sumě 1,04 mld. EUR byla již vyčerpána. Cílem návrhu novely zákona je proto zabezpečit dofinancování opatření zaměřených na zmírnění negativních následků pandemie v roce 2021, jako i dalších výdajů letošního státního rozpočtu.

Celkové výdaje státního rozpočtu SR v roce 2021 po navýšení dosáhnou 27,6 mld. EUR. V porovnání s plánovanými příjmy pro letošní rok na úrovni 15,8 mld. EUR budou představovat téměř dvojnásobek očekávaných příjmů. Schodek státního rozpočtu se zvýší z původně necelých 8,1 mld. EUR na 11,8 mld. EUR.

Parlamentní rozprava k novele státního rozpočtu byla silně poznačena dlouhodobou nevraživostí mezi ministrem financí I. Matovičem a předsedou strany SaS R. Sulíkem.

Ministr I. Matovič v úvodu rozpravy k novele uvedl, že lidem slíbili „kopu vecí“, které když mají dosah na finance, musí být pokryty státním rozpočtem. Podotkl, že ho mrzí „politikárčení“, které zvolila jedna koaliční strana a její postoj označil jako neschopnost přiznat si chybu.

V závěru svého vystoupení Matovič dokonce uvedl, že ministr hospodářství a předseda strany SaS R. Sulík nezvládl jeho cestu do USA (ministr financí jednal v Pittsburghu o budoucnosti U.S. Steel v Košicích a nezbytnými investicemi v souvislosti s připravovanou změnou způsobu výroby oceli – dekarbonizace. Sulík jeho cestu  veřejně označil za chybu), a tak se „vyzuřil“ na novele státního rozpočtu. Vytkl Sulíkovi, že svým postojem odmítá pomoc podnikatelům postižených pandemií. Matovič se zároveň ohradil vůči vyjádřením některých poslanců i ze strany SaS o připravovaném zvyšování DPH a následování řecké cesty.

Poslanci ze strany SaS v reakci na vyjádření Matoviče uvedli, že strana SaS souhlasila s navýšením výdajů pouze u těch položek, které přímo souvisí s covidem. Nesouhlasili např. s financováním dvou milionů kusů vakcín Sputnik V, přičemž dovezených je zatím pouze 200 tis. kusů. Podobně namítali vůči stamilionům na položky, které se ještě mohou vyskytnout.

R. Fico (Smer-SD) poukázal na prudké zvyšování veřejného dluhu Slovenska, který podle něj již dosahuje téměř 65 % HDP a deficit veřejných financí přesahuje 10 % HDP. Tato čísla jsou podle něj již nezvládnutelná a jedinou cestou, kterou vláda bude mít, je zvyšování cen. Podpořil tak vyjádření poslance strany SaS, který v rámci rozpravy uvedl, že důsledkem přijaté novely zákona o státním rozpočtu bude zvýšení daní.

Brutální zvyšování výdajů je podle Fica důkazem toho, že tato vláda není schopna čerpat peníze z eurofondů a dalších nástrojů EU. Jednání o novele zákona roku byla podle R. Fica jedna politická válka. Fico zároveň podotkl, že výdaje státního rozpočtu za vlády Smer-SD v roce 2019 byly 18 mld. EUR a schválené letošní výdaje jsou o 10 mld. EUR vyšší, přičemž příjmy jsou plánovány nižší.

R. Fico rovněž kritizoval jednorázový příspěvek na dítě pro rodiny v hmotné nouzi. Je podle něj podporou pouze pro romské děti a nejde podle něj o nic jiného než o kupování si Romů. Strana Smer-SD zároveň poukázala na skutečnost, že z loňského deficitu na úrovni 6,2 % HDP, tedy 5,6 mld. EUR, směřovalo na covidová opatření pouze 1,4 mld. EUR. Letošní neomezené zvyšování výdajů je podle strany Smer-SD řecká cesta. Strana zároveň upozornila na to, že navýšené výdaje jsou zahrnuté v kapitole Všeobecné pokladniční správy, což může být jistou zárukou pro předvolební korupci.

Podle opoziční ĽSNS vláda tímto navýšením výdajů v podstatě jedním šmahem, za jeden den, zadlužila Slovensko tak, jako vláda R. Fica za tři roky.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bratislavě (Slovensko). Autorka: Hildegarda Horská, ekonomická specialistka.

• Teritorium: Evropa | Slovensko | Zahraničí

Doporučujeme