Smlouva na český pavilon pro Expo v Ósace je podepsána. Projekt budou muset schválit i Japonci

Generální komisař české účasti na Expo 2025 Ondřej Soška podepsal na Ministerstvu zahraničních věcí ČR smlouvu se společností Apropos Architects na projekt českého národního pavilonu pro Expo 2025.

Výsledky architektonické soutěže byly vyhlášeny 7. března 2023 po dvoudenním intenzivním zasedání odborné poroty v čele s přední českou architektkou Evou Jiřičnou a veřejnosti představeny o den později. Předmětem smlouvy o dílo je příprava projektové dokumentace českého pavilonu na výstavě v japonské Ósace.

Pavilon má mít podobu velké skleněné spirály.

Japonce má oslovit české sklo

Podpis smlouvy proběhl za přítomnosti ministra zahraničních věcí Jana Lipavského a japonského velvyslance v České republice Hidea Suzukiho.

„Od zahájení výstavy nás dnes dělí pouhých 744 dní a časový harmonogram je velice napjatý. Jsem proto rád, že se nám daří úspěšně posouvat důležité milníky, jakým je i podpis smlouvy s vítězem architektonické soutěže. Apropos Architects předložili takovou nabídku na realizaci architektonické studie a projektové dokumentace národního pavilonu, kterou odborná komise vyhodnotila k akceptaci,” uvádí k podpisu Ondřej Soška.

„Jsme si vědomi toho, že Japonce není tak jednoduché uchvátit technologiemi. O to více se těším, že jim budeme moct představit um a kreativitu v podobě originálního pavilonu z českého skla, které je pro náš region typické a v Japonsku má velmi dobrý zvuk,” doplňuje Soška.

Smlouvu o projektu českého pavilonu pro Expo 2025 podepsali i japonský velvyslanec v ČR Hideo Suzuki a český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Ministr Jan Lipavský k tomu uvedl: „Vítězný pavilon od architektonické kanceláře Apropos Architects, který vybrala porota v čele s přední architektkou Evou Jiřičnou, považuji za mimořádně vizuálně i funkčně atraktivní a jsem přesvědčen, že nabídne důstojný domov pro ambiciózní českou národní prezentaci,” říká ministr s tím, že velice oceňuje přístup generálního komisaře Sošky. Ten zorganizoval transparentní architektonickou soutěž na návrh národního pavilonu. Podobná soutěž byla naposledy vypsaná před více než dvaceti lety, tedy na český pavilon pro Expo 2000 v německém Hannoveru.

Jak má vypadat česká účast na Expu v Ósace? Přečtěte si podrobnější informace na portálu ExportMag.cz

Apropos Architects budou na přípravě projektové dokumentace spolupracovat s japonským studiem Kino Architects tak, aby byly zohledněny a garantovány legislativní a projektové předpisy požadované pro schválení na japonském území a následná realizace českého pavilonu proběhla hladce.

Výsledkem jejich práce bude projektová příprava pro výběrové řízení na zhotovitele stavby. „Je nám jasné, že nás čeká velice intenzivní práce, moc se na ni ale těšíme. Projektovat český pavilon pro světovou výstavu považujeme za nesmírně prestižní záležitost a příležitost ukázat světu českou architekturu, která se zrovna v Japonsku těší velmi dobré pověsti. Máme na co navazovat. Naše vítězství v architektonické soutěži v konkurenci dalších 37 skvělých týmů představuje obrovský závazek,” přibližuje jednatel architektonického studia Apropos Architects Michal Gabaš.

Na podzim bude roadshow, která má oslovit firmy a lidi z regionů

Generální komisař Ondřej Soška představí vítězný návrh z dílny Apropos Architects řadě osobností z diplomacie, byznysu i kultury na velvyslanectví České republiky v Tokiu při své dubnové cestě do Japonska.

Souběžně s přípravou prezentace České republiky na Expo v Japonsku chystá Kancelář generálního komisaře také nejrůznější aktivity pro veřejnost a obchodní partnery na území České republiky. Jednou z nich je roadshow po českých regionech. Cílem je přiblížit lidem myšlenku světových výstav, koncept české účasti na nich a do dění okolo výstavy aktivně zapojit odbornou i širokou veřejnost. Začít by měla na podzim letošního roku.

Česká účast na Expo 2025

Jako samostatný stát se Česko zúčastní světové výstavy Expo pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vloni na jaře vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů. Rozpočet české účasti počítá s částkou přibližně 500 milionů korun s tím, že vláda schválila rozpočet ve výši 290 milionů korun na období 2023 až 2026. Další finanční krytí bude pocházet ze zdrojů soukromých firem, organizací a institucí, a to v plánovaném rozmezí 170 až 220 milionů korun.

• Teritorium: Asie | Česká republika | Japonsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Sklo

Doporučujeme