Snižování obsahu soli v potravinách v USA

Americký úřad pro potraviny a léčiva Food and Drug Authority vydal dne 14. října vodítka pro dobrovolné a časově omezené 2,5leté období pro snížení obsahu sodíku (soli) v celé řadě zpracovaných, balených i připravovaných potravin.

Cílí tedy nejen na producenty, ale i restaurační zařízení. Maximální hodnoty jsou navrženy tak, aby podpořily snížení průměrného denního příjmu sodíku amerického spotřebitele o více než 13 %, z přibližně 3 400 mg na max. 3 000 mg denně.

Sodík je v typické americké stravě hojně zastoupen, konzumace potravin s (mnohdy neúměrným) přídavkem soli je zcela běžná. Více než 70 % celkového příjmu pochází ze zpracovaných potravin a komerčně připravených pokrmů. Výše zmíněný průměrný příjem sodíku v USA značně převyšuje výživová doporučení na období 2020–2025, která doporučují osobám starším 14 let omezit spotřebu sodíku na 2 300 mg/den.

Limity Food and Drug Authority (FDA) jsou navrženy i s ohledem na nezastupitelnou roli, jakou sodík a sůl hraje v procesu výroby potravin i jejich bezpečnosti.

Očekává se, že takto upravené limity povedou ke snížení počtu případů srdečních a oběhových onemocnění a úsporám v řádech miliard dolarů na zdravotní péči. FDA stanovila testovací období na 2,5 roku, po kterém bude opatření vyhodnoceno.

Bližší informace a přesné tabulky pro české exportéry potravin lze podle jednotlivých druhů potravin dohledat na webu FDA.

Autor: Petr Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Témata: Ekonomika ve světě

Doporučujeme