V investičním prostředí je vynakládáno úsilí na přilákání dalších investic. Investiční prostředí současně čelí významným problémům a výzvám při získávání investorů, což vysvětluje omezené příležitosti pro zaměstnání v soukromém sektoru. Hospodářský růst se za posledních šest let příliš nemění a pohybuje se kolem 2 % ročně. Nedostatečně vysoký ekonomický růst vedle poklesu investic souvisí i s poklesem vládních výdajů, který paralelně doprovází vysokou míru inflace.
Snaha pozvednout růst jordánského hospodářství vede vládu k jednání s Mezinárodním měnovým fondem a uzavření dohod, které by pomohly udržitelnému hospodářskému růstu. Během posledních návštěv delegací MMF v Jordánsku byly oběma stranami diskutovány otázky reforem navržených Mezinárodním měnovým fondem a současně MMF komentoval jordánské finanční a měnové indikátory. Závěr MMF byl, že nutno nejdřív stabilizovat ekonomiku a pak vypracovat nové dohody.
Dle MMF je v Jordánsku velká inflace, problémem jsou deficit rozpočtu, malý růst a nezaměstnanost. Je nutno usnadnit fungování podniků, udělat strukturální reformy v energetice, zlepšit dopravu a podnikatelské prostředí, zajistit fiskální transparentnost.
Na setkání v listopadu 2019 došlo mezi oběma stranami k dohodě o příštích jednáních MMF a Jordánské strany, která se uskuteční následovně:
- leden 2020 – jednání o daňové politice a investičním zákonu
- březen 2020 – zhodnocení a opatření k politice na straně rozpočtových příjmů
- září 2020 – fiskální disciplína a dodržování zákonů/vyhlášek
Zástupci Mezinárodního měnového fondu závěrem konstatovali, že monetární politika Jordánska je dobrá a dosáhnout celkového řešení problémů je možné.
Uvedené okolnosti ve svém souhrnu a vzájemné ekonomické provázanosti ukazují na složitou situaci jordánského hospodářství, která se promítá do současného ekonomického vývoje a vyžaduje nová opatření na podporu výkonnosti jordánské ekonomiky. Pomoc MMF přináší nové příležitosti. České firmy mohou hledat zajímavé projekty, tendry a náměty ke spolupráci na webových stránkách klíčových jordánských ministerstev, zejména Ministerstva obchodu, průmyslu a zásobování, Ministerstva energie a minerálních zdrojů a Ministerstva vody a zavlažování. K dalšímu rozvoji bude však klíčový přísun zahraničních investic, realizace vhodných projektů a vytváření pracovních míst ke snížení nezaměstnanosti.
Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ammánu (Jordánsko). Autor: Ing. Josef Kostiha, vedoucí obchodně-ekonomického úseku.