Současný vývoj francouzského jaderného sektoru je pro zemi výzva – pro české firmy může být příležitostí

Francouzský jaderný sektor prochází v poslední době výraznými změnami. Od prvotního odklonu od jádra se dnes dostáváme k výstavbě nových EPR2 reaktorů. Jádro se tak dnes v zemi galského kohouta zdá být důležitějším, něž kdy předtím.

Francie je jednou z nejvýznamnějších zemí v oblasti jaderné energetiky. Zhruba 70 % veškeré elektřiny ve Francii pochází z jaderných elektráren, což z ní činí jednoho z největších producentů jaderné energie na světě. Jaderná energetika je tedy klíčovým prvkem francouzské energetické strategie.

Ilustrační fotografie

Jaderný park ve Francii sestává z 56 reaktorů, které se nacházejí na 19 jaderných elektrárnách. Tyto reaktory jsou provozovány společností EDF (Electricité de France) a poskytují elektřinu pro více než 27 milionů domácností.

V roce 2017 byl v plánu jaderný odklon. Dnes je tomu ale jinak

V roce 2017 byl zvolen do čela státu Emmanuel Macron, který od začátku svého mandátu prosazoval snížení podílu jaderného energie na energetickém mixu a navrhoval uzavření minimálně 14 reaktorů.

Emmanuel Macron ve svém programu plánoval pokračování zákona o energetické transformaci přijatého za prezidenta F. Hollanda, jehož cílem bylo snížit podíl jaderné energie na výrobě elektřiny na 50 % do roku 2025. V únoru 2017 Macron prohlásil: „Máme problém se závislostí, protože není dobré, aby 75 % naší elektrické energie záviselo na jaderné energii.“

V prosinci 2020 už ale francouzský prezident ohlašoval, že se energetická budoucnost země nachází v jaderné energetice. O rok později pak Macron oznámil výstavbu nových reaktorů. Do roku 2035 by tak v zemi mělo vzniknout šest reaktorů EPR a po roce 2035 budou zahájeny studie pro osm dalších reaktorů.

Ilustrační fotografie

Kromě toho byly vyhlášeny také výzvy k předkládání projektů na „malé modulární reaktory“ (SMR) s rozpočtem jedné miliardy eur, z nichž polovina je určena pro projekt Nuward společnosti EDF. Nová flotila reaktorů by měla mít do roku 2050 kapacitu 23 až 27 GW.

Francie také ohlásila v roce 2021 projekt s názvem France 2030, který počítá s velkými investicemi do energetické tranzice a také do rozvoje jaderné energetiky. Plánuje se investice ve výši dvou miliard eur, které mají směřovat do vývoje inovativních řešení v oblasti fotovoltaiky, off-shore větrných elektráren, mají urychlit industrializaci obnovitelných zdrojů energie a také posílit a modernizovat jaderný park Francie.

Tyto ambiciózní plány Francie budou vyžadovat také výrazné navyšování lidského kapitálu. Celkem by se během deseti let mohl počet zaměstnanců v jaderném průmyslu (dnes přibližně 220 000 pracovních míst, z toho 125 000 přímých) zvýšit o téměř 25 %. Obzvláště velké potřeby jsou v oborech slévárenství, řídících pracovníků, kovovýroby a svařování.

Francie samozřejmě hledá partnery i v zahraničí

Je jisté, že tento jaderný obrat poskytuje příležitosti i pro partnery ze zahraničí. Koncem června 2023 se do Francie vydá delegace českých firem, která bude v průběhu dvou dní jednat se svými francouzskými partnery o možné spolupráci v rámci různých projektů. I z důvodu probíhajícího tendru na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech (kde je společnost EDF jedním z kandidátů) je teď podnebí pro vzájemné debaty ideální.

Akce proběhne ve spolupráci s organizací GIFEN (Groupement des industriels français de l’énergie nucléaire), Aliancí českých technologických dodavatelů pro energetické zdroje (CPIA) a agenturou CzechTrade.

Ilustrační fotografie

B2B jednání budou obohacena návštěvou jaderné elektrárny ve městě Belfort, kde i celá akce proběhne. Je symbolické, že právě v Belfort prezident Macron v roce 2022 ohlašoval zmíněný obrat v rámci výstavby nových reaktorů. Doufám, že právě zde budou moc delegace navázat podnětnou spolupráci pro budoucí roky.

Více informací k akcím najdete na webu agentury CzechTrade v sekci Kalendář akcí.

Převzato z časopisu All4Power. Autor: Jakub Smetana, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade ve Francii

• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí
• Témata: Podpora exportu
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme