SP ČR: Úspěchy lobbingu evropského byznysu v Bruselu

Silné zastoupení v evropské podnikatelské konfederaci BusinessEurope (BE) a aktivní spolupráce s evropskými průmyslovými asociacemi, to je jeden z hlavních receptů Svazu průmyslu na úspěšné ovlivňování politiky a regulace na úrovni Evropské unie.

Společným úsilím se SP ČR a BE podařilo přesvědčit vedoucí představitele evropské politiky, aby se zavázali snížit regulační zátěž pro podniky a zvýšili důraz na konkurenceschopnost. V návaznosti na kampaň slíbila předsedkyně von der Leyenová snížit požadavky na vykazování pro podniky o 25 %.

Ilustrační fotografie

Zástupci evropského průmyslu ji požádali, aby zajistila, že toto bude již zohledněno i v legislativě, která je právě projednávaná, což mělo první hmatatelný výsledek při tvorbě standardů pro nově přijatou směrnici o podávání zpráv o udržitelném rozvoji podniků (CSRD). Díky tomu, že se jádrem vykazování udržitelnosti stalo posouzení významnosti, došlo ke snížení požadavků přibližně o 30 %.

Odbourání překážek pro investice v průmyslu

Akt o průmyslu s nulovými čistými emisemi (NZIA) a akt o kritických surovinách (CRMA) přinesly první konkrétní návrhy Komise na překonání překážek v posuzování vlivů na životní prostředí nebo veřejných konzultací v povolovacím procesu, které zpomalují investice v Evropě. Obecný přístup ke směrnici o průmyslových emisích přináší do návrhu Komise důležitá zlepšení. Evropský parlament např. odstranil požadavek na přípravu transformačních plánů na úrovni každého průmyslového závodu a zavedl větší flexibilitu pro vnitrostátní orgány při stanovování mezních hodnot v povoleních.

Nastavení koherentního rámce a funkčních pravidel pro udržitelnou náležitou péči (due diligence) je klíčové pro podniky operující v Evropě i globálně. V postojích Rady dosáhl evropský byznys zlepšení, např. vypuštění ustanovení o povinnostech a odpovědnosti ředitelů. EP představil myšlenku doložky o jednotném trhu, která by zajistila větší jednotnost pravidel v celé Evropě, a tím jeho efektivnější fungování.

„Svaz průmyslu a dopravy ČR je nejsilnější průmyslový svaz v regionu střední a východní Evropy,“ prohlásil při své poslední návštěvě Prahy generální ředitel BusinessEurope Marcus Beyrer.

Podpora konkurenceschopnosti v Evropě

Významné úspěchy byly dosaženy také v oblasti regulace jednotného trhu a jednotného digitálního trhu. Rada například žádá, aby byly odstraněny nákladné povinnosti týkající se skladování zásob i prioritní příkazy pro společnosti, s nimiž se počítá v navrhovaném nástroji pro mimořádné události na jednotném trhu (SMEI), a aby byly silně omezené požadavky na povinné zveřejňování informací pro společnosti.

Kampaň evropského byznysu za uzavření a ratifikaci obchodních dohod přináší také konkrétní dopady, jak dokazuje podpis obchodní dohody mezi EU a Novým Zélandem a zaslání dohody mezi EU a Chile ke schválení členským státům.

Politici začínají vnímat silnou potřebu podpořit konkurenceschopnost v Evropě. Silným impulsem byly aktivity švédského předsednictví a zveřejnění Kompasu konkurenceschopnosti. Svaz bude i nadále na evropské úrovni všemi silami bojovat za zájmy českého byznysu

Převzato ze speciální přílohy časopisu Svazu průmyslu a dopravy České republiky Spektrum (3/2023). BusinessEurope a kolektiv autorů z odborných sekcí Svazu průmyslu a dopravy ČR

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme