Spojené arabské emiráty hostí COP28

Pouhé dva měsíce dělí Emiráty od největšího globálního summitu zaměřeného na klimatické změny COP28. Díky hostování této akce namířily Emiráty strategii letošního roku na udržitelnost.

Rok 2023 je tak v zemi a veškerých médiích označován jako Year of Sustainability a pořádání mezinárodní konference bude fungovat jako hlavní zakončení roku a představení Spojených arabských emirátů jako země, která se o klimatickou změnu a potravinovou bezpečnost zajímá.

Ilustrační fotografie

Na druhou stranu jde o velmi kontroverzní výběr pořadatele, alespoň podle mezinárodních deníků. Během nahlášení a představení hlavních témat COP28, zapomněly Emiráty mezi své hlavní body přidat otázku fosilních paliv. Skutečnost, že osoba, která má konferenci COP28 předsedat, je zároveň CEO největší emirátské ropné společnosti ADNOC, na důvěře mezinárodní veřejnosti nepřidala. Ani to, že zmíněná společnost od roku 2016 nezveřejňuje informace o emisích a udržitelných praktikách.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Jiný názorový proud je smířlivější – pokud se přístup k emisím a klimatickým změnám má změnit, proč by nemohly konference a hostování probíhat v zemích, jejichž ekonomika je na fosilních palivech závislá? I z toho důvodu dostane letošní ročník COP mnohem silnější mediální pokrytí a možná i výsledky.

Podle posledních dat Americké obchodní asociace je stále 30 % HDP Spojených arabských emirátů tvořeno ropným průmyslem. Export komodit spojených s ropou tvoří 13 %. Je tedy při nejmenším pozitivní, že se Emiráty chtějí na diskuzích o klimatických změnách podílet. Na druhou stranu je nutno dodat, že i když každý den čteme o nových zelených strategiích a udržitelnosti v zemi, rok 2023 je uprostřed pětileté strategie země s investicemi přesahujícími 130 miliard dolarů a zdvojnásobení kapacit pro těžbu ropy a ztrojnásobení produkce benzínu. Dle současných studií se uvádí, že téměř 60 % skleníkových plynů vzniká kvůli používání fosilních paliv.

Méně medializované studie uvádějí, že téměř třetinu emisí má na svědomí zemědělství a potravinářský sektor. Údajně pouhé snížení spotřeby mléčných produktů a konzumace masa o 50 % a jejich náhrada za alternativní veganské produkty může vest nejen ke snížení emisí, ale také ke snížení globální podvýživy o 3,6 %. Taková data prezentovali zástupci země na letošním potravinovém fóru v Dubaji.

Ilustrační fotografie

To je jeden z bodů, na který se chtějí Emiráty zaměřit. Mezi body tak bude například význam lepší logistiky potravin, zaručení lepší mezinárodní potravinové bezpečnosti, přístup k alternativním potravinám a jejich rozšíření. Na podporu tohoto přístupu se bude během COP28 podávat převážně vegetariánské občerstvení. Podle dat Světové banky žije v Emirátech stále téměř pětina obyvatel pod úrovní chudoby a 6 % obyvatel trpí podvýživou. A jelikož se Emiráty rozhodly, že chtějí fungovat jako globální hub pro obchod a logistiku s potravinami, chtějí pomoci také v distribuci jídla potřebným.

Už v dnešní době patří Emiráty mezi důležité hráče na poli mezinárodního obchodu s potravinami. V roce 2022 zvýšily meziročně celkový objem transakcí v tomto odvětví o úctyhodných 24 % na 130 miliard dirhamů (800 miliard Kč). Další postup v rozšíření této strategie země představily Emiráty během potravinového fóra v Dubaji začátkem září. Do roku 2025 investují do potravinářského sektoru a logistiky 10 miliard dolarů s cílem vytvořit 20 000 nových pracovních míst.

Během prohlášení na Future Food Forum také představily sedm základních pilířů, na které se v příštích letech zaměří. Mezi ně patří například vznik místních producentů potravin a jejich podpora v mezinárodním exportu, ujištění, že vznikají v zemi především produkty vysoké kvality, podporu výzkumu, příliv investic do projektů zaměřených na potraviny nebo zemědělství a pomoc v celém obchodním řetězci. Z prohlášení tak vyplývá, že Emiráty už nechtějí pouze zprostředkovávat logistiku, ale být silnou součástí obchodu s potravinami a jejich zpracováním.

Z těchto důvodů lze s určitostí říci, že se letošní konference Spojených národů COP28 ponese v odlišném duchu, než byli hosté zvyklí. Na druhou stranu možná právě letošní COP28 díky jiným prioritám hostující země poukáže na další možnosti a důležitá opatření, která si také zaslouží mezinárodní pozornost, a obavy kritiků, že postupně rostoucí účast lobbistů význam konference oslabuje, se nepotvrdí.

Autor: Lukáš Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme