Spojené arabské emiráty investují skoro miliardu dolarů do vesmírného sektoru

Během příštího desetiletí plánují Spojené arabské emiráty investovat více než 816 mil. USD do soukromého kosmického sektoru.

Investice budou zaměřeny na podnikatele, kteří vytvářejí vesmírné aplikace zaměřující se na zabezpečení potravin, změnu klimatu, infrastrukturu a ropný a plynárenský průmysl. To vytváří příležitost i pro české firmy.

Ilustrační fotografie

Spojené arabské emiráty (SAE) zřídily několik center a subjektů na podporu výzkumu a vývoje kosmických věd. Založily kosmickou agenturu, která je zodpovědná za organizaci, dohled a řízení národního kosmického sektoru, jakož i za podporu jeho příspěvku k národnímu hospodářství. Agentura pracuje na zvyšování povědomí o významu vesmírných technologií, posilování národních schopností a podpoře mírového uplatňování kosmického výzkumu.

Loni agentura oznámila zahájení nové meziplanetární mise v Emirátech, která zahrnuje expedici na oběžnou dráhu Venuše, po níž následuje průzkum pásu asteroidů za Marsem. Start mise je naplánován na rok 2028.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

Emirátská meziplanetární mise 2028 je jeden ze stěžejních pilířů “Projektů 50“. Řada rozvojových a ekonomických projektů má za cíl urychlit rozvoj země, přeměnit ji na komplexní centrum ve všech odvětvích a vytvořit status ideální destinace pro talenty a investory.

První středisko na Blízkém východě

Agentura pracuje také na zřízení prvního střediska kosmického výzkumu na Blízkém východě. Centrum, které bude během pěti let stát v přepočtu téměř 600 mil. Kč, je výsledkem strategického partnerství mezi Kosmickou agenturou SAE, Univerzitou Spojených arabských emirátů a Telekomunikačním a digitálním vládním regulačním úřadem zastoupeným Fondem ICT. Centrum bude fungovat jako inkubátor pro kosmický výzkum a inovace, aby pomohlo jednotlivcům a univerzitám přispívat ke kosmickému výzkumu.

Emiráty také vidí potřebu v aplikací dálkového průzkumu země prostřednictvím satelitů, včetně mapování přírodních zdrojů, monitorování životního prostředí, územního plánování a bezpečnosti. Z tohoto důvodu investice do kosmických technologií již překročily 5 mld. USD, včetně investic do společnosti pro satelitní data a televizní vysílání Al Yah Satellite Communication, mobilní satelitní komunikační společnosti Thuraya Satellite Telecommunications a systému mapování a pozorování Země, Dubai Sat. Tyto firmy jsou tedy potencionálními partnery českých firem působící v těchto oborech.

Simulace života na Marsu

V souladu s projektem meziplanetární mise 2028 chtějí SAE do roku 2117 vybudovat první osadu na Marsu. Nejdříve ovšem začnou na Zemi. Komplex budov nazvaný Mars Science City za 130 mil. USD bude největší město s vesmírnou simulací, které kdy bylo postaveno.

Projekt zahrnuje laboratoře pro potraviny, energii a vodu, stejně jako pro zemědělské testování a studie o potravinové bezpečnosti. V plánu je řada experimentů, které povedou k inovacím v oblasti soběstačnosti energie, vody a potravin.

Mars Science City by se měl také pochlubit muzeem, které bude zobrazovat největší vesmírné úspěchy lidstva, včetně vzdělávacích oblastí, které mají podnítit zájem mladých lidí o vesmír a inspirovat v nich vášeň pro průzkum a objevování. Stěny muzea budou vytištěny 3D tiskem s použitím písku z pouští.

Ilustrační fotografie

Dosáhnout těchto cílů plánují emiráty skrze ekonomii. Právní rámec je již k dispozici prostřednictvím vesmírného zákona schváleného v roce 2019. Zákony a předpisy, včetně povolení, umožnují zainteresovaným společnostem zřídit základnu v SAE.

Financování zahájené kosmickou agenturou s názvem Space Analytics and Solutions má rozpočet 5,4 mil. USD a cílem programu je pomoci začínajícím podnikům vytvářet vesmírné aplikace, které se zaměřují na zabezpečení potravin, změnu klimatu, infrastrukturu a ropný a plynárenský průmysl. Dále na podporu podnikání vzniknou nové ekonomické zóny věnované kosmickým aktivitám. Zřízeny budou v emirátech Abú Dhabí, Dubaji a Šardžá. S tímto cílem již byla nedávno oznámena spolupráce s Masdar City v Abú Dhabí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Abú Dhabí (Spojené arabské emiráty). Autor: Michal Florus, ekonomický diplomat.

• Oblasti podnikání: Letecký průmysl | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme