Spojujeme Česko: Platforma po boj s koronavirem spuštěna

Agentura CzechInvest spouští webovou platformu Spojujeme Česko. Firmy na ní mohou v době, kdy je ohrožuje šíření viru covid-19 nabízet pomoc státu i sobě navzájem.

Webová stránka spojujemecesko.cz vzniká ve spolupráci CzechInvestu, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zdravotnictví a Svazu průmyslu a dopravy.

Platforma reaguje na novou situaci, která vytváří zcela nové potřeby a kapacity jak na straně státu, tak na straně trhu, a snaží se přispět v boji proti šíření koronaviru. Prvním úspěchem je propojení ČVUT a Sigmy Lutín při výrobě ochranné polomasky pro zdravotníky.

Firmy zde mohou nabídnout své produkty a služby státu nebo dalším společnostem. Zároveň mohou poptávat pomoc od ostatních firem. Cílem platformy je pomoci v boji proti covid-19, a to především po ekonomické a podnikatelské stránce. Jakékoli produkty, služby nebo technologie, které mohou významným způsobem přispět ke zvládnutí pandemického šíření koronaviru, jsou vítány.

Roušky, respirátory, dezinfekce

Specializovaný tým, který za platformou stojí, se zároveň snaží spojovat současnou poptávku a nabídku firem tak, aby byla vzájemná spolupráce co nejefektivnější a pomohla zmírnit dopady této situace. Nejčastějším artiklem jsou nyní roušky, respirátory a dezinfekce. Objevují ale i další potřeby, jako jsou například tlakové lahve nebo lůžkoviny.

„Od minulého týdne, kdy jsme platformu spustili, se do ní registrovalo nebo zapojilo přes 500 firem. A toto číslo každým dnem roste, zájem je obrovský. Náš tým funguje tak, že jednotlivé subjekty propojujeme případ od případu. Je to v současné době efektivnější způsob než otevřené tržiště, které bychom výhledově také rádi spustili. Individuální přístup nám však umožňuje odhalit případné duplicity nebo podvodné nabídky, které se zde bohužel také objevují,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

Prvotním impulsem pro vznik spojujemecesko.cz bylo pomoci státu vyřešit nedostatek ochranných pomůcek. Svaz průmyslu a dopravy ČR, stejně jako další státní subjekty, ale zaznamenal jak velkou nabídku, tak i poptávku firem, proto se služba rozšířila a pomáhá zprostředkovat i přímé kontakty v rámci nových dodavatelských řetězců, které se objevují v reakci na současnou situaci.

Funguje tedy i jako B2B. Specializovaný tým je zároveň ve spojení s různými asociacemi, například s platformou Pomahame2020, kterou založila Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků.

První úspěchy

Za prozatím největší úspěch nově vzniklého týmu a celé platformy lze považovat pomoc CzechInvestu při urychlení certifikace pokročilého respirátoru, který tento týden představil Český institut informatiky, robotiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT), a propojení s výrobcem externích filtrů, tradiční českou firmou Sigma výzkumný a vývojový ústav Lutín, která splnila přísné požadavky na certifikaci ochranné polomasky CIIRC RP95-3D s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3.

Dalším příkladem dobré praxe je propojení Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR s firmou, která organizacím, jejichž psovodi neměli rukavice, dodala bezplatně 300 kusů jednorázových rukavic.

Webová stránka www.spojujemecesko.cz bude výhledově fungovat zrcadlově se stránkou www.covpoint.com, na které platforma běžela v minulém týdnu a kde momentálně probíhají technické úpravy. Počítá se zároveň s anglickou mutací webu a možnou mezivládní spoluprací s dalšími státy.

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Obchod | Zdravotnická technika

Doporučujeme