Společnost AŽD Praha zabezpečí část chorvatské železniční trati

Česká společnost AŽD Praha, spol. s. r. o. uspěla se svou nabídkou v soutěži na dodávku zabezpečovacího a telekomunikačního zařízení na železniční trať Hrvatski Leskovac–Karlovac.

Firma v Karlovaci podepsala za účasti chorvatského premiéra Andreje Plenkoviće a ministra dopravy Olega Butkoviće smlouvu s HŽ Infrastruktura. AŽD bude realizovat své dodávky z pozice hlavního kontraktora, hodnota zakázky je 263,5 mil. kun (34,9 mil. EUR), realizace projektu potrvá 30 měsíců.

Ilustrační fotografie

Chorvatský železniční úsek Leskovac-Karlovac je dlouhý 44 km a nachází se na důležité železniční trati Záhřeb-Rijeka. Jeho rekonstrukce a modernizace druhé trati zlepší nejen příměstskou dopravu města Záhřebu a Karlovace, ale bude dalším důležitým krokem ve výstavbě nížinné železnice, která v konečném důsledku přispěje ke konkurenceschopnosti přístavu Rijeka zlepšením jeho spojení s trhy střední Evropy.

I se stavebními pracemi, které bude zajištovat konsorcium Strabag AG, se jedná o projekt v celkové hodnotě 2,7 mld. kun (3,6 mil. EURO), z nichž 85 % finančních prostředků je spolufinancováno prostřednictvím Operačního programu Konkurenceschopnost a soudržnost 2014–2020. Celkové náklady i se stavebními pracemi budou činit.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

„Jako země jsme v posledních letech výrazně investovali do dopravní infrastruktury a nadcházející desetiletí bude obdobím investic do železniční infrastruktury. Skutečnost, že tento projekt je z velké části spolufinancován z evropských fondů, naznačuje, jak důležité je být součástí Evropské unie. Železniční doprava je jedním z nejbezpečnějších a nejrychlejších způsobů dopravy na celém světě a je důležité, abychom byli součástí evropských železničních sítí,“ řekl předseda vlády Chorvatské republiky Andrej Plenković.

V rámci modernizace zabezpečovacího zařízení bude společnost AŽD Praha, spol. s. r. o. ve spolupráci s konsorciem Strabag AG v Chorvatsku instalovat plně elektronické staniční zabezpečovací zařízení ESA 44, které bude řídit provoz ve třech železničních stanicích (Hrvatski Leskovac, Jastrebarsko, Karlovac) a dále v šesti zastávkách.

Součástí dodávky je také integrované traťové zabezpečovací zařízení, zabezpečení 62 výhybek, instalace systému počítačů náprav a vybavení všech zmíněných železničních stanic a traťových úseků moderními návěstidly s LED svítilnami v počtu více než 200 kusů. AŽD také zajišťuje dodávky 8 železničních přejezdů, systému pro ohřev výhybek, telekomunikační techniky a úpravy stávajících budov pod architektonickou ochranou.

Celou trať AŽD také vybaví jednotným evropským vlakovým systémem ETCS úrovně L1 s rozšířením jednoho kusu Radio-blokové centrály pro ETCS úrovně L2. Tento úsek je součástí panevropského strategického koridoru Zagreb–Rijeka, vlaky na něm budou jezdit rychlostí až 160 km/hod.

Ilustrační fotografie

„Chorvatsko dlouhodobě patří mezi strategická teritoria, kam naše společnost vždy chtěla dodávat moderní železniční zabezpečovací technologie. Tento první významný projekt je pro nás současně završením ohromného úsilí a velkou výzvou prokázat kvalitu českých systémů a profesionalitu AŽD. Důvěra k naší společnosti, kterou při podpisu smlouvy vyjádřil premiér A. Plenković a ministři chorvatské vlády, nás zavazuje,“ řekl generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

Podpisu této smlouvy předcházel tvrdý konkurenční boj, kdy konsorcium firem Alstom Ferroviaria a Končar – Inženjering neváhalo kvůli udělení zakázky AŽD podat žalobu k Nejvyššímu obchodnímu soudu Chorvatské republiky. Ten však rozhodl ve prospěch AŽD. Podpisem smlouvy společnost AŽD potvrdila své významné postavení na Balkáně, kde kromě Chorvatska, v současné době realizuje rozsáhlé projekty v Srbsku, Černé Hoře a v Bosně a Hercegovině. Velvyslanectví ČR v Záhřebu poskytlo AŽD asistenci při nelehkých jednáních s chorvatskými vládními partnery.

Úspěch společnosti AŽD otevírá i další příležitosti a možnosti pro české firmy v prioritním sektoru železniční dopravy v Chorvatsku. Plánované investice do roku 2030 by měly činit 3,5 mld. EUR.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Josef Dvořáček, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Chorvatsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme