Zdroj: CzechTrade

Společnost Masdar ze SAE získala 750 milionů dolarů z prvního prodeje zelených dluhopisů

Společnost Masdar, která se zabývá čistou energií v Abú Dhabí, získala tři čtvrtě miliardy dolarů z prodeje desetiletých nezajištěných dluhopisů. Z prostředků bude financovat projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

„Tato emise, o kterou projevili zájem mezinárodní i menští investoři, je součástí programu na získání dluhopisů v hodnotě až tři miliardy dolarů, které mají pokrýt závazky společnosti Masdar v oblasti kapitálového financování nových projektů obnovitelné energie ve Spojených arabských emirátech a v zahraničí,“ uvedla společnost.

Ilustrační fotografie

„Máme-li mít šanci splnit klimatické cíle a podpořit udržitelný rozvoj, je nezbytné, aby se financování stalo pro rozvojové ekonomiky dostupnějším, přístupnějším a levnějším,“ uvedl Sultan Al Jaber, kandidát na prezidenta Cop28 během Konference OSN o změně klimatu.

„Před konferencí OSN o změně klimatu Cop28, kterou SAE pořádají, musíme prosazovat iniciativy, které podporují financování v oblasti klimatu a dekarbonizaci,“ řekl Al Jaber, který je zároveň ministrem průmyslu a pokročilých technologií SAE a předsedou představenstva společnosti Masdar.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Emise zelených dluhopisů společnosti Masdar podporuje tyto dva cíle tím, že pomáhá poskytovat finanční prostředky na projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Společnost Masdar hodlá do konce desetiletí rozšířit svou kapacitu na nejméně 100 gigawattů obnovitelné energie. Společnost působí ve více než 40 zemích a investovala nebo se zavázala investovat více než 30 miliard dolarů do různých energetických projektů.

„Úspěch této úvodní emise zelených dluhopisů svědčí o průkopnickém duchu všech lidí, kteří v posledních 17 letech neuvěřitelně tvrdě pracovali, aby se Masdar stal jednou z předních světových společností v oblasti obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl generální ředitel společnosti Masdar Mohamed Al Ramahi a dodává: „Těšíme se na zapojení mnoha špičkových investorů do naší cesty za obnovitelnou energií a urychlením přechodu na čistou energii po celém světě.“

Trh se zelenými a udržitelnými dluhopisy je na vzestupu, zejména v ekonomikách zemí Perského zálivu, protože vlády v tomto ekonomickém bloku bohatém na ropu usilují o splnění svých závazků týkajících se obnovitelných zdrojů energie.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.
Zdroj: The NationalNews

Doporučujeme