Japonsko zvýšilo svou konzumaci piva o 2,5 % na 43 mil. hl, ale země se podruhé za sebou propadla v žebříčku světové spotřeby, a to z osmého na desáté místo. To je zjevně způsobeno větším množstvím lidí pracujících z domova a poklesem počtu společenských akcí během pandemie.
Čína se umístila na prvním místě již 20. rokem v řadě a tvořila 21,9 % veškerého světově konzumovaného piva, následována USA a Brazílií. Spotřeba v Japonsku, USA, Velké Británii a Německu se nevrátila na úroveň zaznamenanou před covidem v roce 2019. Zástupce společnosti Kirin poznamenal: „V rozvinutých zemích vidíme posun od kvantity ke kvalitě, protože lidé dbají více na zdraví a oblíbenější se stává řemeslné pivo.“
ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí
Spotřeba piva na Ukrajině klesla o 25,7 % oproti předchozímu roku, což ji posunulo z 18. na 27. místo. Spotřeba pátého Ruska také klesla o 4,9 % oproti roku 2021, přičemž oba poklesy jsou pravděpodobně způsobeny invazí Moskvy na Ukrajinu a trvající válkou. Pití piva ve Vietnamu, umístěném na sedmém místě, a v Indii na 13. místě, vzrostlo o více než 20 % oproti roku 2021, přičemž silný ekonomický růst podporuje zvýšenou spotřebu.
Pokud jde o spotřebu na osobu, Česká republika se umístila na prvním místě již 30 let po sobě, s každým Čechem konzumujícím ekvivalent 297,7 lahví o objemu 633 mililitrů (japonská „velká láhev“), zatímco Japonsko se umístilo na 56. místě s 54 velkými lahvemi neboli 34,2 litry na osobu. Rakousko a Polsko obsadily druhé a třetí místo v této kategorii.
Průzkum Kirinu pokrýval 170 hlavních zemí a regionů a byl prováděn prostřednictvím dotazníků určených pivním asociacím v každé zemi.