Na veřejnost se měsíc po podpisu dostaly detaily nové dohody, kterou měly 22. září letošního roku podepsat zástupci srbské vlády a Evropské komise (EK). Jedná se o memorandum o spolupráci a strategickém partnerství v oblasti těžby kriticky důležitých nerostných surovin.
Pro Srbsko se jedná o citlivou záležitost, neboť do rámce této dohody spadá i těžba lithia nezbytného pro výrobu baterií především pro automobilový průmysl. Srbsko má na svém území dle dostupných geologických průzkumů největší ložisko lithia v Evropě. Nicméně, v zemi se proti těžbě, o níž avizovala zájem australská důlní společnost Rio Tinto, z obavy o dopady na životní prostředí, zvedají hlasy ekologů a občanských uskupení. Otazníky rovněž vyvolává takřka nulová mediální komunikace srbské vlády ohledně podpisu zmíněného memoranda.
ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?
Jak uvedli v Generálním ředitelství EU pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky (DG GROW), Srbsko se jako kandidátská země nachází v procesu harmonizace svojí legislativy s předpisy EU, a to včetně těžebních projektů.
EK podporuje také rozvoj kapacit na zpracování nerostů přímo v místě těžby, což je dle názoru ekologů a expertů na důlní technologie problematické, neboť se jedná o proces s užitím technologie s vysoce negativním vlivem na životní prostředí. Podpis memoranda mezi Srbskem a EU se odehrává v době, kdy je v Evropském parlamentu předloha zákona o kriticky důležitých surovinách (Critical Raw Materials Act – CRMA).