Srbsko oznámilo termíny konání zemědělských výstav na rok 2024

Srbsko je pro český agrární sektor stále zajímavou zemí. Jednou z možností, jak představit svou nabídku srbským zákazníkům jsou zdejší zemědělské veletrhy a výstavy.

Obě nejvýznamnější srbská výstaviště Sajam Beograd a Sajam Novi Sad oznámila termíny konání svých aktivit spojených s agrárním sektorem.

Ilustrační fotografie

Na začátku roku ve dnech 25.–27. ledna 2024 se bude na výstavišti v Bělehradě konat výstava AgroBelgrade. Tato výstava je zaměřená především na pěstování ovoce a zeleniny a představují se zde firmy, které dodávají sazenice a semena, technologie pro výstavby sadů, zavlažovací technologie, výživové prostředky, chemické ošetření rostlin a další. Rovněž se zde představuje především menší zemědělská mechanizace, která se využívá při obhospodařování sadů a vinic. Jedná se o menší výstavu, ale přesto se zde prezentují i zahraniční společnosti, některé i v rámci kolektivních stánků svých zemí. V minulosti se zde takto prezentovaly firmy z Nizozemska, Španělska, Itálie, Severní Makedonie, Černé Hory nebo Albánie.

ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Daleko významnější akcí je Mezinárodní zemědělský veletrh v Novém Sadu, jehož již 91. ročník se bude v příštím roce konat ve dnech 18.–23. května. V letošním roce na veletrhu vystavovalo na celkové ploše 58 000 čtverečních metrů, z čehož bylo 11 000 čtverečních metrů kryté plochy, více než 1100 vystavovatelů. Kromě Srbska se zde prezentovaly firmy z dalších 25 zemí a řada zemí jako Česká republika, ale také Itálie, Španělsko, Maďarsko, Nizozemsko, Indonésie, Polsko, Bosna a Hercegovina nebo Rumunsko zde měly svůj národní stánek.

Na veletrhu se kromě zemědělské mechanizace, prezentují také moderní agrární technologie precizního zemědělství, technologie skladování obilovin, výživové prostředky pro rostliny, krmiva pro hospodářská zvířata, živá zvířata, technologie pro chov ale také potraviny a potravinářské technologie. Tento veletrh je nejvýznamnější akcí svého druhu v celém regionu zemí západního Balkánu, a proto zde Ministerstvo zemědělství České republiky národním stánkem tradičně podporuje kolektivní účast českých firem. Podobně by to mělo být i v příštím roce. Potenciální vystavovatelé z řad českých firem mohou již nyní projevit svůj zájem o účast na e-mailu vladimir.vana@mze.cz.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme