Srbsko pokračuje v omezování maximálních cen základních potravin

Srbská vláda na svém posledním jednání upravila maximální možné ceny základních potravin pro koncové spotřebitele.

Takto je nyní do konce srpna omezena maximální maloobchodní cena u některých kategorií vepřového masa, kde u nejdražší vepřové kýty je maximální maloobchodní cena stanovena na 6,39 EUR/kg.

Ilustrační fotografie

Je omezena také cena UHT mléka s podílem tuku 2,8 % v balení jeden litr, cena mouky typ T – 400 a T – 500 a také bílý cukr krystal v balení jeden kilogram. U cukru jsou omezeny i výrobní ceny a velkoobchod má stanoveno, že cukr v balení 1 kg, 5 kg a 10 kg musí dodat do maloobchodní sítě do 15 dnů od jeho nákupu od výrobců.

Nově byla také stanovena i maximální výrobní a maloobchodní cena neporcovaného kuřecího masa (celé kuře). Cena za kuře tak v maloobchodním prodeji nesmí přesáhnout 2,55 EUR/kg. První omezení cen některých základních potravin byla zavedena již v listopadu loňského roku, kdy ceny začaly skokově růst.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Tato omezení mají za cíl snížení dopadů růstu cen na životní standard obyvatel Srbska. Na druhou stranu například omezení cen u masa má negativní vliv na jeho domácí produkci, kde rostou náklady na chov především kvůli růstu cen krmiv.

Situace tak nahrává dovozu levného masa ze zahraničí. Jenom za první čtyři měsíce tohoto roku dovezlo Srbsko 12 769 tun vepřového masa v hodnotě 27,6 mil. EUR. Zároveň se v Srbsku v prvním kvartálu letošního roku oproti stejnému období loňského roku snížila produkce vepřového masa o 48,2 %, jak uvedl deník „Novosti“.

To způsobuje nepříjemný dopad i na české technologické firmy, které do Srbska dodávají vybavení stájí pro chov prasat, protože byla pozastavena řada projektů na budování nových nebo modernizaci stávajících provozů.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme