Srbsko prodloužilo zákaz vývozu mléka a mléčných výrobků

Nová srbská vláda, která 26. 10. 2022 obdržela důvěru Skupštiny Srbije (parlamentu), na jednom ze svých prvních zasedání prodloužila o další měsíc zákaz vývozu mléka a mléčných výrobků do zahraničí.

Výjimku z tohoto zákazu mají pouze Severní Makedonie a Albánie jako členské státy iniciativy „Open Balkan“. Zákaz vývozu mléka a mléčných výrobků byl zaveden 30. září 2022.

Ilustrační fotografie

V průběhu září se začal projevovat nedostatek UHT mléka, které mělo omezenou maloobchodní cenu, tak i čerstvého mléka. Příčin této situace bylo více – jak snížení stavů mléčného skotu a tím také produkce mléka z důvodu nízkých výkupních cen a vysokých nákladů na krmiva a energie, tak i vládní omezení maloobchodní ceny UHT mléka s 2,8 % tuku.

Toto omezení ceny mléka přispělo k destabilizaci situace, protože se mlékárny snažily více mléko vyvážet anebo vyrábět ziskovější výrobky. Situace na trhu s mlékem přinutila Srbsko ve zvýšené míře dovážet především UHT mléko ze zahraničí, a tak se na pultech srbských obchodů objevilo i české mléko z mlékárny Kunín. Ta patří francouzské společnosti Lactalis, která má v Srbsku svou mlékárnu s rozvinutou distribuční sítí, a proto mohla rychle a snáze reagovat na vzniklou situaci na trhu.

Nyní je situace v maloobchodní síti již stabilní a k dostání je jak dovozové UHT mléko, tak i domácí čerstvé mléko. Vláda také na stejném zasedaní stanovila novou maximální cenu cukru krystal, kterou zvedla na 0,98 EUR/kg z předchozí ceny 0,94 EUR/kg.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme