Srbsko v rámci projektu Open Balkan organizuje mezinárodní výstavu vína

Ve dnech 1. až 4. září 2022 se v Bělehradě bude konat první mezinárodní výstava vína s účastí vinařů ze všech tří zemí, které se zatím připojily k iniciativě Open Balkan.

Kromě Srbska se jedná o Severní Makedonii a také Albánii. Na bělehradském výstavišti „Sajam Beograd“ se, podle informací deníku „Politika“, představí kolem 400 vinařství z uvedených zemí.

Ilustrační fotografie

Více než 200 vystavovatelů bude jenom ze Srbska. Pozvána je také řada odborníků na víno z celého světa a 25 zahraničních hodnotitelů vína; mezi nimi i Caroline Gilby z prestižního časopisu Decanter.

Velvyslanectví Srbska v České republice rovněž pozvalo k návštěvě této prestižní akce několik českých společností, které se zabývají obchodem s vínem. Protože se výstavy budou účastnit všechna nejdůležitější vinařství ze Srbska, Severní Makedonie a také Albánie, je tato akce příležitostí seznámit se s aktuálním stavem vinařství ve zmíněných zemích a také navázat nové obchodní kontakty.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Podle údajů Českého statistického úřadu se do České republiky z uvedených zemí dovážejí především vína ze Severní Makedonie. Za loňský rok bylo z této země do ČR dovezeno necelých 427 tun vína za skoro 8 milionů Kč a jen za prvních šest měsíců tohoto roku už to bylo 703 tun vína za více než 11 milionů Kč. Ze Srbska bylo za rok 2021 do České republiky dovezeno jen 3,6 tun vína za 401 tisíc Kč a za prvních šest měsíců letošního roku jen 834 kg za 225 tisíc Kč.

Albánská vína se na český trh zatím nedovážejí vůbec. Výstava je tak příležitostí poznat nová vinařství. Především v Srbsku vinařský sektor v posledních deseti letech prošel mohutným vývojem a je zde řada kvalitních vinařství.

Na výstavě se podle informací z Hospodářské komory Srbska představí také některé domácí destilérky se svými ovocnými destiláty. Kromě toho by na výstavě měli být přítomni i místní srbští výrobci sýrů a producenti masných specialit, tedy výrobků, jež se často konzumují s dobrým vínem. Výstava může být příležitostí nejen pro české obchodníky s vínem, ale i pro české společnosti, které dodávají různé vybavení pro vinaře a které zde můžou oslovit zástupce z různých vinařství.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme