Srbsko zavádí označení srbského původu u masa a masných výrobků

Od 1. 4. 2022 zavedlo Srbsko povinnost deklarovat u masa a masných výrobků, které jsou v maloobchodním prodeji, jejich srbský původ.

Toto opatření má být realizováno označením „Původem ze Srbska“ a je možné takto označit masné výrobky, kde je podíl masa srbského původu větší než 50 %.

Ilustrační fotografie

Od tohoto opatření si srbské Ministerstvo zemědělství slibuje, že občané budou mít možnost snáze rozpoznat původ masa z domácí produkce, u něhož by měla být výhoda, že se jedná o čerstvé a nikoli mražené maso z dovozu.

U srbského masa je také jistota, že pochází ze zvířat, která nebyla krmena krmivy s obsahem geneticky modifikovaných plodin. V Srbsku totiž platí zákaz jejich dovozu a pěstování. Ministerstvo očekává, že opatření bude podpůrným nástrojem především pro domácí farmáře, kteří se zabývají chovem jatečných zvířat.

Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master

Srbsko se v uplynulých měsících potýkalo s dovozem levného masa ze zahraničí, kterému srbští farmáři nebyli schopni konkurovat cenou. Při zvyšujících se cenách potravin a očekávanému nárůstu cen masa je však otázkou, zda pro většinu obyvatel Srbska nezůstane jako hlavní argument při nákupu cena výrobku. Česká republika v současnosti do Srbska maso nevyváží, proto toto opatření nebude mít dopad na české firmy.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme