Srbsko zavedlo dotace na sušené mléko domácí výroby

Srbsko zavedlo dotace na nákup sušeného mléka určeného pro výrobu cukrovinek. Dotace činí 6 EUR (710 dinárů) za kg sušeného mléka, pokud je koupeno od srbských mlékáren a je původem z domácího mléka.

Celkově vláda v rozpočtu pro tyto účely vyčlenila 4,264 mil. EUR (500 mil. dinárů). Tato částka by měla vystačit na dotace pro nákup cca 700 tun sušeného mléka.

Ilustrační fotografie

Podle informací ze Srbské hospodářské komory existují v zemi pouze tři mlékárny, které disponují technologií pro sušení mléka, a to mlékárna Imlek v Subotici, Mlékárna Pančevo a Mlékárna UB, která má zároveň ze všech uvedených mlékáren nejnovější technologii sušení.

Důvodem přijatého opatření je snaha srbské vlády vyřešit aktuální přebytek mléka na srbském trhu. Kvůli vysokým cenám mléka a mléčných výrobků klesla v posledních měsících spotřeba a řadě mlékáren se také ztížil vývoz na ruských trh. Jaro je navíc období, kdy z důvodu telení mají krávy zvýšenou laktaci a na trhu je domácího mléka přebytek. Zavedení dotací je tak po únorovém zvýšení dovozních cel za mléko a mléčné výrobky další pokus, který má za cíl pomoci s výkupem mléka od domácích farmářů.

Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Srbský potravinářský průmysl a výrobci cukrovinek ale nakupují s ohledem na potřebnou kvalitu a možnost následného vývozu svých hotových výrobků zpět do zemí EU sušené mléko zejména původem v EU.

Jednotlivé provozy výroby cukrovinek tak asi budou muset vyřešit oddělení produkce podle vstupní suroviny a koncových odběratelů. Je otázkou, jaký reálný dopad bude mít toto opatření na dodavatele sušeného mléka z České republiky. Český vývoz sušeného mléka do Srbska činil v roce 2021 86,7 mil. Kč, v roce 2022 stoupl na necelých 118 mil. Kč a za leden tohoto roku bylo již vyvezeno sušené mléko v hodnotě cca 6,5 mil. Kč.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme