Většina osetých ploch je však napadena různými viry, především však virusem výrůstkové mozaiky hrachu. Odhaduje se, že je napadeno více než 50 % osetých ploch, a to bude mít značné dopady na výnosy ze sklizně hrachu.
S tímto problémem se na svých polích a polích kooperantů setkávají největší srbští zpracovatelé hrachu společnosti FRIKOM a ARETOL, podobná situace je také u společnosti Flora, která je součástí agrokombinátu PIK Bečej. Je možné, že tyto firmy budou muset nakupovat hrách i mimo Srbsko, tak, aby doplnily plánovanou produkci.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
Dle srbských agronomů ke značnému rozšíření virů na kulturách hrachu přispěly i klimatické změny. Letošní byla velmi mírná zima a již v únoru byly teploty nad 20 stupňů Celsia. Velmi brzo se na polích letos objevily i mšice, které jsou přenašeči virů, a napadené byly rostliny hrachu již v první rané fázi vývoje.
Teplotní změny, kdy půda přes zimní období nevymrzá a jednotlivé viry snáze přežívají zimu, vedou k tomu, že v Srbsku bude potřeba hledat odrůdy hrachu rezidentní na viry. Je také možné, že se teplotní pásmo bude posouvat více na sever a tyto změny mohou v budoucnosti postihnout i Českou republiku. Bude proto potřeba šlechtit odrůdy více odolné na virová onemocnění, a to může být příležitost pro české šlechtitelské stanice.