Stabilní čínská poptávka po hovězím, skopové si pohoršilo

Dle údajů zpravodajského webu The Cattle Site importovala Čína během první poloviny letošního roku 3,5 milionu metrických tun masa.

Ve srovnání s prvním pololetím minulého roku se jedná téměř o 32% propad. Důvodem jsou zejména nižší dovozy vepřového masa.

Ilustrační foto

Analytička Rabobank, Chenjun Pan, zabývající se živočišnými proteiny v nedávném podcastu uvedla, že do konce letošního roku očekává v Číně stabilní poptávku po hovězím a nižší poptávku po skopovém.

Oba zdroje proteinů získaly u čínských spotřebitelů během posledních let na popularitě kvůli nižší nabídce vepřového zapříčiněné epidemií afrického moru prasat, která vyhnala jeho ceny do nevídaných výšin. Australské ministerstvo zemědělství však uvádí, že i v roce 2021, kdy ceny vepřového na čínském trhu klesly, dosáhla spotřeba hovězího vyšší úrovně než v roce 2020.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Chenjun Pan dává změny ve spotřebitelském chování promítající se do poptávky po jednotlivých druzích masa do souvislosti s přetrvávajícími čínskými lockdowny a dalšími přísnými protiepidemickými opatřeními, které mají negativní vliv na sektor stravovacích služeb. Tato situace naopak nahrává maloobchodním prodejům, rozvozu jídla a prodejům předpřipravených jídel.

Zatímco spotřeba skopového je ve větší míře závislá na sektoru stravovacích služeb, hovězí si bylo schopné zajistit i jiné prodejní kanály. Skopové je zároveň více provázáno s prémiovými stravovacími službami, na jeho poptávku tedy může silněji dopadnout ochlazování čínské ekonomiky. Čínský dovoz hovězího v první půli letošního roku meziročně vzrostl o 2 %.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí

Doporučujeme