Startují soutěže Firma roku a Živnostník roku 2023. Podporují zejména malé a střední firmy

Také 18. ročník soutěží Firma roku a Živnostník roku je otevřený všem malým a středním firmám a podnikatelům. Účastníci se mohou hlásit do 16. června, celorepublikoví vítězové budou známí letos v prosinci.

Příležitost veřejně představit svůj byznys dostávají v obou soutěžích české podniky a živnostníci bez ohledu na zaměření či velikost.

Vítězové předchozího ročníku soutěží IBM Firma roku a Moneta Živnostník roku

„Hledáme inspirativní příběhy úspěšných podnikatelů, tradičních rodinných firem a začínajících nadšenců. Dobré příklady táhnou a my o nich chceme vyprávět,“ informuje David Pavlát ze společnosti Communa, která zajišťuje mediální prezentaci soutěží.

Regionální podnikatelské žebříčky soutěží Firma roku a Živnostník roku každoročně sestavuje odborná porota ve všech 14 krajích České republiky. Do celostátního finálového kola postupují vítězové z jednotlivých regionů. Finále soutěží je tradičně spojeno s galavečerem na Žofíně. Přihlásit se může každý podnikatel, který splní vstupní podmínky, a to prostřednictvím on-line přihlášky.

Podnikatelé, kteří v soutěži sbírali vavříny loni, nabádají ostatní zástupce firem, aby se zúčastnili. „Podnikatel je zvláštní druh a všichni zažíváme podobné problémy i radosti, kterým zbytek populace úplně nerozumí. Každému účast v soutěži doporučuji. Kromě skvělých kontaktů a výborné atmosféry se o Vaší firmě mohou dozvědět potenciální zákazníci,“ říká vítěz titulu Firma roku Libereckého kraje 2022 a výrobce prémiových domácích sirupů Kitl Jan Vokurka.

Léčiva z placenty a ekologické zemědělství nejvíce zaujaly porotce Firmy roku a Živnostníka roku

„Soutěže jako je Firma roku a Živnostník roku zvyšují povědomí o malých firmách v regionu i celostátně. Ocení práci drobných podnikatelů. Zvednou vaše sebevědomí a díky tomu si uvědomíte, že tu svou práci snad děláte dobře,“ doplňuje vítězka titulu Firma roku Královéhradeckého kraje 2022 Michaela Entrichová (Doučování doma).

Podle Karly Michalíkové, která se v roce 2022 stala nejúspěšnějším živnostníkem Moravskoslazského kraje, mohou podnikatelé účastí v soutěži získat další motivaci a chuť zlepšit se ve svém podnikání.

Propagace úspěšných firem navíc může inspirovat další zájemce o byznys. Lokální podnikání je podle pořadatelů po právu vnímáno jako páteř domácí ekonomiky, a proto je důležité, aby schopní a podnikaví lidé cítili podporu nejen svého okolí ale i odborné veřejnosti a médií.

Iveta Schmiedová a Jan Bošina (vítězové roku 2022)

Nedávné krize ukázaly, že právě drobné regionální podnikání dokáže být velmi houževnaté. Rodinné firmy a živnostníci se museli ze dne na den adaptovat a rychle posouvat svůj byznys směrem k aktuálním možnostem trhu, pružně měnit nabídku služeb, sahat do rezerv či transformovat své podniky.

Kdo se může přihlásit?

Do soutěží se mohou přihlásit živnostníci a malé a střední firmy působící v České republice s nejméně dvouletou účetní historií a s obratem do 1,5 miliardy korun a větší firmy s obratem do 3 miliard korun. Zároveň musejí být minimálně jeden rok vlastníky platného živnostenského listu nebo jiného oprávnění k podnikání.

V roce 2022 tak učinilo na 3000 podnikatelů. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěží se mohou do 16. června přihlásit na webu firmaroku.cz. Podnikatelské subjekty mohou být do soutěží také nominovány, a to například svými známými, kolegy, zaměstnanci nebo zákazníky.

Co podnikatele a živnostníky čeká?

Účastník klání Firma roku 2023 a Živnostník roku 2023 vyplní přihlášku, ve které popíše své podnikání. Účast v soutěžích je zcela bezplatná, soutěžící nehradí žádný poplatek. Registrace zabere jen pár okamžiků.

Slavnostní vyhlášení krajských výsledků proběhne živě v září a říjnu letošního roku ve všech regionech České republiky. O postupu rozhoduje krajská porota, přítomni jsou také regionální novináři.

Vítěz z každého kraje postoupí do celorepublikového finále, v němž bude udělen titul Firma roku 2023 a Živnostník roku 2023. Vyhlášení celkových vítězů proběhne v prosinci letošního roku v Praze na Žofíně za přítomnosti České televize. Portál BusinessInfo.cz je mediálním partnerem soutěží.

Pomozte zjednodušit podnikatelské prostředí v ČR. Nominujte Absurditu roku a Zlatý paragraf!

Které z nařízení státní moci vás nejvíce štve? Podělte se s námi o to. Aktuálně má kdokoli možnost navrhnout zákonné nařízení do ankety Absurdita roku. Jejím cílem je upozornit na nejnesmyslnější byrokratické povinnosti ukládané podnikatelům.

Nově také anketou Zlatý paragraf oceníme konkrétní aktivitu veřejné správy, která má naopak za cíl pomoci českému podnikání a je příkladnou aktivitou v této oblasti. Může se jednat o nově přijatý zákon, nařízení, vyhlášku, ale i návrh, snahu nebo vizi, jak podnikatelům zjednodušit život.

Pošlete nám svoje tipy, a to nejpozději do 10. května. Nominovat je možné prostřednictvím e-mailu info@firmaroku.cz nebo rovnou připraveným formulářem. O těch nejabsurdnějších, ale i nejpraktičtějších opatřeních bude následně hlasovat veřejnost.

• Teritorium: Česká republika